Porselen Diş Kaplama

Porselen Diş KaplamaGünümüzde sıklıkla tercih edilen porselen diş kaplama; diş bozukluklarını gideren ve dişlerin estetik bir görünüme kavuşmasını sağlayan bir işlemdir. 

Porselen Diş Kaplama

Beslenme alışkanlıkları, ağız hijyeni ve genetik yatkınlık, dişlerin yapısını etkileyen faktörlerdir. Dişler düzenli temizlenmediğinde zaman içerisinde sararma, çürüme ve aşınma yaşanır. Bu da başta ağrı olmak üzere pek çok şikayete sebep olmanın yanı sıra dişlerinin görünümünü de negatif şekilde etkiler. Diş kaplamaları ile dişin sağlığını korumak ve estetik görünümünü iyileştirmek mümkündür.

Diş Kaplama Nedir?

Dişlerin ön tarafını saracak şekilde dişe yerleştirilen ve ince, diş rengindeki kaplamalara diş kaplaması adı verilir. Diş kaplamaları genellikle porselen veya kompozit materyallerle üretilir; uygulandıktan sonra kalıcıdır. Diş kaplama işlemi; rengi bozulmuş, hasar görmüş veya anormal boyuttaki dişlere uygulanır. Bu kaplamalar tercihe göre sadece bir dişe veya birden fazla dişe uygulanabilir.

Porselen kaplamalar, kompozit kaplamalara göre lekelere karşı daha dayanıklı olma özelliğiyle öne çıkar. Doğal dişlerin ışığı yansıtma özelliğini başarılı bir şekilde taklit edebilmesi de porselen diş kaplamalarının tercih edilme sebepleri arasındadır. Ancak, kişi için en uygun olan kaplama malzemesi diş hekimi tarafından belirlenir.

Diş Kaplama İşlemi Neden Yapılır?

Diş kaplamaları genellikle estetik olarak rahatsızlık veren bazı durumları tedavi etmek için kullanılır:

 • Kırık dişler,
 • Beyazlatma ile düzeltilemeyen, ciddi renk değişikliği,
 • Diş aralarında fazla boşluk olması,
 • Ortalamadan daha küçük dişler,
 • Sivri veya anormal şekilli dişler.


Porselen Diş Kaplama Nedir?

Diş kaplamanın üretiminde porselen kullanılması, porselen diş kaplama olarak adlandırılır. Porselen, beyazlığını yapımında kullanılan ham maddeden alır ve bio-uyumlu bir maddedir. İçeriğinde metal bulunmaz ve toksik maddeler içermez. Diş kaplamalarında porselen kullanılması çok daha doğal bir görünüm elde edilmesine yardımcı olur. Porselen kaplama; diş kaybı yaşayan ya da dişlerinde sararma gibi problemleri olan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir. Kaplama; dişleri şekil, boyut ve renk olarak eşitler.

Porselen Diş Kaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Porselen diş kaplama işleminde, ilk olarak dişler kaplamanın kalınlığına uygun şekilde törpülenir. Ardından, törpülenen dişlerin kalıbı çıkarılır ve bu kalıp, kaplamaların profesyonel diş teknisyenleri tarafından hazırlanacağı bir laboratuvara gönderilir. Kalıplardan kaplama hazırlanması 1-2 haftayı bulabilir. Kaplamalar hazır olduktan sonra işleme başlanır.

Diş hekimi, kaplamanın yerleştirilmesi sırasında hastanın rahat olması için lokal anestezi uygular. Ardından hastanın doğal dişleri, kaplama ile tam bir uyum yakalamak amacıyla yeniden şekillendirilerek, kaplama işlemine hazırlanır. Diş hekimi, uyumunu ve rengi incelemek için kaplamayı dişe yerleştirir ve dişe kalıcı olarak yapıştırmadan önce gerekli düzenlemeleri yapar. 

Porselen Diş Kaplama Sonrası Bakım Nasıl Yapılmalıdır?

Kaplama işleminde uygulanan anestezi etkisini yitirdikten sonra, hasta normal şekilde yeme ve içmeye geri dönebilir. Kaplamaların yerleştirilmesinden sonra bir süre bazı noktalarda sertlik hissedilebilir. Normal olan bu sertlikler, işlemden sonraki birkaç gün içinde normal yeme-içme ve diş fırçalama sonrasında geçecektir. Eğer sertlik veya çıkıntı uzun süre boyunca geçmediyse, diş hekimi kaplamaların yeniden törpülenmesinde yardımcı olabilir. Kaplamalarınızın ömrünü uzatmak için;

 • Sert objeler (kalem, buz, tırnaklar) çiğnemeyin.
 • Sert gıdaları çiğnerken arka dişlerinizi kullanmaya dikkat edin. Ön dişlerinizi yumuşak gıdaları çiğnemek için kullanın.
 • Eğer diş sıkma veya gıcırdatma sorununuz varsa, retainer kullanın.
 • Spor yaparken ağız koruyucusu kullanın.


Diş Kaplamanın Dezavantajları Nelerdir?

 • Diş kaplaması geri alınamaz. Kaplamalar hasar gördüklerinde genellikle tamir edilemez.
 • İşlem sonrasında dişler sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklere karşı daha hassas hale gelebilir.
 • Kaplamalar, diğer dişlerin rengiyle tam olarak eşleşmeyebilir. Kaplamanın rengi, yerine oturtturulduktan sonra değiştirilemez. Diş beyazlatma işlemi kaplama yaptırmadan önce yapılmalıdır.
 • Kaplamalar nadiren de olsa yerinden çıkabilir veya düşebilir. Bunun olma olasılığını en aza indirmek için sert gıdaları yerken dikkatli olmak gerekir.
 • Dişini sıkan ve gıcırdatan kişiler için porselen kaplamalar pek uygun değildir. Bu hareketler kaplamaların çatlamasına neden olabilir.
Oluşturma: 29.07.2021 12:38
Son Güncelleme: 29.12.2022 05:06
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu
+A A-