Bişektomi "Yanak İnceltme Ameliyatı" Nedir?

Bişektomi "Yanak İnceltme Ameliyatı" Nedir?U şeklinde veya kare yüz hatlarına, dolgun yanaklara sahip olan kişilerin elmacık kemiklerini belirginleştirmek için uygulanan bişektomi, kalıcı bir estetik operasyondur. Hollywood yıldızlarının sıklıkla tercih etmesi ile tüm dünyada yaygın hale gelen bişektomi, “Hollywood yanağı” veya yanak inceltme ameliyatı olarak da isimlendirilir. Küçük bir kesi ile lokal anestezi altında uygulanan bişektomi sonrası, yaralar kısa bir süre içerisinde iyileşir ve estetik görünümü bozan herhangi bir dikiş izi kalmaz. Bişektomi ameliyatının kimlere yapılabileceği ve ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken noktaları bu yazıda inceleyebilirsiniz.

Bişektomi "Yanak İnceltme Ameliyatı" Nedir?

Bişektomi; yanak kısmında bulunan bukkal yağ dokusunun alınması ile elmacık kemiklerinin daha belirgin ve yüz hatlarının daha keskin hale getirilmesi için uygulanan estetik cerrahi işlemlerden biridir. Bişektomi yönteminde U şeklindeki yüz hatlarının V şekline getirilmesi amaçlanır. Yanakların dış kısmında herhangi bir ameliyat izinin kalmadığı bişektomi, aşırı kilo alımı olmadığı sürece kalıcı bir operasyondur.

Bişektomi "Yanak İnceltme Ameliyatı" Kimlere Yapılabilir?

Bişektomi operasyonu, 25 yaşın üstünde olup yüz hatları oturmuş her bireye uygulanabilir. Ancak bu operasyon aşırı kilolu veya obez olanlar ve sigara içenler için önerilmez. Dolgun yanaklara sahip olanların tercih ettiği bişektominin yanakları ince olan kişilere yapılması, ilerleyen yaşlarda olumsuz sonuçlara yol açmaması için önerilmez. Operasyon öncesi kişinin varsa kronik hastalıkları değerlendirilir ve bişektomi operasyonunun kişiye uygun olup olmadığına buna göre karar verilir.

Bişektomi "Yanak İnceltme Ameliyatı" Nasıl Yapılır?

Yüze ters üçgen görünümü kazandırmak için uygulanan bişektomi ameliyatını yaptırmak isteyen kişilerin ameliyat öncesinde doktordan detaylı bilgi alması önemlidir. Diğer hastalıkların ya da kullanılan ilaçların belirtilmesi gereken ön görüşmede, kişinin yüz hattında istediği değişiklikleri de açıkça belirtmesi gerekir. Ameliyat öncesinde alkol ve sigara tüketilmemeli; kan inceltici ilaçlar kullanılmamalıdır.

Gerekli kontrollerden geçen ve operasyona uygun bulunan kişilere öncelikle lokal anestezi uygulanır. Yanak ve yüzün uyuşmasından sonra ise hastanın yanak içine 1 cm’ye yakın küçük bir kesi atılır ve bukkal yağ dokusunun bir kısmı çıkarılır. Çıkarılan yağ dokularından sonra açılan kesiye dikiş atılır ve operasyon tamamlanmış olur. En fazla 1 saat süren bişektomi ameliyatı sonrasında hasta gün içerisinde taburcu edilir. Kesilerin yanak içinde olması sebebiyle de yanağın dış bölgesinde herhangi bir iz kalmaz ve yüzün estetik görünümü olumsuz etkilenmez.

Bişektomi Ameliyatı "Yanak İnceltme Ameliyatı" Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bişektomi ameliyatının uygulandığı gün hasta taburcu edilse de bir süre boyunca dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunur. Hasta, 2-3 gün boyunca katı yerine sıvı yiyecekler tüketmelidir. Yaranın iyileşmesine kadar geçen sürede alkol ve sigara tüketilmemelidir. Bu, yaraya zarar vereceği gibi iyileşmenin gecikmesine de neden olur. Yapılan kesilerin enfekte olmaması için diş temizliğine dikkat edilmesi oldukça önemlidir.

Dikişli bölgeler genellikle 1 hafta içerisinde iyileşir; yanak bölgesindeki ödem veya şişliğin bir süre daha devam etmesi olağandır. Şişlikleri rahatlatmak için hastaların soğuk kompres yapması önerilir. Ameliyat sonrası kullanılması için doktor ağrı kesici ve antibiyotik de reçete edebilir. Bu operasyonun etkilerinin tam olarak görülmesi 3 hafta sürebilir.

Bişektomi "Yanak İnceltme Ameliyatı" Ameliyatının Riskleri

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi bişektomide de bazı risk faktörleri bulunur. Risk faktörlerinin önüne geçilmesi için bişektomi operasyonunu gerçekleştirecek olan doktorun alanında uzman olması şarttır. Yüz bölgesindeki sinirlerin ve tükürük bezlerinin zarar görmesi, yüz felci gibi kalıcı hasarlar ortaya çıkabileceği gibi asimetrik yüz hatları da ameliyat sonrası karşılaşılabilecek komplikasyonlar arasındadır. Kanama, uyuşma, ağrı gibi yan etkiler kısa sürede geçebilir, ancak kimi zaman uzun ve sancılı bir hal de alabilir. Hasta, operasyon öncesi tüm komplikasyonlar hakkında bilgilendirilmelidir. Bununla birlikte herhangi bir enfeksiyon geçirenler ve hamileler operasyon öncesi kesinlikle uzman bir hekime danışmalıdır.

Doç. Dr.
A.Özlem Gündeşlioğlu
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
MEDICANA INTERNATIONAL İZMİR
Profili Gör
Oluşturma: 02.12.2020 03:35
Son Güncelleme: 29.12.2021 10:54
Oluşturan: A.Özlem Gündeşlioğlu
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri