Labioplasti

LabioplastiVajina ve dış cinsel organın görünümü kişiden kişiye zaman içinde değişir. Cilt zamanla kilo dalgalanmaları, hamilelik ya da yaralanma gibi nedenlerle doğal olarak esneyip sarkabilir, asimetrik görüntüler oluşabilir. Bazı kadınlar belirli anatomik durumlardan dolayı ağrı, rahatsızlık veya azalmış hassasiyet yaşayabilir. Kadınlar, bu gibi nedenlerle değişen genital bölgede labia dediğim dudaklarının görünümünü labioplasti ameliyatı ile değiştirebilir. Kozmetik nedenlerden dolayı ya da fiziksel ağrıyı hafifletmek amacıyla uygun adaylara yapılabilir.

Labioplasti Nedir?

Vulva, kadın cinsel organını tanımlamak için kullanılan terimdir. Kadın cinsel organı klitoris, vajina ve labia majör ve labia minörden oluşur. Labia; vajina ve üretrayı çevreleyen, iç ve dış olmak üzere iki gruptan oluşan deri kıvrımlarıdır. İç dudaklar olan labia minörler, genital ve üretral açıklıkları vücut sıvılarının etkilerinden korur.

Labioplasti, iç ve dış dudakların yeniden şekillendirilmesini içeren genital estetik cerrahi işlemidir. İşlem sayesinde daha estetik bir görünüm amaçlanarak hastanın da beklentisi dikkate alınarak iç dudaklar, vajinanın dış kısmı olan büyük dudakların altına sarkmayacak şekilde küçültülür. Dış dudakta yaşla kilo alıp vermekle oluşan sarkmalar dolgu veya cerrahi işlemlerle düzeltilir. Bazı kişiler cinsel organlarının görünümünden memnun olmadıkları için bu ameliyatı tercih edebilir.

Labioplasti Neden Yapılır?

İç labia veya vulvanın iç dudakları olarak da bilinen labia minör; farklı şekil, boyut ve renklerde olabilir. Bu işlem, iç dudakların veya vulvanın dış dudaklarının boyutunu ve şeklini değiştirmek amacıyla tıbbi ya da kozmetik nedenlerle yapılır.

Fazla doku; egzersiz, cinsel ilişki ve diğer aktiviteler sırasında şiddetli ağrıya, tahrişe, sürtünmeye ve kaşıntıya neden olabilir. Genişlemiş iç dudakları olan kadınlar bisiklete binmek veya koşmak gibi fiziksel aktivitelere katılamayabilir. Bu da ameliyatın tıbbi olarak gerekli olmasına neden olabilir. Cinsel ilişki sırasında iç dudak dokusunun vajinal açıklığa sıkışması veya çekilmesi durumunda da labioplasti tıbbi olarak gerekli kabul edilir.

İç dudak dokusunun çok fazla olması, yeterli hijyenin sağlanamamasına ve bu da idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Dolayısıyla enfeksiyon riskinin azaltılması amacıyla da labioplasti yapılabilir.

İşlemin kozmetik nedenleri arasında aşağıdakiler bulunur:

 • Vajinanın dış görünümünden memnun olmama
 • Yaşlanma, kilo kaybı veya hamilelik nedeniyle vajinanın dış dudaklarının sarkması ve değişmesi
 • Dış vajinal dudakların çok büyük olduğunun hissedilmesi
 • Cinsel organların mayo ya da dar giysiler içinde görünüşünden hoşlanılmaması
 • Egzersiz veya cinsel ilişki sırasında dış vajinal dudakların boyutu veya şekli nedeniyle fiziksel rahatsızlık hissetme


Labioplasti Faydaları Nelerdir?

Labioplasti işleminin bazı faydaları şu şekildedir:

 • Genital bölgede daha estetik bir görünüm oluşması
 • Özgüvene katkı sağlaması
 • Fiziksel aktivite ilikşi esnasında ağrı tahriş hissinde azalma
 • Cinsel tatminin artması
 • Bakterileri barındırabilecek dokuların alınması sayesinde idrar yolu enfeksiyonu ve mantar riskinin azalması


Labioplasti Nasıl Yapılır?

Labioplasti, genellikle kama tekniği ve trim olmak üzere iki farklı şekilde yapılabilir. İlk konsültasyon sırasında hastalar için uygun yöntemin belirlenmesi amacıyla muayene yapılır. Her iki teknik de iç dudakların küçültülmesiyle sonuçlanır ancak kişilerin kendine özel anatomisine göre uygun prosedür belirlenir.

Operasyon, genellikle iç dudakların boyutunu küçültmek için genel veya lokal anestezi altında yapılır.

Çoğunlukla tercih edilen trim tekniği kullanılarak iç dudakların dış kenarını ortadan kaldıran bir kesi yapılır. İstenmeyen doku çıkarılır ve iç dudaklar istenilen boyut ve şekle göre yeniden şekillendirilir. Böylece iç dudaklar dış dudaklarla eşit ya da dış dudaklardan daha kısa hâle getirilir.

Bazen labianın kama şeklindeki kısmı da çıkarılır. Bu, dudakların her iki yanından V şeklinde dokunun çıkarılmasını ve kenarların birbirine dikilmesini içerir. Bu teknik sayesinde yara dokusu minimuma indirilebilir.

Bazı hastalar bu prosedürü dış vajinal dudakların yeniden şekillendirilmesini içeren vulvaplasti ya da vajinanın içindeki kasları sıkılaştıran vajinoplasti ameliyatı ile birleştirir.

Ortalama 1-2 saat süren operasyonun ardından hastalar aynı gün taburcu edilebilir. Ameliyatın ardından aşağıdaki belirtilerin görülmesi normal kabul edilir:

 • Morarma ve şişlik
 • Uyuşukluk
 • Ağrı ve rahatsızlık

Vajinal bölge, vücudun en hassas kısımlarından biridir. Bununla birlikte labioplasti çok ağrılı bir prosedür değildir. Bazı kadınlar iyileşme sırasında ağrı yaşasa da bu durum, reçete edilen ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilir. Ameliyat sonrası iyi bakım, ağrıyı etkili bir şekilde giderirken diğer riskleri de önemli ölçüde azaltabilir.

Bazı kadınlarda 3-4 gün boyunca lekelenme de görülebilir ya da idrar yaparken batma hissi yaşanabilir. Şişlik ve morarmalar ise yaklaşık 2 hafta boyunca devam edebilir. Soğuk kompresler şişliği azaltabilir. Hastaların altı hafta boyunca egzersiz ve cinsel ilişkiden kaçınması gerekebilir. İlk hafta kesilerin iyileşmesi nedeniyle kaşıntı da sık görülür.

Labioplasti Komplikasyonları Nelerdir?

Tüm ameliyatlar bir dereceye kadar risk taşır. Hastaların tıbbi geçmişi veya yaşam tarzı belirli komplikasyon risklerinde artışa neden olabilir. Bu işlem sırasında en sık görülen komplikasyonlar dikişlerin ayrılması, enfeksiyon ve aşırı kanamadır.

Kozmetik genital cerrahinin olası komplikasyonlarından bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Alerjik reaksiyon gibi genel anestezi riskleri
 • Enfeksiyon
 • Aşırı kanama
 • Kaşıntılı ya da kızarık yara izleri
 • Dudakların simetrik olmaması
 • Labiada kalıcı renk değişikliği
 • Kalıcı duyu kaybı da dahil olmak üzere labiada sinir hasarı

Labioplasti Hakkında Sık Sorulan Sorular

Labioplasti, iç ve dış dudakların yeniden şekillendirilmesini içeren genital estetik cerrahi işlemidir.

Op. Dr.
Feyza Beyatlı
Kadın Hastalıkları ve Doğum
MEDICANA ÇAMLICA
Profili Gör
Oluşturma: 24.03.2024 01:05
Son Güncelleme: 04.06.2024 11:25
Oluşturan: Feyza Beyatlı
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri