Kanserde Tanı ve Tedavi Yöntemleri - Radyasyon Onkolojisi - Versa HD

Kanserde Tanı ve Tedavi Yöntemleri - Radyasyon Onkolojisi - Versa HDTümörün küçülmesi ya da yokedilmesini amaçlayan Radyoterapi tedavisinde, hastaya verilecek ışının dozunun kesin ve doğru hesaplanması, hastalıklı bölge dışındaki alanların tedavi sırasında hasara uğramaması veya en az hasarı alması büyük önem taşır.
Geleneksel radyoterapi tekniklerinin yanı sıra yeni jenerasyon ışın tedavisi sunan VERSA HD;

  • Tümör üzerinde çok daha isabetli ışınlamayla yüksek doğrulukta tedaviye imkan verir.
  • Yüksek doz uygulama seçeneği sayesinde tedavi süresini kısaltır ve başarı oranını arttırır.
  • Tedavide hastaya verilen dozların en doğru biçimde hesaplanmasıyla, sağlam organların zarar görmesi engellenir.

Cihazın "solunum ayarlı" radyoterapi özelliği, özellikle meme kanseri tedavisinde önemli bir avantaj sağlar. Meme kanseri tedavisinde akciğer ve kalbin daha iyi korunması ve radyasyona bağlı 15-20 yıl sonra ortaya çıkabilecek yan etkilerin önlenmesi mümkün olur.

Rahat ve güvenli tedavi

Hastaya tedavi sırasında doğru pozisyon verilse bile hareketli iç organlarının barındırdığı riske karşı; tedavi edilecek bölge ve çevreleyen dokuları kontrol edebilme olanağı da mümkündür. Tedavi öncesi uzmanların hassas ve zaman alan kontrollerinin ardından Versa HD sayesinde ışınlama sadece dakikalar içinde tamamlanır, hastaya daha kısa ve etkili tedavi sunulur.

Tedavi basamakları

  • Bilgisayarlı Tomografi (BT), Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) ve/veya Pozitron Emisyon Görüntülemesi (PET) yapıldıktan sonra tedavi planlaması yapılır.
  • Planlama sonrasında radyoterapi uygulanır:
 1. Tedavi pozisyon kontrolü için görüntüleme
 2. Hasta pozisyonlama (Altı boyutlu masa hareket kabiliyeti sayesinde pozisyon hataları daha yüksek doğrulukla düzeltilerek, daha isabetli tedavi sağlanır.)
 3. Hareket yönetimi (Akciğer ve meme kanseri tedavilerinde sağlam dokuları daha iyi koruma imkanı ve daha az yan etki mevcuttur.)
 4. Radyasyonu yüksek hassasiyet ve hızda şekillendirebilme
 5. Volumetrik Modulasyonlu Ark Tedavisi (Hedefe yüksek doz uygulanırken kritik dokular daha iyi korunur ve tedavi süresi kısalır.)
 6. Kalite güvencesi

Cihazın bu özellikleri Ankara'da sadece Medicana'da kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için hekiminize danışabilirsiniz.

Oluşturma: 12.08.2020 02:08
Son Güncelleme: 16.10.2020 04:25
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu
+A A-