Obezite Tıbbi Tedavi

Obezite Tıbbi TedaviObezite tedavisinin amacı hastanın sağlıklı ve uzun bir yaşama kavuşmasıdır. Bu amaç doğrultusunda da diyet, egzersiz ve ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Tedavi yöntemi hastanın geçmişine ve obezite sınırına göre değişiklik göstermektedir.

Diyet Tedavisi

Kişinin cinsiyeti, yaşam biçimi, yaşı ve fiziksel aktivite durumu göz önüne alınarak sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmek için diyet tedavisi uygulanmaktadır. Obez olma sürecindeki yanlış yemek yeme alışkanlıklarını düzenlemek diyet tedavisinde oldukça önemlidir. Diyet tedavisinde vücut ağırlığının istenen seviye gelmesinden sonra bu seviyenin korunması ve yeme alışkanlıklarının ömür boyu devam ettirilmesi de gerekmektedir. Erişkinlerin yanı sıra çocuklar için de uygulanan diyet tedavisinde gelişme ve büyümesini sürdürecek şekilde diyet programları yapılmaktadır.

Kişi için düzenlenen diyet programlarında birçok önemli detay bulunmaktadır. Kişinin vermesi gereken kilonun dışında metabolizma hızı da dikkate alınmaktadır. 1 günde alması gereken enerji, protein, yağ, karbonhidrat, sıvı, vitamin ve minareller belirlenmekte ve diyet listeleri buna göre hazırlanmaktadır. Amaç kişinin hem doğru bir şekilde kilo vermesi hem de bazı besinlerden yoksun bırakılması ile ortaya çıkabilecek diğer hastalıkların önüne geçilmesidir.

Günümüzde farklı diyetler gündeme gelmektedir. Bazı kişiler bu diyetlerle çok hızlı kilo verdiğini dile getirmektedir. Ancak bu şekilde verilen kilolar kişinin sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Açlık, İsveç, alkali gibi yaygın olan diyetler, kişide olumsuz etkiler bırakmaktadır.

Birçok kişi diyet denildiği zaman aklına “az yemek yeme” programını getirmektedir. Obez tedavisinde olan kişiler az öğün yerine günde 4-6 öğün beslenmesi gerekmektedir. Uzman diyetisyenler eşliğinde hazırlanan diyet programları ile kişinin yemek yemesi gereken saatler özellikle belirtilmiştir. Gün içerisinde belirtilen saatlerde yemek yeme aynı zamanda kişinin düzenli beslenmeyi hayatına yerleştirmesi için de oldukça önemlidir.

Egzersiz Tedavisi

Etkili kilo vermenin yöntemlerinden ve olmazsa olmazlarından biri olan egzersiz, fiziksel aktivite çeşitlerinden biridir. Obezite tedavisinde etkili olan egzersiz, haftada ortalama 5 defa ve her egzersiz en az 30 dakika olacak şekilde orta yoğunlukta yapılmalıdır. Disiplinli bir şekilde yapılması gereken egzersizler kişinin yaşına, cinsiyetine, yaşam koşullarına ve spor geçmişine göre şekillendirilebilir. Yürüyüş, yüzme, bisiklete binme hafif tempoda egzersizler arasında yer alabilirken kişinin yatkınlığı var ise futbol, voleybol gibi spor türlerini de tercih edebilir.

Orta tempoda egzersizlerin yanı sıra kişinin karın, kalça, bacak, omuz, sırt gibi kaslarını çalıştıracak direnç egzersizleri de yapması gerekmektedir. Zayıflamaya ve vücudun arzu edilen indekse ulaşmasında yardımcı olacak bu egzersizler de haftada 2 ya da 3 defa yapılmalıdır. Tüm bu egzersizlerin enerji yakımı sadece aktivite sırasında değil aktivite sonrasında da geçerli olmaktadır.

Diyetin yanı sıra yapılması gereken haftalık egzersiz programları kişinin tekrar kilo almasını engelleyici faktörlerden biridir. İstenilen kiloya ulaşıldıktan sonra düzenli egzersize devam edilmelidir. Egzersiz, kilo vermenin yanı sıra kişinin kendini iyi hissetmesini de sağlar. Obezite sırasındaki güven kaybı egzersiz ile geri kazanabileceği gibi birçok hastalığın da önüne geçmesinde etkilidir. Egzersiz; insülin direncinin azalması, kalp damar, hipertansiyon, diyabet, gibi birçok hastalığın riskini azaltmaktadır.

Dyt.
Seda Uşarer
Beslenme ve Diyet
MEDICANA INTERNATIONAL İZMİR
Profili Gör
Oluşturma: 13.10.2020 04:18
Son Güncelleme: 11.01.2022 10:03
Oluşturan: Seda Uşarer
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri