Dudak Estetiği

Dudak EstetiğiSon yılların trendi haline gelmiş olan dolgun dudaklar güzellik normları listesinde ilk sıralarda yer alır. Bu durum birçok insanın dudak dolgusu ve eşlikçisi olan çeşitli estetik işlemleri yaptırarak ideal olduğunu düşündükleri estetik görünüme ulaşmaya çalışmasına yol açar.

Dudak Estetiği Nedir?

Dudaklar temelde yüzün üzerini örten deri dokusuyla, ağız bölgesinin iç kısmını örten mukoza dokusunun bileşkesini oluşturan ve belirli yönlerden cilt ile mukozanın özelliklerini barındırabilen özel bir dokudur. Vücudun en çok kanlanan ve yoğun miktarda sinir hücresi uyarısına sahip bölgelerinden biri olan dudaklar hem yüz hem de gülüş estetiğinde de önemi olan anatomik alanların başında gelir. Dudaklar hem ağız içi anatomik yapılarla ilişkisi hem de burun ve çene gibi yüz hatlarının belirgin bölgeleriyle olan komşuluğu nedeniyle yüzün ve gülüşün estetik algısında da önemli bir role sahiptir.

Dudakların estetik bir görünüme kazanması için kişilerde tarafından sıklıkla talep edilen işlemler dudak hacminin artırılması, dudak lokalizasyonunun değiştirilerek burun ile dudak arasında mesafenin azaltılması veya artırılması, dudak üstü kırışıklarının giderilmesi, dudak konturlarının belirginleştirilmesi, dudak kıvrımlarında düzenleme yapılması olarak sıralanabilir.

Dudak Estetiğinde Hangi Uygulamalar Yapılır?

Diğer estetik uygulamalarında olduğu gibi dudak estetiğinde de kişinin anatomik özellikleri ve estetik beklentileri hangi uygulamanın tatbik edileceğini belirler. Dudaklarda estetik yönden yüz güldürücü bir sonucun elde edilebilmesi, öncelikle dudakların anatomik durumunun iyi değerlendirilmesi ve hastanın tedavi sonrası beklentisinin iyi anlaşılması ile doğru orantılıdır. Bu anlamda dudak estetiğinde başvurulan yöntemler aşağıdaki gibi özetlenebilir.

  • Dudakların kalınlaştırılması: Dudak estetiğinde en sık başvurulan yöntemlerin başında dudak hacminin artırılarak daha dolgun ve kalın dudakların elde edilmesi gelir. Bu sonucun elde edilebilmesi için farklı yöntemler uygulanabilir, hastanın talebine göre geçici veya kalıcı teknikler tercih edilebilir. Özellikle 6-9 ay gibi bir süre için geçerli olan, hyalünorik asit içerikli dolguların kullanıldığı dudak dolguları uygulanabildiği gibi daha kalıcı estetik uygulamaları için dudak dokusu altına yerleştirilen implantlardan yararlanılabilir. Bunların yanında dudak dokusu içine yağ enjeksiyonu da dolgun bir dudak görünümünün kazandırılması için uygulanabilir.
  • Dudakların inceltilmesi: Belirli genetik özelliklere sahip bireylerde kalın dudak yapısı meydana gelebildiğinden, kozmetik yönden tatmin edici sonuçların elde edilebilmesi için dudakların inceltilmesi gerekebilir. Bu doğrultuda dudak dokusu, ameliyat ile yeniden düzenlenerek inceltilebilmektedir.
  • Üst dudağın yukarı kaldırılması: Özellikle yüzün yüksekliğinin artması, ağız bölgesinin yaşla birlikte gelişen cilt sarkmalarıyla ilişkili olarak daha sarkık gibi görünüme kavuşması gibi durumlara bağlı olarak hastalarda üst dudak ile burun arasında mesafenin azaltılmasını ve daha genç bir görünüme ulaşmak hedeflenebilir. Bu doğrultuda botoks uygulamaları ile minimal girişimler yapılabildiği gibi cerrahi olarak da dudakların kaldırılması (lip lift) sağlanabilir.
  • Dudak çizgilerinin giderilmesi: Özellikle sigara içmek gibi dudağı büzüşme hareketine maruz bırakan eylemler sonucunda dudak cildinin kırışması ve incelmesi ile sonuçlanan hallerde, dudak içine dolgu uygulamaları yapılarak daha estetik bir görünüme kavuşturulabilir.
  • Dudak kıvrımlarının düzenlenmesi ve sınırlarının belirginleştirilmesi: Dudakların daha estetik bir görünüme kavuşması ya da kozmetik yönden daha estetik olarak algılanması, dudak kontürlerinin ve kıvrımlarının düzenlenmesi ile mümkündür. Bu anlamda dudak içine veya çevresine botoks ve dolgu uygulamaları ile dudakların daha belirgin ve estetik bir görünüme sahip olması hedeflenebilir.

Bu yöntemlerin dışında dudak estetiği temelde gülüş estetiği ile yakın ilişkili olduğundan genellikle birlikte ele alınır veya uzmanlık alanlarının koordineli çalışması ile sağlanır. Özellikle gülüş tasarımında özel bir önemi olan ve pembe estetik olarak da bilinen diş eti estetiğinde, gummy smile adı verilen, diş etinin gülüş esnasında diş yüzeylerini örtmesi sonucu gerekenden fazla göründüğü durumlarda dudak estetiğinin de iyi ayarlanması önemlidir. Bu bakımdan dudak bölgesine uygulanan botoks yöntemiyle birlikte, diş eti tasarımının yapılması gerekebilir. Yine dudak estetiği kapsamında gerekli hallerde dudak bölgesine yağ veya doku nakli yapılarak plastik cerrah tarafından dudak tasarımı gerçekleştirilebilir.

Dudak Estetiğinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dudak estetiği anlamında yapılan belirli uygulamalar cerrahi işlemler içerdiğinden, cerrahi uygulamaya bağlı riskleri de beraberinde getirir. Özellikle plastik cerrahi uygulamaları sonrasında işlem bölgesinde lokal enfeksiyon gelişmesi, yara iyileşmesinde bozuklukların olması, yara izi gelişmesi, kanama, sinir dokusunun zarar görmesine bağlı uyuşukluk veya his kaybı gibi komplikasyonlar görülebilir. Genel anestezi altında yapılan işlemler nedeniyle, anestezik maddeye bağlı yan etkiler de hastalarda görülebilir.

Dudak estetiğinde uygulanan yöntemlerinin başarılı olabilmesinde önemli olan bir diğer husus ise ek hastalıklarının varlığıdır. Özellikle diyabet, kronik böbrek hastalığı gibi hem sistemik yönden yara iyileşmesinin etkilendiği hem de cilt yapısının bozulabildiği hallerde, estetik işlemlerin sonucunda hedeflenen düzeyde başarı elde edilemeyebilir. Bu anlamda cerrahi veya girişimsel tekniklerin gerektiği estetik uygulamalar öncesinde hastaların, uzman bir hekim tarafından detaylı bir şekilde değerlendirilmesi ve kişisel özelliklerine en uygun yöntemin önerilmesi oldukça önemlidir.

Oluşturma: 08.09.2021 02:45
Son Güncelleme: 30.10.2023 03:03
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu
+A A-