Akciğer Metastazları (Yayılımları)

Akciğer Metastazları (Yayılımları)Akciğer kanseri hastalarının hastalık süresince dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biri metastazdır. Tedavi sürecinde diğer organlara yayılan kanser hücreleri, akciğer dışında diğer organların sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir.

Akciğer Metastazı Nedir?

Akciğerde oluşan kötü huylu kanser hücreleri, zamanla vücut içerisinde yayılma eğilimi gösterir. Kanserli hücrenin akciğer dışındaki dokulara ya da başka bir organa sıçramasıyla oluşan duruma ise akciğer metastazı adı verilmektedir. Kanser hücresinin lenf bezlerine sıçramasıyla başlayan metastaz, kanserin evresine göre vücudun diğer organlarına yayılabilmektedir.

Akciğer Metastazı Belirtileri

Akciğer kanserinin metastaz yapması, vücutta net şekilde belirti göstermediği için kolay şekilde saptanamaz. Bu nedenden dolayı metastatik kanserin oluşabileceği alanların düzenli olarak tarama ve kontrol altında tutulması gerekmektedir.

Böbrek üstü bezlerinde akciğer metastazı oluşmasının en önemli belirtisi, son zamanlara kıyasla aşırı halsizlik ve yorgunluk görülmesidir. Bezlerin üzerine yerleşen kitle adrenalin hormonunun düzenli şekilde salgılanmamasına yol açar. Kanserin dördüncü evresine yakın görülen bu durumda hasta olağan durumun aksine daha erken yorulmaya, iştah kaybı çekmeye ve tat kaybı gibi şikayetler duymaya başlar.

Bağışıklık sisteminin en önemli parçalarından lenf nodları, akciğer kanserinin metastaz yapması sonucu büyüyebilmektedir. Koltuk altında ve boyundaki lenf nodlarının büyümesi elle tespit edilebilirken, mide çeperinde yer alan düğümlerin büyümesi ise bilgisayarlı tomografi ile tespit edilmektedir. Lenf düğümlerine metastaz yapması, akciğer kanserinin ikinci evresine girdiği anlamını da taşımaktadır.

Kitlenin akciğerden karaciğere metastaz yapmasının belirtileri de böbrek üstü bezleri ile benzerlik göstermektedir. İştahsızlık, aşırı doygunluk, mide bulantısı ve kusma ile yemekten tiksinme gibi etkiler, karaciğerde metastatik kanserin oluşmasına belirti olabilir. Bunun haricinde göğüs kafesinin alt kısmında oluşan baskı da akciğer metastazı etkisi arasında sayılmaktadır.

Baş ağrısı, baş dönmesi, halüsinasyon görmek ve denge bozukluğu gibi belirtiler ise akciğer kanserinin beyin metastazı yaptığına belirti olabilir. Genellikle akciğerde görülen büyük boyutlu kitleler, tedavinin ilerleyen evrelerinde beyne doğru ilerleyebilmektedir. Daha küçük boyutlu kitlelerin ise beyin metastazı yapması son derece düşük bir olasılıktır.

Akciğer kanserinin dördüncü evresine girildiğinde ise kanserli hücreler beynin yanı sıra hareket sistemini de olumsuz yönde etkiler. Yürüme güçlüğü, kemik erimesi ve ince kemiklerin kristalleşip kırılması gibi belirtiler akciğer kanserinin kemiklere metastaz yaptığını göstermektedir.

Akciğer Metastazı Hangi Organlarda Görülür?

Yayılma eğilimindeki akciğer kanseri, bağışıklığı zayıf organlardan başlayarak pek çok organa metastaz yapabilme eğilimine sahiptir. İlk olarak yumuşak dokuda meydana gelen tahribat metastaz başlangıcını gösterir. Böbrek üstü bezleri, lenf düğümleri, beyin, karaciğer, kalp zarı ve iskelet sisteminde yer alan kemikler akciğer metastazına eğilimli organlar arasında yer almaktadır.

Öte yandan, akciğer kanserinin dördüncü evresinde alınan kemoterapiler bağışıklığı daha da zayıflattığı için farklı organlarda metastaz görülebilir. Kalın bağırsak, mide, böbrekler, pankreas ve ince bağırsak gibi metastaz eğilimi düşük organlarda kemoterapiden sonra metastaz yapma durumu söz konusudur. Bu yüzden ileri safhadaki akciğer kanseri hastalarına dikkatli şekilde test yapılmakta, metastaz yapan organların durumuna göre tedavi yeniden planlanmalıdır.

Akciğer Metastazı Evreleri

Akciğer kanserinin diğer organlara metastaz yapması, hastalığın ikinci evresinden sonra görülmektedir. İlk evrede akciğer içerisine yerleşen kitle ya da kitleler, organ üzerinde tutunmaya çalışır. Kanserin akciğer çevresindeki lenf bezlerine sıçraması ile hem hastalığın ikinci evresi hem de ilk metastaz gerçekleşir.

Akciğer ile göğüs boşluğu arasında kalan plevra boşluğuna yerleşen kanser kitlesi, metastazın üçüncü evresinin başladığını gösterir. Bu evredeki hastada plörezi adı verilen akciğerin su toplaması görülmektedir. Dördüncü ve son aşamada ise metastaz akciğerin dışındaki organlara yayılmaya başlar. Karaciğer, böbrek üstü bezi, beyin ve kemikler gibi akciğer metastazına eğilim gösteren organlarda metastaz görülmeye başlanır.

Akciğer Metastazı Ne Kadar Yaşar?

Akciğer metastazında dördüncü evreye gelinmesi, tamamen iyileşmeden ziyade hastanın yaşam süresini uzatmaya yönelik tedaviye geçilmesi anlamına gelmektedir. Bu aşamada tamamen iyileşme ihtimali %1’in altında olduğu için hastanın yaşam şartlarını iyileştirme yoluna gidilir. Günümüzde tıbbın gelişmesi ile immünoterapi, akıllı ilaçlar ve kombine tedavi uygulanan dördüncü evre hastalarda ortalama 20 aylık yaşam süresine ulaşılmıştır. Bu süreç, metastazın hangi organlara yayıldığına göre uzayıp kısalabilmektedir.

Dünya üzerinde dördüncü evreden sonra tamamen iyileşen pek çok hasta bulunmaktadır. Bu yüzden akciğer kanserinde dördüncü evreye ulaşılması, tedavinin tamamen sonlandırılması anlamına gelmemektedir.

Oluşturma: 11.08.2020 04:45
Son Güncelleme: 05.01.2022 10:13
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu
+A A-