Depresyon

DepresyonEn az iki haftalık süre içerisinde aşağıdaki belirtilerden en az beşi sizde varsa DEPRESYON sorgulanmalıdır.

•  Çökkün bir ruh hali,ilgi kaybı yada yaptıklarından zevk alamama

•  Günlük iş ve gücünü yapamama,günlük işlere karşı isteksizlik,

•  Perhiz yapmadığı halde aşırı kilo kaybetme yada kilo alma ( Bir ayda vücud ağırlığının %5 inden fazlasını alma yada verme.) Yştah kaybı yada aşırı iştah.

•  Hemen hergün aşırı uyma yada uykusuzluk,

•  Sıkıntı huzursuzluk yerinde duramama,

•  Kendini yorgun bitkin halsiz hissetme (enerjisi çekilmiş gibi hissetme)

•  Kendini değersiz aşağılık yada suçlu gibi hissetme,

•  Dikkatini bir noktaya toplayamama,

•  Cinsel istekte aşırı azalma yada istek kaybı, 

Halk arasında sıkıntı ile giden bütün hastalıklar depresyon olarak adlandırılmaktadrı. Ancak depresyon bunların hepsinin ötesinde özel bir durumdur. Yukarıda saydığımız belirtilerin hepsinin herkeste görülmesi beklenmez. Önemli olan bu belirtilerin kişinin sosyal mesleki ve insani ilişkişerinin ne kadar etkilendiğidir. Yş güç yapamayan insani iliişkilerini sürdürmekte zorlanmaya başlayan bir kişi hastalık sınırlarını zorlamaya başlamış birisi demektir. Çünki depresyonun da kendi içerisinde basamakları vardır. En ağırından Major depresyonla depressif yakınmaları olan bir kişi arasında dağlar kadar fark vardır. Ancak her ikiside sonuçta biribirine dönüşebilir.

Sayılan belirtiler içerisinde birbirine zıt görünen belirtiler olmakla birlikte depresyonun farklı alt tiplerinin ayrımı ancak uzman bir gözle ve belirtilerin tümü birlikte değerlendirildiğinde olacak bir iştir.

Etrafınızdaki herhangi birinde bu belirtiler varsa ve günlük hayatını etkiliyorsa bu kiş depresyonda olabilir dikkatli olun. Bu beliritler herkeste zaman zaman olabilir. Dikkat etmek gerken en önemli ikli noktayı tekrar hatırlatalım.

1-Belirtilerin süresi 
2-Günlük yaşamı ne kadar etkiledikleri.

Tedavide iki ana prensip vardır. 

1-Kemoterapi:ilaç tedavisi 
2-Psikoterapi metodları.

Bu iki yöntem birlikte uygulandıklarında eni iyi cevaplar alınır.

Bütün hastalık belirtileri geçtikten sonra yapılması gereken şey en az 6 ay daha ilaç kullanımı ve belirli aralarla psikiyatristinizle görüşmektir. Unutmayın bir kez depresyon geçirmek ikincisinin dha kolay gelmesine işarettir.

Oluşturma: 03.08.2017 04:23
Son Güncelleme: 17.12.2021 02:34
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu
+A A-