Saç Dökülmesinin Cerrahi Tedavileri

Saç Dökülmesinin Cerrahi TedavileriGeçen senelere kadar yapılan saç nakilleri, popülerlik kazanılmasının yanı sıra, yapılan saç ekimleri sonucunda kötü de bir şöhret kazanmıştı çünkü bunlar oldukça kaba yöntemlerdi. Saç ekimi ile ameliyat sonrası son derece yapay bir görüntü ortaya çıkıyordu. Daha sonra gelişen teknoloji ile birlikte ise daha ince saç ekme yöntemlerinin geliştirilmesi ve bunların tecrübeli doktorlar tarafından uygulanır olması, bazı saç ekimi yöntemlerinin ve saç dökülmesinin kalıcı bir şekilde tarihe karışmasına neden oldu. Günümüzde kaliteli ve deneyimli bir ekip tarafından uygulanan saç nakli sonrası son derece doğal görünüme sahip, aslından ayırt edilemeyen sonuçlar elde etmek mümkün hale geldi.

Saç Dökülmesi Tedavisi

Son yıllarda piyasada dolaşan ve saç dökülmesini durdurduğu iddia edilen pek çok ilaç olmasının yanı sıra bunlardan sadece bir iki tanesinin saç dökülmesini önlediği açıklanmıştır. Minoxidil ve Finasteride gibi ilaç şirketleri ilaçlarının; en çok 20-30 yaşları arasında, tamamen kel olmayan, önden açılması olmayan ve saç dökülmesi kısa zaman önce (5 yıl) başlamış hastalarda etkili olduğunu iddia etmektedir.

Klonlama (Geleceğin Yöntemi)

Gelecekte gündemde olacak olan saç ekim tekniklerinden klonlama ile saç ekimi, saçlı bölgeden alınan saç kökü hücreleri arasından ana kök hücrelerin izole edilerek vücut dışında, laboratuvar ortamında, üretilmesini ve daha sonra bunların saçsız kafa derisine ekilmesini içermektedir.

Bu teknoloji sayesinde saç ekimi için uygun olmayan pek çok kişi, tek bir hücreden üretilecek çok sayıdaki saç köklerini ektirebilme şansına sahip olacaktır. Kafa derisinde tek bir saç kökü kalmış kişiler için dahi gür saçlar hayal olmayacaktır.


Saç Dökülmesinin Cerrahi Tedavileri Hakkında Sık Sorulan Sorular

Saçlı bölgeden alınan saç kökü hücrelerinden ana kök hücrelerinin izole edilerek laboratuvar ortamında üretilmesi ve bunların saçsız kafa derisine ekilmesi demektir.

Piyasada dolaşan ve saç dökülmesini durdurduğu iddia edilen pek çok ilaçtan sadece bir iki tanesi saç dökülmesini önleyebilmektedir.

Oluşturma: 03.08.2017 01:12
Son Güncelleme: 11.01.2022 02:52
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu
+A A-