Erkek Cinsel Organında Morarma

Erkek Cinsel Organında MorarmaKırmızımsı mor renkte bir penise; cilt enfeksiyonları, yaralanmalar ve dolaşım sorunları gibi durumlar neden olabilir. Erkeğin uyarılması nedeniyle kan damarlarına kan akışı arttığında da penis morarabilir. Bununla birlikte renk değişikliği anormal, açıklanamayan ağrı, kanama ya da kaşıntı ile birlikte olduğunda enfeksiyon, yaralanma veya dolaşım sorunlarının bir işareti olabileceğinden acil tıbbi müdahale gerekebilir.

Erkek Cinsel Organında Morarma Nedir?

Peniste morarma, kırmızı ve mavi arasında renk değişikliği olan bir penisi ifade eder. Renk tonu, göze çarpacak kadar koyu olsa da bir çürük sanılacak kadar koyu olmayabilir. Bazı erkeklerde penis rengi cinsel aktiviteden sonra değişebilse de morarmanın nedeni farklı olabilir.

Çoğu penis morarması önemsizdir ve hastalar semptomların düzeldiğini görmek için durumlarını kendi kendine izleyebilir. Ağrısız yaralanmalar, morarmanın kendi kendini sınırlayan bir mikro damar bozukluğu olduğunu gösterebilir. Pıhtılaşma, ilk yaralanmadan sonraki 7 ila 10 gün içinde renk değişikliğinin kaybolmasını sağlar. Bununla birlikte kan sulandırıcı veya ereksiyonu artıran ilaçlar kullanılması durumunda, cilt altının kontrol edilmesi gerekebilir.

Erkek Cinsel Organında Morarma Neden Olur?

Erkek cinsel organında morarma, çürüklerden alerjik reaksiyona kadar birçok farklı nedenden kaynaklanabilir ve kaynağının bulunabilmesi için doktor tarafından incelenmesi gerekir:

Çürükler

Cilt altında bulunan kan damarlarının zarar görmesi nedeniyle çürük meydana gelebilir. Bu, cildin mor, mavi, yeşil ya da siyah renkte olmasına neden olabilir. Genellikle, fermuar kazası gibi küçük yaralanmaların bir sonucudur. Jean pantolon gibi dar giysiler ya da koşma, bisiklete binme gibi peniste travmaya neden olabilecek aktiviteler morluklara neden olabilir. Morluklar, nadiren sert cinsel ilişkiyle de ortaya çıkabilir.

İlk başta dokunulduğunda, çürüğün olduğu bölgede hassasiyet hissedilebilir. Şiddetine göre, iyileşme sırasında etkilenen bölgenin rengi mor ya da koyu kırmızı olabilir. Spor aktiviteleri sırasında oluşan ciddi yaralanmalarda ise morluğun tedavisi için acil müdahale edilmesi gerekir.

Ağrısız olabilecek bir başka çürük nedeni, mastürbasyon sırasında uygulanan aşırı kuvvete bağlı olabilir. Erkeklerin uyarılması için bazen aşırı güç uygulaması gerekebilir. Losyonlar veya yağlar kullanılmadığında ve aşırı sürtünme meydana geldiğinde, bu etki büyüyebilir.

Küçük morluklar, yaralanma bölgesine lokalizedir. Tipik olarak, küçük bir çürük birkaç hafta içinde tedavi olmaksızın kaybolur. Çürüğün büyümesi ve ağrı ve hassasiyetin devam etmesi durumunda tıbbi yardım alınması gerekebilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Peniste morarma, genital herpes ve sifiliz gibi hastalıkların bir semptomu olabilir. Herpes yaraları yaygın olarak görülür ve genellikle bir su toplaması olarak başlar. Ardından berrak veya sarımsı bir sıvı sızdıran, ağrılı kırmızı-mor bir yaraya dönüşür. Sifiliz ise sert, yuvarlak ve ağrısız kırmızı veya mor lekelere neden olabilir.

Cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklarda, morarmaya aşağıdaki semptomlar eşlik edebilir:

 • Kaşıntı
 • Ağrı
 • Ateş
 • Yanma
 • Ağrılı idrara çıkma
 • Yorgunluk

Penil mantar enfeksiyonu da peniste kaşıntılı kırmızı noktalara yol açabilir.

Alerjik Reaksiyonlar

Birçok ilaç türü alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Bazen ciddi bir alerjik reaksiyona neden olan Stevens-Johnson sendromu nedeniyle peniste morluklar oluşabilir. Penisin yanı sıra vücudun diğer bölgelerinde de kırmızı ya da mor döküntüler görülebilir. Döküntü, deride soyulma ve yaralara dönüşebilir. Reaksiyon ilerledikçe hayatı tehdit eden komplikasyonlar gelişebilir.

Alerjiye ve peniste morarmaya neden olabilecek ilaçların bazıları şunlardır:

 • Antipsikotik ilaçlar
 • Sülfa bazlı antibiyotikler
 • Naproksen
 • İbuprofen
 • Antikonvülsan ilaçlar

Kontakt dermatitte ise penis derisi tahriş edici bir maddeyle temas ettiğinde reaksiyon gelişebilir. Reaksiyon iltihaba dönüşebilir ve kaşıntılı veya kırmızı görünebilir. Cildin tepki gösterdiği deterjanlar, sabunlar veya lateks prezervatif kullanımı, penis renginde değişikliğin nedeni olabilir.

Penis Kırılması

Sertleşmiş bir peniste travma olduğunda penis kırığı meydana gelebilir. Penis kırığının vücuttaki diğer kırıklardan farklı olmasının sebebi, peniste kemiğin bulunmamasıdır. Ereksiyon sırasında penisteki süngerimsi dokular (corpora cavernosa) kanla dolar. Bu sırada bir penis aniden veya zorla bükülürse, travma sebebiyle penis kırılması yaşanabilir.

Penis kırılması, şişkin ve mor bir görünüm yaratabilir. Morluğa eşlik eden bazı semptomlar aşağıdaki gibidir:

 • Ani penis ağrısı
 • Kırılma sesi
 • Penis şaftında şişlik
 • Hızlı ereksiyon kaybı

Bazen idrarı vücuttan boşaltan tüp (üretra) de hasar görür ve penisin idrar girişinde kan görülebilir.

Penis Kanseri

Penis kanseri, genellikle sünnet derisi veya penis başında küçük bir lezyon olarak başlar. Penisin şaftını etkileyebilir ve rengini değiştirebilir. Peniste düz kahverengi bir yumru veya kırmızımsı-mor bir renk görülebilir. Deride kalınlaşma veya peniste ağrı oluşabilir. Etkilenen hastanın sorunu önlemek için ameliyat veya radyasyona ihtiyacı olabilir.

Purpura

Kan lekeleri olarak da adlandırılan purpura, ciltte mor veya kırmızımsı lekeler olarak görünür. Genellikle peniste, kalçalarda, alt bacaklarda veya dirseklerde küçük ve mor şişliklerle karakterizedir. Bu lekeler, penis yaralanmasının doğrudan bir sonucu değildir. Bunun yerine, altta yatan daha ciddi bir durumun belirtisi olabilir. Genellikle iltihaplanmayı tetikleyen bir otoimmün reaksiyonun sonucudur.

Yumrular, ağrılı olmasa da morluğa karın ağrısı, eklem ağrısı veya testis torbasında şişlik ve ağrı eşlik edebilir. Purpura’nın olası nedenlerinden bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Kan damarı iltihabı
 • İlaç yan etkileri ve alerjik reaksiyonlar
 • Beslenme eksiklikleri
 • Kanama veya pıhtılaşma sorunu


Hematom

Hematom, bir organın dokusunun derinliklerinde meydana gelen çürüklerle karakterizedir. Kan damarlarının dışında pıhtılaşmış bir kan topluluğu meydana gelir. Genellikle bir kan damarı duvarının yaralanmasının sonucudur. Moraran bölge, dokunulduğunda sert veya topaklı olabilir. Kan akışının yavaşlamasına ya da durmasına neden olabileceği gibi tehlikeli bir kanamanın işareti olabilir. Penisin yanı sıra vücuttaki farklı bir organda da gelişebilir.

Liken Skleroz

Nadir görülen bir hastalık olan liken skleroz, mor ve beyaz lekelerle karakterize, enflamatuar bir cilt bozukluğudur. Penis de dahil vücudun farklı bölgelerinde görülebilir. Peniste liken skleroz çoğunlukla sünnet olmamış erkeklerde görülür.

Liken sklerozus tedavi edilmezse cinsel işlev bozukluğuna ve ciddi yara izlerine yol açabilir. Çoğu bozuklukta olduğu gibi erken tedavi, kalıcı hasarı ve yara izini önlemeye yardımcı olabilir.

Penil Melanoz

Genellikle zararsız olan penil melanoz, penisin başında veya gövdesinde küçük ve koyu renkli lekeleri tetikler. Bu renk değişimi hiperpigmentasyon olarak da bilinir. Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olmadığı gibi bulaşıcı değildir. Bunun yerine ileri yaş, genler, önceki penis yaralanmaları ve bazı cilt tedavileri nedeniyle meydana gelebilir.

Erkek Cinsel Organında Morarma Nasıl Tedavi Edilir?

Mor bir penis kendi başına ciddi bir durum değildir ve çoğunlukla penisi çevreleyen bölgede fiziksel travma nedeniyle gelişir. Bununla birlikte kanser gibi ciddi bir rahatsızlığın belirtisi de olabilir. Renk değişikliği, hafif bir morluk dışında herhangi bir nedenle tetikleniyorsa, tedavi gerektiren bir durumdan kaynaklanıyor olabilir.

Purpura, semptomları gidermek ve rahatsızlığı azaltmak için antienflamatuar ilaçlarla tedavi edilebilir. Penis kırığı ise acil tıbbi müdahale gerektirir. Yaralanma, genellikle fiziki muayene ile teşhis edilebilse de ultrason gibi ek testler gerekebilir. Cerrahi prosedür, tipik olarak tavsiye edilir. Tedavi edilmediği takdirde eğri bir penise, penisi cinsel ilişki için yeterince sert hale getirememeye veya bu sertliği sürdürememeye (erektil disfonksiyon) neden olabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedeniyle oluşan morarmanın iyileşmesi için öncelikle bu hastalıkların tedavi edilmesi gerekir. Frengi, erken teşhis edildiğinde antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Herpes virüsünde ise uygun tedavi salgınların yönetilmesine yardımcı olur. Antiviral ilaçlar, yaraların iyileşmesini sağlarken ağrıyı azaltabilir.

Hematom tedavisi ise lokasyona ve semptomlara bağlı olarak hemen yapılmalıdır. İlk etapta; dinlenme, soğuk kompres, elastik bandaj kullanımı gibi yöntemler, iltihaplanmanın ve semptomların şiddetinin azalmasına yardımcı olur. Daha şiddetli semptomlar için ameliyat gerekebilir. Bazen lokalizasyona ve takip eden semptomlara bağlı olarak cerrahi drenaj gereklidir.

Erkek Cinsel Organında Morarma Hakkında Sık Sorulan Sorular

Peniste morarma, kırmızı ve mavi arasında renk değişikliği olan bir penisi ifade eder. Renk tonu, göze çarpacak kadar koyu olsa da bir çürük sanılacak kadar koyu olmayabilir.

Erkek cinsel organında morarma, çürüklerden alerjik reaksiyona kadar birçok farklı nedenden kaynaklanabilir ve kaynağının bulunabilmesi için doktor tarafından incelenmesi gerekir.

Prof. Dr.
Ali Erol
Üroloji
MEDICANA KADIKÖY
Profili Gör
Oluşturma: 28.03.2024 10:53
Son Güncelleme: 30.03.2024 12:15
Oluşturan: Ali Erol
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri