Fransız Askısı Nedir?

Fransız Askısı Nedir?Genetik faktörler ve çevresel etkenler nedeniyle deride zaman içinde gevşeme, sarkma ve derin kırışıklıklar oluşabilir. Cerrahi yüz germe operasyonlarına alternatif olarak tercih edilen Fransız askısı işleminin amacı, yüzde lifting etkisi yaratarak yaşlanmanın etkisiyle yüzde oluşan olumsuzlukları ortadan kaldırmak ve genç bir görünüm yaratmaktır. Bu yöntemin en önemli avantajlarından biri kasları etkilemediği için sonuçların çoğunlukla doğal görünmesidir.

Fransız Askısı Nedir?

Fransız askısı, cilt dokusuna uyumlu içi polyesterden ve dışı silikondan üretilen esnek iplerle cildin gerdirilmesi ve cilt yüzeyinin altındaki dokunun yükseltmesi amacıyla uygulanan ameliyatsız yüz germe işlemlerinden biridir. Fransız ip askısı olarak da bilinen bu yüz germe işlemi, Fransa'da geliştirildiği için Fransız askısı olarak bilinir.

Kolajen dengesini ve elastikiyetini kaybetmiş bir cildin eski görünümünü geri kazanması için müdahale edilmesi gerekebilir. Cilt, kendi haline bırakıldığında olması gerekenden çok daha hızlı deformasyona uğrayabilir ve sarkabilir. Asma, çekme, düzleştirme gibi işlevleri yerine getiren Fransız askı uygulaması, ciltte sarkmayı engeller. Yüzdeki oval şeklin korunmasına ve sarkmaların toplanmasına yardımcı olur. Oval şekli büyük ölçüde korunmuş bir yüz, daha genç ve diri görünebilir.

İşlemde kullanılan ipler, yüz bölgesindeki sarkan kırışıklıkları neredeyse ağrısız bir şekilde giderir. Bazı uygulamalarda daha çok kardiyovasküler cerrahide kullanılan biyouyumlu PDO ipleri de tercih edilir. Bu yöntemde kullanılan materyaller insan vücudu ile oldukça uyumlu olduğu için kısmi yüz felçlerinde de kullanılabilir. Uygulama sonrasında gençleşme hemen fark edilmeye başlarken asıl etki 4 ila 6 hafta arasında ortaya çıkar.

Fransız Askısı Hangi Bölgeler İçin Uygundur?

Fransız askısı; yüz hatlarının yeniden yapılandırılması, yüzün oval şekle getirilmesi, düşük kaşların kaldırılması ve dudak çizgilerinin hafifletilmesinde kullanılabilen bir yöntemdir. Ayrıca burun kenarı, çene, boyun bölgesi ve yüzün gerdirilmesinde uzun süreli etki gösterir. Gözaltı çukurları, nazolabial kıvrımlar ve yanakların etrafındaki görünür çizgileri düzeltmek için kullanılır.

Yüz bölgesinde aşağıdaki alanlara uygulama yapılabilir:

 • Çene altı
 • Boyun
 • Yanaklar
 • Kaşlar
 • Elmacık kemikleri

Fransız askısı, vücutta şu bölgelere uygulanabilir:

 • Göğüs
 • Kollar
 • Bacaklar
 • Kalça

Yüzde en fazla sarkma görülen bölgelerin başında yanaklar gelir. Bu nedenle işlem çoğunlukla yanaklardaki sarkmaların giderilmesi amacıyla uygulanır. Bununla birlikte simetrik bir yüz yapısının sağlanması için çene altı ve elmacık kemikleri de genellikle yanaklarla birlikte ele alınır.

Fransız Askısını Kimler Yaptırabilir?

Fransız askısı yaptırmak isteyenlerin aşağıdaki kriterleri karşılaması gerekir:

 • Ameliyat olmak istemeyen ya da ameliyat olamayanlar
 • Yüzün bir tarafında kısmi yüz felci olanlar
 • 30-60 yaş aralığında derin kırışıkları ve sarkmaları olan kadın ve erkekler
 • Düşük kaşlı olanlar


Fransız Askısı Nasıl Uygulanır?

Fransız askısı uygulaması, lokal anestezi altında 45 dakika ila 1 saat arasında yapılır. Daha az invaziv olan bu işlem, cerrahi yüz gerdirmeye göre minimum düzeyde kesi içerir. Doktor ve hasta, uygulamanın detayları ve uygulama bölgesi hakkında birlikte karar alır. Hasta tüm detaylardan haberdar edildikten sonra planlama tamamlanır. Uygulama öncesi hastaların kan sulandırıcı ilaçlardan bir süre uzak durması gerekir. İşlemin yapılacağı gün cilt temiz, dinlenmiş ve hazır olmalıdır.

İşlem sırasında ipler cilt altına yerleştirilir. İpliğin sabitleme yerinin kafada, kulak üstü konumda olması tercih edilir. İpler, hastaların ihtiyacına göre 2 ya da 3 çift ip askı olarak yüzün her iki yanına, deri altına yerleştirilir. Kulağın arkasındaki saçlı deri uygulamanın izlerini kapattığı için işlem, dikiş kullanılmadan tamamlanır. İpler gerildikten sonra hastaların yüzünde simetrik lifting etkisi yaratılır. İlk altı ay boyunca iplikler doğal kolajen sentezinin artmasına yardımcı olduğu için cildin sıkılaşması sağlanır.

İşlemden sonra uygulama bölgesinde hafif şişlikler, morarmalar ya da ağrı ortaya çıkabilir. Buz kompresleri ve ağrı kesiciler kullanılarak bu durum ortadan kaldırılabilir. Reçete edilen ağrı kesiciler ve diğer ilaçlar ile iyileşme süreci devam ettirilir. Hastalar, uygulama sonrasında günlük hayatlarına devam edebilir. Normal iyileşme süresi 2 ila 15 gün arasında değişiklik gösterir.

Hastaların genel sağlık durumuna göre değişmekle birlikte Fransız askı uygulaması için genellikle tek seans yeterlidir. Ortalama beş yıl sonra işlem tekrar edilebilir.

Fransız Askısı Komplikasyonları Nelerdir?

Fransız askısı uygulaması oldukça güvenilir bir yöntem olmasına rağmen uzman hekimin tecrübesi çok önemlidir. Uygulama sırasında asimetri oluşursa işlem bitmeden düzeltme yapılabilir. Gerekirse işlemden sonraki 3 hafta içinde de asimetri düzeltilebilir.

İşlemin hemen ardından deride geçici kızarıklıklar, ödem, sertlik ya da morarma görülmesi normaldir. Bu belirtiler birkaç gün içinde yok olmaya başlar. Bazı uygulamalarda, nadiren ciltte kanama da görülebilir. Sıkıştırma sonucu ortaya çıkan kanama izleri de birkaç gün içinde kaybolur. Cilt altındaki kolajen üretimi sayesinde bu belirtiler kısa sürede yok edilebilir.

İşlemden sonra ağrı kesicilerin yanı sıra genellikle antibiyotik ve antienflamatuar ilaçlar reçete edilir. Gerilme derecesine bağlı olarak cilt kıvrımları işlemden birkaç gün sonra kaybolur. Hastaların işlemden sonraki hafta komplikasyon riskine karşı kontrole gitmesi gerekebilir.

Hastaların dinamik ipler uygulandıktan sonra birkaç gün dinlenmesi gerekebilir. Mümkünse hasta birkaç gün güneşe çıkmamalıdır. Dışarı çıkılması gerekiyorsa, yüksek faktörlü güneş kremi kullanılmalıdır. Sauna ve hamamdan da birkaç gün uzak durulması gerekir. İlk günlerde yüz kasları minimum düzeyde kullanılmalı, yüzüstü yatılmamalıdır. Hastaların yüz yıkama işlemi sırasında yukarı doğru hareketler yapması gerekir. Doktorun belirttiği süre boyunca cilde masaj yapılması ve derinin ovulması sakıncalıdır.

Fransız Askısının Farklı Özellikleri Nelerdir?

Bu uygulamanın sağladığı  aşağıdaki gibidir:

 • Ameliyatsız ve dikişsiz bir estetik türü olan Fransız askısı ciltte iz bırakmaz.
 • Genel anestezi altında yapılmadığı için hastaların hastaneye yatış yapmalarına gerek yoktur.
 • Lokal anestezi altında yapıldığı için tedavi neredeyse ağrısızdır.
 • Hastalar, uygulama sonrasında iş ve sosyal hayatına geri dönebilir.
 • Esnek yapısı sayesinde mimiklerdeki değişikliklerde doğal olmayan bozulmalar görülmez.
 • Yaklaşık 5 yıl boyunca doğal görünüm bozulmadan korunur.
 • İşlemde kullanılan ipler kalıcı olduğu için uygulamadan yıllar sonra dahi ipleri tekrar çekip deriyi germek mümkündür.
 • Bu askı yöntemi sadece yüzdeki kırışıklık ve sarkmaların giderilmesinde değil, yüz felci olan hastaların tedavisinde de tercih edilebilir.

Fransız Askısı Nedir? Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ameliyat yapılmaksızın cilt altına yerleştirilen, polyester ve insan cildiyle uyumlu silikon içeriğine sahip esnek iplerin kullanılması yoluyla yüzün çene bölgesinde yer alan sarkık ve kırışık derinin kulak hizasına doğru gerdirilmesi yoluyla estetik bir görünümün kazandırıldığı bir yöntemdir.

Doç. Dr.
Neşe Kurt Özkaya
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
MEDICANA SİVAS
Profili Gör
Oluşturma: 14.10.2021 10:21
Son Güncelleme: 09.02.2023 12:52
Oluşturan: Neşe Kurt Özkaya
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri