Sezaryen Göbeği Nasıl Gider?

Sezaryen Göbeği Nasıl Gider?Sezaryen, bebeğin annenin karın duvarı ve rahmine açılan bir kesi aracılığıyla dünyaya getirildiği bir cerrahi prosedürdür. Normal doğumun istenmediği ya da bebeğin normal doğumla gelmesine engel durumlar olması halinde uygulanır. Sezaryen sonrasında ise birçok kadın karınlarının görüntüsünden memnun olmayabilir.

Açılan kesi için atılan dikişin izleri, hamilelikle büyüyen karnın doğum sonrasında sarkık bir deri haline gelmesi ve yağlı göbek görünümü sezaryen doğum yapan kadınlar tarafından deneyimlenen durumlardır. Bunlar son derece normal ve doğal olsa da anne, hamilelikten ve doğumdan önceki haline dönmek isteyebilir.

Sezaryen Sonrasında Neden Göbek Oluşur?

Sezaryen doğum, bir ameliyat olması nedeniyle vücutta kesi açılarak gerçekleştirilir. Doğum bittikten sonra ise kesi açılan yere dikiş atılarak bu kesi kapatılır. Sezaryen göbeği ise bu ameliyattan sonra yaygın görülen bir durumdur. Atılan dikiş nedeniyle bu bölge karnın diğer bölgelerine göre daha sıkı olur. Diğer yandan dikişin çevresi doğum nedeniyle sarkık görünür.

Sezaryen göbeği, yara izinin üstünden sarkan yağ ve deridir. Bu sarkık görünümün nedeni hamilelik boyunca annenin vücudunda meydana gelen değişikliklerin sonucudur. Hamilelikte yaşanan hormonal değişiklikler, cildin incelmesine neden olur. Bu da karın derisi ve karın kaslarının daha gevşek hale gelmesine yol açar.

Tüm anneler hamilelik döneminde bu değişikliği yaşasa da sezaryen doğum dikişten dolayı doğum sonrasında daha belirgin bir göbeğe neden olabilir. Bu durum sağlığı tehdit etmese de anne görünümünden rahatsızlık duyabilir ve bu sebeple öz güven sorunları yaşayabilir.

Sezaryen Göbeğinin Kendiliğinden Erimesi İçin Ne Kadar Süre Gerekir?

Sezaryen ameliyatının ardından iyileşme süreci başlar ve anne zamanla eski formuna geri döner. Ancak bu sürecin uzunluğu kişiden kişiye değişir. Bazı kadınlar doğumdan sonra birkaç ay içinde sezaryen göbeğinden kurtulurken bazı kadınlar ise birkaç yıl sonra eski formunu kazanır. Bu sürecin uzunluğu şu faktörlere göre değişir:

  • Yaş: Yaş ilerledikçe cildin direnci azalacağı için süre uzar.
  • Genetik: Bazı kişilerin cildi daha az elastik olduğu için süre uzayabilir.
  • Verilen Kilo: Kişi ne kadar çok kilo verirse karın bölgesindeki deride çatlak ve sarkma olma olasılığı da o kadar artar.

Sağlıklı bir diyet ve egzersiz rutini kişinin eski formuna kavuşmasına yardımcı olabilir. Bununla birlikte yavaş ve istikrarlı bir şekilde kilo vermeye çalışmak da verilen kiloları tekrar almamak açısından önemlidir. Ek olarak yeterli sıvı tüketimi, sağlıklı beslenme ve gıda takviyeleri de cilt elastikiyetini koruyarak bu sürece katkıda bulunabilir.

Sezaryen Göbeğini Eritmek İçin Neler Yapılabilir?

Sezaryen doğum sonrasında göbek yağları kadınlar için sorun olabilir. Bu bölgedeki yağların erimesi diğer bölgelere göre zor olsa da yaşam tarzında yapılacak bazı değişiklikler ve uygulanacak birtakım adımlar ile sezaryen göbeği eritilebilir.

Hafif Egzersizler Yapmak

Sağlıklı kilo vermenin en önemli bileşenlerinden biri düzenli egzersiz yapmaktır. Sezaryen sonrasında doktorun da onayıyla hafif egzersizlere başlamak önemlidir. Günde 30 dakika kadar yürümek göbek yağlarını eritmeye yardımcı olabileceği gibi kişinin kardiyovasküler sağlığını iyileştirebilir ve stresi azaltabilir. Tempolu yürüyüşün yanı sıra koşu, yüzme ve bisiklet sürme gibi aktiviteler de fayda sağlayabilir. Kalori yakmak için kardiyo egzersizleri de yapılabilir.

Kuvvet Antrenmanları Yapmak

Kuvvet antrenmanları, kas kütlesi oluşturmak ve metabolizmayı hızlandırmak açısından faydalıdır. Bu sayede göbek yağlarının azaltılmasına da katkı sağlayabilir. Yapılan çalışmalar, kuvvet antrenmanlarının metabolizma hızını artırabileceğini ve gün boyunca daha fazla kalori yakılmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu amaçla şınav, squat ve lunge gibi hareketler yapılabilir. Bununla birlikte direnç bantları ve ağırlıklarla da spor yapılabilir.

Sağlıklı ve Dengeli Beslenmek

Sezaryen doğum sonrasında göbek yağının eritilmesi için beslenme düzeni büyük önem taşır. Yapılan bir araştırmaya göre işlenmemiş gıdaların tüketilmesi kilo kaybı ve göbeğin eritilmesi noktasında fayda sağlayabilir. Bu nedenle diyete taze meyve ve sebzeler, protein, sağlıklı yağlar ve tahıllı gıdalar eklenmelidir. Vitamin ve mineraller açısından zengin ancak kalorisi düşük olan sağlıklı yiyecekler tercih edilmelidir. Aynı zamanda işlenmiş gıdalar, şekerli içecekler ile doymuş ve trans yağ oranı yüksek gıdalardan kaçınılmalıdır. Kalorisi yüksek ve besin değeri düşük olan yiyecek ve içecekler kilo verme sürecini yavaşlatacağı gibi kilo almaya da neden olabilir.

Yeterli Sıvı Tüketmek

Vücudu susuz bırakmamak yağ oranını düşürmek ve göbek yağlarının eritilmesi noktasında son derece önemlidir. Su içmek tok hissetmeye yardımcı olarak aşırı yemenin önüne geçebilir. Kişi, bir günde ne kadar su içmesi gerektiğini anlamak için idrar rengini ve günde kaç kere idrar yaptığını kontrol edebilir. Günde en az üç kere idrar yapmak ve idrarın açık renkli olması yeterli sıvı tüketildiği anlamına gelir.

Düzenli ve Yeterli Uyumak

Yeterli uyku, sezaryen doğum sonrasında göbek yağlarının azaltılmasına yardımcı olur. Uyku aynı zamanda kortizol seviyelerinin düşürülmesine de destek olur. Stresin neden olduğu kortizol hormonu, kilo almaya ve göbekte yağ birikmesine yol açar. Diğer yandan yapılan bir çalışma yeterince uyumamanın da kilo almaya ve göbek yağında artışa neden olabileceğini bulmuştur. Bu nedenle sezaryen sonrasında her gece düzenli olarak 7-8 saat kadar uyumak önemlidir.

Emzirmek

Yapılan birçok araştırma, doğum sonrasında emzirmenin göbek yağları da dahil olmak üzere vücuttaki yağları azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Kalori yakmaya katkıda bulunması da kilo vermeye destek olabilir. Bunlara ek olarak emzirmek hem anneye hem de bebeğe birçok fayda sağlar.

Sezaryen sonrasında göbeğin eritilmesi egzersiz, sağlıklı beslenme, düzenli uyku gibi yaşam tarzı değişiklikleri ile mümkündür. Ancak kişinin doğum yaptığını ve özellikle de bir ameliyat geçirdiğini göz önünde bulundurması da önemlidir. Dolayısıyla doğum sonrası süreçte bu adımları istikrarlı ve sabırlı bir şekilde uygulamak alınacak sonuçların daha iyi olmasını sağlar. Bununla birlikte anne, bu adımları uyguladığında dahi doğum sonrası görünümünden memnun olmayabilir. Bu noktada kozmetik cerrahi tedavi yöntemleri düşünülebilir.

Sezaryen Göbeği İçin Uygulanabilecek Cerrahi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sağlıklı bir yaşam tarzı doğum sonrasında kişinin istediği görünüme kavuşmasında yetersiz kalıyorsa cerrahi tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Sezaryen göbeği için uygulanabilecek cerrahi tedaviler şunlardır:

Abdominoplasti

Sezaryen göbeğini ameliyatsız yöntemlerle eritemeyen kadınlar için abdominoplasti olarak da bilinen karın germe ameliyatı yapılabilir. Bu ameliyatla fazla deri ve yağlar, istenmeyen yaralar ve çatlaklar giderilerek daha düz bir karın görünümü elde edilir.

Pannikülektomi

Pannikülektomi, karnın alt kısmındaki fazla yağın ve sarkan derinin alınmasını sağlayan bir ameliyattır. Kısa sürede çok fazla kilo vermek sarkmaya neden olduğunda bu prosedür tercih edilebilir. Pannikülektomi, fazla deri ve yağ alınırken komplikasyonları en aza indirmeyi amaçlayan fonksiyonel bir cerrahidir.

Anne Estetiği

Anne estetiği, hamilelik ve doğum sonrasında vücutta meydana gelen değişikliklerin giderilmesi ve annenin vücudunun eski formuna kavuşmasını sağlayan kozmetik cerrahi prosedürlerden oluşur. Bu prosedürler ise karın germe, liposuction ve labioplastidir. Bunlara ek olarak ihtiyaca göre meme büyütme, kaldırma veya küçültme işlemleri yapılabilir. Anne estetiği sayesinde tek bir ameliyat ile vücuda eski formunu kazandırmak mümkün olur. Ayrıca vücutta yaşanan bu değişiklikler nedeniyle oluşan sağlık sorunları da tedavi edilmiş olur.

Doç. Dr.
A.Özlem Gündeşlioğlu
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
MEDICANA INTERNATIONAL İZMİR
Profili Gör
Oluşturma: 31.05.2024 02:35
Son Güncelleme: 31.05.2024 02:35
Oluşturan: A.Özlem Gündeşlioğlu
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri