SAĞLIK REHBERİ


Fransız Askısı Nedir?Tıptaki gelişmeler ve artan bilimsel araştırmalar ile sağlık alanında yapılan uygulamalar da sayı ve kalite yönünden artış göstermiştir. Özellikle estetik alanında son yıllarda tanımlanan yeni yöntemler sayesinde arzu edilen görünüme sahip olmak mümkün hale gelmiştir. Ameliyatsız olarak, poliklinik şartlarında uygulanan, basit yöntemlerle genç ve güzel bir görünüme sahip olmak daha sık tercih edilmektedir. Bu doğrultuda popülerliği giderek artan yöntemlerden biri de Fransız askısı uygulamasıdır.


Fransız Askısı Nedir?

Fransız askısı veya Fransız yüz kaldırma yöntemi ameliyat yapılmaksızın cilt altına yerleştirilen, polyester ve insan cildiyle uyumlu silikon içeriğine sahip esnek iplerin kullanılması yoluyla yüzün çene bölgesinde yer alan sarkık ve kırışık derinin kulak hizasına doğru gerdirilmesi yoluyla estetik bir görünümün kazandırıldığı bir yöntemdir. İşlem ciddi ameliyat sürecine ve ciltte olumsuz görüntüler oluşturabilen ameliyat kesilerine gerek kalmadan, vücutla uyumlu esnek iplerin kullanılması esasına dayandığından kolay, etkili ve uzun ömürlü bir yöntem olarak kabul edilir.


Özellikle yaşlanmayla birlikte, yüzde yer alan mimik kaslarının, dokulardaki yıpranmanın, çevresel faktörlerin ve yer çekiminin etkisiyle alt çeneye doğru kırışan ve sarkan cildin kulak hizasına doğru tekrar gerdirilmesi sağlanarak, cilt hem sağlıklı hem de estetik bir görünüme kazandırılmış olur. Bunun yanında yüz felci gibi sağlık sorunlarına bağlı tek taraflı cilt dokusunun sarkmalarında da Fransız askısı yoluyla hasta estetik ve sağlıklı bir görünüme kavuşabilir.


Fransız askısı yöntemi özellikle estetik operasyon geçirmek istemeyen veya operasyona uygun sağlık durumu olmayan bireyler tarafından daha sık tercih edilir. Fransız askısı yönteminde hasar görmüş ve sarkma, kırışma gibi belirtiler göstermeye başlamış cildin gerdirilmesi hedeflendiğinden, yöntem bu belirtilerin gelişmeye başladığı 35-65 yaş arası yetişkinlerde daha başarılı olur. İşlem sonrasında yüz oval bir şekil alırken yüzdeki kırışıklıklar azalır, cilt altına yerleştirilen ipler yardımıyla yüz cildinin yenilenmesi uyarılarak cildin daha sağlıklı ve estetik bir görünüme kavuşması sağlanır.


Fransız Askısı Nasıl Uygulanır?

Fransız askısı yöntemi kulak önünde yer alan cilt dokusu ile gerilmenin hedeflendiği çene çevresinde dokular arasına esnek iplerin yerleştirilmesi yoluyla uygulanır. Bunun için işlem bölgeleri steril hale gelecek şekilde temizlenir ve işlem bölgesi çevresi lokal anestezik maddelerin uygulanması suretiyle uyuşturulur. Ardından cilde yapılan oldukça ufak kesiler üzerinden esnek ipler cilt altına gönderilir ve ilgili bölgelere yerleştirilir. Sonrasında iplerin uygun oranda gerilmesi sağlanır ve kulak hizasında ipler sabitlenir. Tüm işlem yaklaşık 45 ile 60 dakika arasında sürer. İşlem sonrasında hasta, günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir. İşlem sonrası cilt dokusunun tamamen iyileşmesi birkaç gün sürebilir.


Hastanın arzusuna göre işlem tersine döndürülebilir. Bunun yanında işlem ile yerleştirilen esnek ipler 5 ila 10 yıl boyunca germe işlemini gerçekleştirebilir. Fransız askısı işlemi hastanın talebi doğrultusunda 5 yıl sonra tekrarlanabilir.


İşlemde kullanılan ipler vücut dokularıyla uyumlu ve son derece elastik olduğundan, yüz mimik kaslarının hareketlerinde kısıtlamaya yol açmaz ve hastanın günlük hayat kalitesini olumsuz etkilemez. Ağrısız ve kısa süre içinde, cerrahi işleme gerek kalmadan estetik bir görünüm kazandırması nedeniyle Fransız askısı uygulaması oldukça popüler bir yöntem olarak karşımıza çıkar.


Fransız Askısı Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Fransız askısı yönteminin diğer estetik prosedürlere göre belirli avantajları bulunmaktadır. Bu avantajlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Cerrahi operasyon gerektirmediğinden, cerrahi kesi ve operasyona bağlı riskleri içermez.
  • Poliklinik şartlarında lokal anestezi altında kolaylıkla uygulanabilir.
  • Kısa süren işlemin ardından hasta günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir.
  • Yüz mimik kaslarında kısıtlamaya yol açmaz.
  • 5 ile 10 yıl arasında dayanıma sahiptir.
  • İşlem, yüzde herhangi bir iz bırakmaz. 


Fransız Askısı Uygulamasının Yan Etkileri Nelerdir?

Her tıbbi yöntemde olduğu gibi, Fransız askısı uygulaması sonrası hastalarda yan etkiler görülebilir. İşlem, vücutta uyum sorunu yaratmaması beklenen esnek ipler ile genellikle herhangi bir problem yaşanmadan gerçekleştirilse de aşağıdaki yan etkiler bazı hastalarda izlenebilir:

  • Lokal anestezik maddeye veya esnek iplere karşı alerjik reaksiyon gelişmesine bağlı olarak ciltte kızarıklık, kaşıntı, şişlik, döküntü, hassasiyet, yanma hissi, nefes darlığı, öksürük, çarpıntı, gözlerde kararma, genel durum bozukluğu
  • İplerin gerginliğinin ayarlanması esnasında simetrik ve uygun gerimin sağlanamamasına bağlı yüzde orantısızlık, yüzün bir tarafında düşme veya yükseklik gülüşte kayma, mimik hareketlerinde kısıtlılık
  • Uygulama esnasında yüz sinirlerinin zarar görmesine bağlı his kaybı, uyuşma veya karıncalanma

      

Oluşturma: 14.10.2021 10:21
Son Güncelleme: 14.10.2021 10:23
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu
+A A-