Liposuction Nedir, Liposuction ile Ne Hedeflenir?

Liposuction Nedir, Liposuction ile Ne Hedeflenir?Liposuction; halk arasında bilinen adıyla “yağ aldırma” işlemi,  yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşam tarzına bağlı olarak ortaya çıkan bölgesel vücut yağlanmalarına, kalıcı ve kesin bir çözüm olarak çare olmasa da bir çeşit vücut şekillendirme operasyonudur. Liposuction, hiçbir durumda diyet ya da zayıflama reçeteleri gibi uygulanan bir zayıflama formülü değildir. Bununla birlikte, vücudun inatçı yağlanma geliştiren basen, kalça, ense, bacak, diz, gıdık, karın gibi bölgelerde vücudu şekillendirmeye yönelik bir cerrahi müdahaledir. Operasyon sonrası yeniden normal hayata dönüş süresi kısadır. İşlem lokal ya da genel anestezi altında uygulanır. Liposuction uygulamaları, tüm diyet, spor ve zayıflama çabaları sonrasında giderilmesi mümkün olmayan yağlı bölgeler için, estetik yanıyla  özgüveni arttıran bir operasyon çeşididir. Alt beden ve üst beden arasındaki eşitsizlikleri de ortadan kaldırmada etkili olan liposuction yöntemi sayesinde, hem vücudun üst tarafından hem de alt bölgede gerekli görülen yerlerden yağ alınabilir. Giyim tarzını etkileyen ve kişinin ruhsal sağlığı üzerinde etkili olan kilo eşitsizlikleri, liposuction sayesinde kolayca ortadan kaldırılabilir. Farklı tekniklerle uygulanan liposuction türleri, ülkemizde ve dünyada en fazla tercih edilen estetik cerrahi operasyonları arasında ilk sıralarda yer alır.

Hangi Durumlarda Liposuction'a İhtiyaç Duyulur?

Liposuction, vücutta biriken bölgesel yağların cerrahi olarak dışarı alınması işlemidir. Hamilelik, sürekli kilo alıp verme gibi standart dışı durumlarda, uygulama sonucunun kendiliğinden kalıcı olması beklenemez. Zira, hamilelik ve doğum sonrası oluşan deri sarkmaları, selülit gibi durumlar, liposuction yöntemiyle giderilebilecek bozukluklar değildir. Liposuction, her ne kadar selülit oluşumunu tamamen ortadan kaldırmasa da cilt yüzeyine yakın bölgeye uygulama yapılıyor olması, nispeten düz bir cilt görüntüsü elde edilmesini sağlar. Bunun yanı sıra, sürekli kilo alıp veren kişilerde oluşan deri sarkmaları, liposuction yöntemi ile giderilmesi mümkün olmayan vücut hasarlarıdır. Bu tip vücut yapısına sahip kişilerde liposuction uygulamaları yapılacaksa, ek yöntemler olarak karın germe ve sarkık deri giderme operasyonlarının da yapılması gerekir. Uzun vadede elde edilen estetik görünümün korunması için, kişinin beslenme alışkanlıklarını düzene sokması ve egzersizi ihmal etmeden hayatına dahil etmesi şarttır. Farklı liposuction türlerinin ortaya çıkmasıyla birlikte, kullanım bölgelerinin de geliştiği gözlemlenir. Vücut şekillendirme, cildin gerginleştirilmesi ve yağ bezlerinin çıkarılması gibi farklı türleri içerir. Ses ve lazer destekli uygulamalar, cildin pürüzsüzleştirilmesi ve yağın emilmesi işlemlerine aynı anda ihtiyaç duyulan hassas vücut bölgelerinde, daha iyi sonuçlar verir. El ve ayak bilekleri, diz içleri, boyun bölgeleri bu tip uygulama yerlerine en iyi örneklerdir.

Liposuction Hangi Bölgelere Uygulanır?

Erkek ve kadın vücut yapılarının birbirinden farklı olması, yağlanma çeşitlerinin de farklı bölgelerde yoğunlaşmasına neden olur. Örneğin, kadınlar sıklıkla basen, göbek, kalça gibi inatçı yağlanma bölgeleri için uygulamayı tercih ederken erkekler daha çok sırt, karın, meme ve belin yan tarafları gibi bölgelerdeki yağlanmaların giderilmesi için çaba gösterir. Teknolojinin tıp ve estetik alanda gösterdiği gelişmeler, uygulamanın da giderek daha fazla alanda yapılabilmesine imkan tanır. Kadınların “tuzluk” bölgesi olarak adlandırdığı kol altı yağlanmaları, liposuction uygulamalarının başarıyla gerçekleştirildiği alanlar arasındadır. Kilo alımında kolaylıkla yağlanmaya maruz kalan çene altı bölgesi, diyet ve sporla giderilemeyecek en inatçı yağlanma yerlerinden biridir. Liposuction, estetik bir uygulama olması sayesinde sürekli göz önünde bulunan çene altında herhangi bir iz bırakmadan uygulama yapılmasına imkan verir. Bir çeşit liposuction uygulaması olan Lazer lipoliz tekniğinin kullanıldığı vücut bölgeleri arasında, sürekli olarak terleyen koltuk altı bezleri gelir. Kişilerin hayatını büyük ölçüde kolaylaştıran koltuk altı bölgesine lazer lipoliz uygulaması, bu bölgedeki terlemenin önüne geçerek kişiye konforlu bir yaşam deneyimi sunar.

Liposuction Türleri ve Teknikleri

Sürekli olarak gelişen teknolojiler, liposuction işlemlerinin de çeşitliliğinin ve başarı yüzdesinin artmasına katkıda bulunur. Bu yöntemler, bilinen en klasik liposuction türü olan Vakum Yardımlı Liposuction ( SAL ) başta olmak üzere, 5 farklı çeşitte uygulanır.

  • SAL ( Vakum Yardımlı Liposuction) tekniğinde, yağı alınacak bölgeye operasyon öncesi karışım bir sıvı enjekte edilir. Uygulama tam anestezi ya da lokal anestezi altında yapılabilir. Sonrasında bölgede açılan 2 mm.’lik kesilerden, 3 mm. Çapındaki kanüllerle girilerek yağ çekme işlemi başlatılmış olur.
  • UAL ( Ultrasonik Liposuction ) : Uygulaması klasik liposuction yöntemine göre daha kolay olan bu uygulamada, ultrasonik ses dalgaları yardımıyla sadece emilmek istenilen yağ hücreleri hedef alınır. Çevredeki dokulara hasar vermeden gerçekleştirilen işlem, bu yönüyle de uygulamayı verimli hale getirir.
  • PAL ( Güç Yardımlı Liposuction ) : Özel hareketli kanüller kullanılarak uygulanan yöntemle, geniş alanlarda giderilmek istenilen yağlar uzaklaştırılır.
  • WAL ( Su Yardımlı Liposuction ) : Bu işlemde, deri altına enjekte edilen suyun yardımıyla yağlar bulamaç haline getirilir ve kanüller kullanılarak emilme gerçekleştirilir.
  • RFAL ( Radyo Frekans Destekli Liposuction) : Klasik vakumlama yöntemi ile yağ emme işleminin altından lazerle ısıtılan deri, daha gergin hale gelir. Diğer liposuction türlerinden en belirgin farkı, ciltte sağladığı gerginliktir.

Liposuction Ameliyat Süreci

Liposuction operasyonları, ortalama olarak 1-3 saat arasında gerçekleştirilir. Cerrahın muayene ve hasta şikayetleri doğrultusunda farklı miktarda yağ almaya karar vermesi doğal olmakla birlikte, tıbbi olarak uygun görülen miktar, günde ortalama 2,5 – 4,5 lt arasındadır. Uygulamanın yapılmasından önce, şekillendirilmek istenilen ve yağ alınacak bölge cerrah tarafından işaretlenir. Ameliyat sonucunu daha iyi gözlemleyebilmek adına, operasyon öncesi fotoğraf çekilebilir. Sonrasında, tercihe göre genel ya da lokal anestezi uygulaması yapılır. Uygulamanın yapılacağı yerdeki ağrıyı hafifletmek adına, karışım sıvı çözelti bölgeye enjekte edilir. Bu sıvının içerisinde, ağrı önleyici Lidokain, kan damarlarını daraltan ve kanamayı azaltan Epinefrin, fizyolojik serum ve bikarbonat bulunur. Bu çözelti, bölgenin uyuşturulmasına ve uygulamanın daha rahat yapılabilmesi için sertleşmesine neden olur. Sonrasında cilde 1-2 mm.’lik kesikler atılarak kanüller buradan yağlı bölgeye yerleştirilir. Kanüllerin bağlı olduğu vakum makinesi, nispeten sıvılaştırılmış yağı emmeye başlar. Yağın parçalanmasını sağlamak ve en hızlı biçimde boşaltılmasını sağlamak için, vakum borusu yüzeyde hareket ettirilir. Ameliyattan sonra, içeride oluşan sıvının dışarı akması ve ödem oluşumunu engellemek için, kesikler kısa bir süre açık bırakılır. İşlemin tamamlanmasının ardından, açılan kesiklere dikiş atılarak bölge sıkıca bandajlanır.

Liposuction Sonrası İyileşme Süreci

Hastalar ameliyat sonrasında hastanede bir gece takip edildir ertesi gün taburcu edilir . Operasyon sonrasında hemen uygulanan bandajlar, yağ alınan vücut bölgesinin özelliğine göre 4 hafta ya da daha uzun süre kullanılmalıdır. Ödem ve morarma oluşmaması için, doktor tarafından verilen tavsiyelere mutlaka uyulması gerekir. Hasta genellikle birkaç gün içinde iş ve sosyal yaşama dönüş yapabilir. Egzersiz gibi yoğun performans gerektiren aktiviteler için, ödem oluşumunun hafiflemiş olması ve iyileşmenin büyük ölçüde gerçekleşmiş olması önemlidir. İyileşme sürecinde bol bol dinlenmek, bol su içmek, alkol ve sigara gibi ürünlerden uzak durmak büyük önem taşır. Bu önlemler, iyileşme sürecinin daha kısa olmasına ve sürecin daha ağrısız geçirilmesine katkı sağlar. Ameliyat sonrası iyileşme sürecini hızlandırmak ve enfeksiyon riskini en az seviyeye indirmek için, doktor tavsiyesiyle antibiyotik ve ağrı kesici kullanılabilir. Operasyonla alınan sonucun kalıcı olması ve uygulamanın yapıldığı bölgenin yeniden yağlanmaması için, daha fazla sebze, lifli gıdalar ve az yağlı proteinler gibi dengeli bir beslenme şekli benimsenmelidir. Her ne kadar liposuction uygulanan bölgedeki yağ hücrelerinin büyük bir bölümü vakumla dışarı çıkarılmış olsa da bu durum, aynı yerde yeniden yağlanma oluşmayacağı anlamına gelmez. Bununla birlikte, bazı durumlarda gerekenden daha fazla yağ emilmesi, o bölgede birtakım çökmelere neden olabilir. Tüm bu dikkat edilmesi gereken konulara hassasiyetle yaklaşıldığında ve uygulamalar bu konuda deneyimli ve uzman doktorlar tarafından yapıldığında, liposuction işlemi son derece başarılı sonuçlar verir. Liposuction uygulaması hızlı sonuç veren bir vücut şekillendirme yöntemi olarak, özellikle iş hayatında olan kadın ve erkeklerin yaşamında önemli ayrıcalıklar yaratır. İyileşme sürecinin kısa olması, operasyon sonrası kolayca sosyal yaşama dönüş, Liposuction yönteminin tercih edilmesinde en dikkat çekici olan özelliklerdir.

Oluşturma: 03.08.2017 02:27
Son Güncelleme: 03.11.2023 01:48
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu
+A A-