KURUMSAL HABERLER


+A A-

Vajinismus nasıl bir hastalıktır? Neden olur? Vajinismusun tedavisi nasıldır? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Vajinismus nasıl bir hastalıktır? Neden olur? Vajinismusun tedavisi nasıldır? Tedavi yöntemleri nelerdir?


Vajismus: Cinsel yaşantının önündeki sahte duvar…


Ülkemizdeki kadınların cinsel sorunlarının yarısını vajinismus vakaları oluşturuyor. Vajina girişinde bulunan pelvis kaslarının istemsiz bir şekilde kasılmasıyla, cinsel birleşme sırasında ağrı ve kasılmaya neden olan vajinismusun tedavisi için doğru adres ‘Psikiyatri’. Uygun cinsel terapi ile yüzde 100’e yakın düzelme sağlandığını belirten Medicana Konya Hastanesi psikiyatri uzmanı Doç. Dr. Mehmet Ak, kadınların korkulu rüyası vajinismus hakkında önemli bilgiler verdi.


“Sıradaki hasta davet edildiğinde bir çift girdi içeri.  Kadının yüzünde suçluluk, mahcubiyet ve utanç, erkeğinkinde ise çaresizlik ve kızgınlık vardı. Bir hafta olmuş evleneli. Her şey çok güzelmiş, ta ki o ilk geceye kadar. Sağdıçları bir şeyler anlatmışlar onlara mahcup şekilde, onlar da soramamışlar, sadece dinlemişler. Ama anlattıkları gibi olmamış ilk gece. Çok korkmuş kadın, kasılmış ve ağlamış sabaha kadar. Erkek ne yapacağını bilememiş. Suçluluk, kızgınlık ve daha bir sürü soruyla dolmuş zihni…” 


Benzer bir deneyimle karşılaşan her çift için tablo şaşırtıcı ve ürkütücüdür. Bazı ilişkilerde sorunun çözülmemesi ilişkiye de zarar veren bir soruna dönüşür. Bazı çiftler bu sorunu yaşayanın sadece kendileri olduğunu düşünse ve dile getirmekten çekinse de aslında vajinismus çok yaygın bir sorundur ve böyle başlayan çok sayıda öykü vardır. Oysa ki vajinismus sadece bir cinsel işlev bozukluğudur ve hiçbir ilaç ya da cerrahi müdahaleye ihtiyaç olmadan tedavi edilebilir.


Vajinusmus nedir? 


Cinsellik çiftlerin birbirine olan duygularının perçinleşmesine, ortak hazza ve en önemli yaşamsal işlev olan genetik aktarıma aracı olur. Ancak bazı toplumlarda cinsel ilişki konusundaki önyargılar ve edinilmiş yanlış bilgiler, kadında cinsellikle ilgili bir korku ve endişeye neden olur. Cinsel birleşmeden duyduğu korku nedeniyle, kadının cinsel organı bölgesindeki kaslarda ısrarlı, istemsiz, yineleyici spastik kasılmalar ve buna bağlı cinsel ağrı bozukluğu yaşanır. Bu istemsiz kasılmalara vajinimus adı verilir.


Vajinusmus hastalığının belirtileri nelerdir ve kimlerde görülür? 


Vajinusmus istem dışı oluşan koşullu bir kasılma refleksidir. Cinsel birleşmeye izin vermez ya da cinsel birleşmenin kısmen ve ağrılı biçimde olmasına yol açar. Ağrı beklentisi, acı duyma korkusu ile birleşir ve sorunun çözümünün sürekli ertelenmesine neden olur. Yalnızca cinsel ilişki esnasında değil, jinekolojik muayene, tampon kullanımı, parmağın vajinaya sokulması gibi girişim içeren durumlarda da tetiklenebilir. Vajinismus hastalığının belirtileri, vücudun tümünde ya da çeşitli bölgelerinde kasılmalar, bacakların kapanması, korku, titreme, terleme, fenalık hissi, ağlama, bulantı ve kusma olarak ortaya çıkabilir. Toplumun her kesiminden her eğitim düzeyinde ve her sosyo-ekonomik sınıfta görülebilir, kentte ya da kırsalda vajinismus hastalığıyla karşılaşma oranları değişmez. Vajinusmusta cinsellikle ilgili tutucu değer yargılarının egemen olduğu toplum ve kültür yapısı etkili olabilir. Ülkemizde kadınlardaki cinsel sorunların yaklaşık yüzde 50’si vajinismusdur. Bu kişilerde doğum yapma korkusu, karanlık korkusu, yalnız kalma korkusu, iğne yaptırmaktan korkma gibi girişimsel müdahale korkuları da sıklıkla vajinismus hastalığına eşlik eder. 


Vajinusmusun tedavisi nasıldır? 


Vajinismus tedaviye en iyi ve en kısa sürede yanıt veren cinsel işlev bozukluğu olarak tanımlanır. Vajinismus hastalığının tedavisi için doğru adres psikiyatridir. Vajinismusun tedavisinde, uygun cinsel terapiyle yüzde 100’e yakın düzelme sağlanır. Genellikle haftada bir gerçekleşen 6-12 haftalık seanslar yeterlidir. Çiftler, ayrıntılı psikiyatrik değerlendirmeyle başlayan süreçte, psikoeğitim ile diğer bilişsel ve davranışçı yöntemlerle tedavi edilir. Vajinismus tedavisinde cerrahi yöntemlere başvurmak, hastanın uyutulması yoluyla sorunun çözümünü sağlamaya çalışmak tamamen yanlıştır ve etik değildir. Vajinismus sorunu yaşayan çiftlere bir psikiyatristte başvurarak bu sorunu kısa sürede çözebileceklerini hatırlatırız.   

Oluşturma: 13.07.2016 12:00
Son Güncelleme: 24.03.2021 01:33
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu