Apikal Rezeksiyon (Kök Ucu Tedavisi)

Apikal Rezeksiyon (Kök Ucu Tedavisi)Yetersiz ağız bakımı, kötü beslenme gibi sebeplerle dişlerde oluşan hasarlar tedavi edilmediğinde ağız içerisindeki bakteriler artar. Bakteriler, çürük dişlerde yoğunlaşarak zaman zaman diş köküne kadar ulaşabilir. Bu da diş kökünde iltihaplanmaya sebep olur. Diş iltihaplandığında ve çürük ilerlediğinde ise kanal tedavisi uygulanır. Ancak, bazı durumlarda kanal tedavisi dişi kurtarmaya yetmez. Başarısız bir kanal tedavisinin ardından dişi kurtarmak için kök ucu ameliyatının yapılması gerekir. Bu işlem apikal rezeksiyon olarak adlandırılır. Apikal rezeksiyon; risk altındaki dişleri kurtarmak ve potansiyel olarak ciddi komplikasyonları önlemek için uygulanan küçük bir cerrahi işlemdir. Bu işlemle dişin kök ucu ve çevresindeki iltihaplı doku çıkarılır.

Apikal Rezeksiyon Nedir?

Apikal rezeksiyon işlemi; diş kökünde meydana gelen enfeksiyonlar için yapılan cerrahi bir işlemdir. Dişteki enfeksiyonun kanal tedavisi ya da farklı tedavilerle giderilemediği durumlarda uygulanır. İşlem, iltihabı iyileştirmek ve dişi korumak için kökün enfekte olan kısmı ve çevresindeki iltihaplı dokunun çıkarılmasını gerektirir. Apikal rezeksiyon, apisektomi veya kök ucu ameliyatı olarak da bilinir.

Apikal Rezeksiyon Ameliyatı Hangi Durumlarda Uygulanır?

Apikal rezeksiyon işleminin uygulanması için, öncesinde en az bir kere kanal tedavisi yapılmış ve başarısız olmuş olması gerekir. Ancak, aşağıda sıralanan bazı durumlarda da bu yönteme başvurulabilir:

 • Diş köküne zarar veren yaralanmalarda,
 • Anatomik olarak çene yapısının kanal tedavisine izin vermediği durumlarda,
 • Sorunlu bir diş kökünün diğer diş köklerini sıkıştırması durumunda.
 • Kişinin anatomik çene yapısı işlem için uygun olmadığında, kişide bazı sistematik ve kronik rahatsızlıklar olduğunda veya diş kökünün normalden küçük olduğu durumlarda apikal rezeksiyon işlemi uygulanamaz.


Apikal Rezeksiyon Ameliyatı Bütün Dişlere Uygulanabilir Mi?

Kişinin anatomik çene yapısı operasyona izin veriyorsa, apikal rezeksiyon ameliyatı büyük azı dişleri de dahil olmak üzere her dişe uygulanabilir. Burada önemli olan nokta ise dişin bulunduğu bölgenin röntgen yardımıyla detaylı bir şekilde incelenmesidir. Değerlendirme sonucuna göre, uzman hekim ameliyatta risk görüyorsa dişi çekmeyi de önerebilir.

Apikal Rezeksiyon Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Lokal anestezi altında yapılan bu cerrahi operasyon öncesinde hastadan diş röntgeni istenir ve enfeksiyonlu dişin durumu incelenir. Enfeksiyonun yayılımı tespit edilir, ardından ameliyatla enflamasyonun derecesine bağlı olarak kök ucu ve çevresindeki enfekte doku çıkarılır. Kapsamlı bir dezenfeksiyondan sonra diş kapatılır. İşlem ağrısızdır ve anestezi altında yapılır, bu nedenle hasta işlem sırasında herhangi bir ağrı hissetmez. İşlem sonrası bölgede biraz ağrı ve şişlik, bazı durumlarda da morarma olabilir.

Ameliyata Hazırlık

Üzerinde işlem yapılacak diş incelenip, ameliyata uygun görüldüğü takdirde hastadan işlem öncesinde mikrop öldürücü özelliği olan gargara kullanması veya dişteki iltihabı dindirmek için antibiyotik kullanması istenebilir. Bununla beraber, operasyon öncesi hastanın geçmişi de araştırılır. Yüksek tansiyon ya da başka herhangi bir rahatsızlık söz konusuysa diş hekiminin bilgilendirilmesi şarttır.

Ameliyat Sırasında

Herhangi bir işlem yapılmadan önce, etkilenen dişin etrafındaki alanı uyuşturmak için kişiye lokal anestezi verilir. Ardından uzman hekim, dişin etkilenen bölgesine ulaşmak için diş eti dokusunu kaldırır. Kökün çevresindeki enfekte olmuş kısım ve kökün küçük bir kısmı çıkarılır. Kök ucu çıkarıldıktan sonra dişin içindeki kök kanalı temizlenir ve ileride oluşabilecek enfeksiyonları önlemek için küçük bir dolgu ile kapatılır. Apisektomi işlemi genellikle 30-90 dakika sürer. Dişin yeri ve kök yapısının karmaşıklığı, ameliyatın tamamlanması için gerekli olan süreyi etkileyebilir.

Apikal Rezeksiyon İşleminden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu cerrahi prosedürün ardından, uzman hekim hastaya dikkat etmesi gereken noktaları belirtir. İşlemin ardından dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şunlardır:

 • Ameliyattan sonra 10 ile 12 saat boyunca bölgeye buz uygulamak ve bu süre boyunca dinlenmek gereklidir.
 • İşlem yapılan bölge morarabilir ve şişebilir. İşlemden sonraki gün ise şişlik büyüyebilir. Bu, diş kökü tedavisi sonrası normal bir reaksiyondur.
 • İyileşmeyi sağlamak için doktorun önereceği süre boyunca bölgedeki dişi fırçalamaktan, sigara içmekten veya sert gıdalar tüketmekten kaçınmak gerekir.
 • İşlem yapılan dişi incelemek için dudak yukarı kaldırılmamalı, normal dışı ağız hareketleri yapılmamalıdır. Bu, atılan dikişleri gevşetebilir.
 • Ameliyattan sonra bir süre boyunca bölgede bir miktar uyuşma olabilir. Bu, sinirlerin hasar gördüğü anlamına gelmez.
 • Oluşabilecek ağrıyı dindirmek için reçetesiz ağrı kesicilerin alınması yeterlidir.
 • İşlemden 2 ile 7 gün kadar sonra dikişler alınır. Tam iyileşme ise genellikle işlemden 14 gün sonra sağlanır.
Dt.
Lütfi Murat Mercan
Ağız ve Diş Sağlığı
MEDICANA ATAKÖY
Profili Gör
Oluşturma: 07.08.2021 04:03
Son Güncelleme: 27.01.2024 12:00
Oluşturan: Lütfi Murat Mercan
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri