Kanserde Genetik Test

Kanserde Genetik TestKanser vücut hücrelerimizin kontrolsüz bölünüp çoğalmaları aynı zamanda apopitoza uğramamaları sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Bu şekildeki hareketine sebep olan onkogenler ve tümör genleridir.

Genetik Hastalıkları Değerlendirme Merkezi’nde Neler Yapılır?

Merkezde, kanser riski için onkolojik testler yapılmaktadır. Bu testler ile toplumda sık görülen; akciğer, meme, yumurtalık, kolorektal, pankreas, tiroit, mide, beyin, prostat, deri gibi kanser çeşitleri değerlendirilebilmektedir.

Genetik Testlere Neden Başvurulur?

Kanserde genetik testlere başvurulmasının birçok nedeni olabilmektedir. Bunlar:

  • Kişinin kanser risklerini öğrenmek,
  • Kalıtım şeklini belirlemek,
  • Aile ağacı çizerek aile içinde taşıyıcı bireyleri belirlemek,
  • Gen analiz yaparak, saptanan gen için akıllı ilaçlarla bireysel tedavi uygulamak,
  • Gerektiğinde bireyi; cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi ile uygun stratejilere yönlendirmektir.

Aile içinde bir gen birikimi, ailede kanser hastası veya yukarıda sayılan hastalıklardan vefat eden varsa genetik tanı merkezine başvurulması önerilir. Kişilerin aile ağacı çizdirmesi ve gen analizi yaptırması mümkün olabilmektedir. Örneğin; memede ve yumurtalıklarda sık görülen kanserler için BCA-1, BRCA-2 Testleri öncelikli yapılmaktadır. Yukarıdaki belirtilen hastalıkları içeren genler için “Herediter Ailevi Kanser Paneli” yaptırılması önerilir.

Genetik Analiz Neden Önerilir?

Çizilen aile ağacına göre ailede hasta ve taşıyıcı olabilen bireylerin saptanması ve onlarda da uygun algoritmaya göre gen analizi istenmesi oldukça önemlidir. Hastalarda gen saptandığında;

  • Bireyler için gerekli olan tedavi,
  • Taşıyıcılar içinse koruyucu bilgilendirme,
  • İlerleyen dönemler için genetik danışmanlık verilmesi tedavi ve koruyucu hekimlik için önemlidir.

Her kanser tipinde benzer ve farklı genler, kanseri tanımlamada rol oynar. Kalıtsal (gemline) ve somatik kanser için mevcut paneller mevcuttur ve tanı koydurucudur. Bütün bunlar için genetik danışma verilmesi çok önemli bir stratejidir. Gerekli algoritma yoluyla yapılacak analiz, tedavi için hastaya ve taşıyıcıya yol göstermiş olacaktır.

Prof. Dr.
İlhan Sezgin
Tıbbi Genetik
MEDICANA BURSA
Profili Gör
Oluşturma: 25.11.2022 10:31
Son Güncelleme: 06.04.2023 10:13
Oluşturan: İlhan Sezgin
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri