Vajina Genişlemesi

Vajina GenişlemesiElastik bir yapıya sahip olan vajinal kaslar, orijinal şekline geri dönmeden önce gerektiğinde gerilebilir. Bununla birlikte; yaş, doğum veya hastalıkla birlikte genişleyebilir ve bu da bazen idrar kaçırmaya ya da cinsel ilişki sırasında his kaybına neden olabilir. Cerrahi ve cerrahi olmayan yaklaşımlarla vajinal kasların sıkılaştırılması, vajina boyutunun küçültülmesi ve yaşam kalitesinin artırılması mümkündür.

Vajina Genişlemesi Nedir?

Vajina, bir kadının vücudundaki rahim ile dış dünya arasındaki geçişi oluşturan bir tüptür. Vajina genişlemesi, vajinanın anormal derecede gevşek olması ve kadınların vajinalarını eskisi kadar sıkı hissetmediği bir durumdur.

Bazı durumlarda, bir vajina sadece gevşekliğini kaybetmekle kalmaz; aynı zamanda hassasiyet kaybı, küçük miktarlarda ama sık idrar kaçırma ve cinsel zevkte azalma gibi semptomlar yaşayabilir. Penetrasyon aktivitelerinden sonra vajina çevresindeki kaslar vajinayı sıkıştırarak kasılmaya başlar. Vajina, bunun yanı sıra yaşla ve doğumla biraz gevşeyebilir ancak kaslar daha sonra kasılmaya devam eder.

Vajina Genişlemesi Nedenleri Nelerdir?

Vajina genişlemesinin olası nedenleri aşağıdaki gibidir:

Yaş ve Düşük Östrojen Seviyesi

Yaş, kasları sağlam tutmada rolü olan en önemli faktörlerden biridir. Yaşlandıkça, vajina da dahil olmak üzere vücudun her yerinde kas tonusu ve cilt elastikiyeti doğal olarak zayıflar. Gevşeyen vajinal kasların bir göstergesi olarak yaşla birlikte idrar kaçırma riski de artar.

Kadınlar 40’lı yaşlarına geldiğinde östrojen seviyelerinde azalma başlayabilir. Bu, vajinal dokuların kurumasına ve incelmesine neden olur. Östrojen, vajinal esnekliği koruyabilir; bu hormonun seviyesi düştükçe, kadınlar vajinanın gevşediğini hissedebilir.

Vajina genişlemesi, genellikle yaşamın ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkan bir durum olan vajinal kuruluğun (vajinal atrofi) klasik bir semptomu olabilir. Bu durumda vajinanın astarı normalden daha ince, kuru ve az esnek hâle gelebilir. Bu da kaşıntıya, yanmaya, cinsel ilişki sırasında ağrıya, idrar yolu enfeksiyonlarına ve sık idrara çıkmaya neden olur. Düşük östrojen seviyeleri, ayrıca normal vajinal sıvı miktarını düşürür ve vajinanın asit dengesini değiştirir. Vajinal kuruluk, menopoza girmiş kadınlarda daha sık görülür.

Doğumdan sonra da östrojen seviyelerinde düşüş meydana gelebilir. Plasenta, bebeğin doğumu sırasında vajinal kasılmalar için östrojen hormonunu üretir. Doğumdan sonra ise östrojen hormonu üretimini geçici olarak azaltan prolaktin (süt üreten bir hormon) üretilir.

Nikotin de östrojen seviyelerini düşürerek menopozun erken başlamasına neden olabilir. Bu anlamda, vajinal genişlemenin nedeni tütün ve tütün ürünlerinin yoğun kullanımı olabilir.

Doğum

Doğum, vajinal gevşemenin önemli bir nedenidir. Vajinanın gerilmesini ve bebeğin vajinal kanaldan veya doğum kanalından kolay geçmesi için yeterli alan açılmasını içerir. Doğum kanalı kasları bebeğe uyum sağlamak için gerilir. Kadınların doğumdan sonra bir süre vajinasını gevşek hissetmesinin nedeni budur.

Bazı kadınlar doğal olarak doğumdan sonra idrar kaçırabilir. Doğumdan sonra normal vajinal elastikiyet geri kazanılır ve bazı egzersizler bu esnekliğin korunmasına yardımcı olabilir. Doğal vajinal elastikiyet, özellikle birden fazla çocuğun doğumundan sonra biraz azalarak vajinanın genişlemesine neden olabilir.

Pek çok kadın, düzenli pelvik taban egzersizleri yaparak vajinal kaslarını sıkılaştırabilir ancak vücudun bu kısmı genellikle tek başına Kegel egzersizleri yaparak doğum öncesi durumuna geri dönmez. Doğum nedeniyle genişleyen vajina, idrar kaçırmaya neden olabilir. Bu durum çoğu zaman geçici olsa da kalıcı olması durumunda tedavi seçenekleri gözden geçirilebilir.

Tıbbi Durumlar

Vajinanın genişlemesine neden olan tıbbi durumlar aşağıdaki gibidir:

 • Bazı enfeksiyonlar
 • Bazı kanser türleri
 • Pelvik cerrahi
 • Doğumdan sonra pelvik kaslarda yaralanma
 • Cinsel taciz gibi travmalar nedeniyle yaralanma
 • Kanser tedavisi için kemoterapi ve radyoterapi
 • Ooferektomi (yumurtalıkların alınması ameliyatı)
 • Genetik bozukluklar
 • Marfan sendromu
 • Osteogenezis imperfekta (cam kemik hastalığı)
 • Ehlers-Danlos sendromu (EDS)

Bu sağlık sorunlarının yanı sıra bazı ilaçlar da vajinal genişlemeden sorumlu olabilir. Anti-östrojen ilaçları arasında meme kanserini tedavi etmek ve önlemek için kullanılan tamoksifen, anormal rahim kanamasını ve âdet dönemlerinin olağan dışı durmasını tedavi etmek için kullanılan medroksiprogesteron ve endometriozis semptomlarını tedavi eden nafarelin yer alır.

Vajina Genişlemesi Belirtileri Nelerdir?

Vajina, vücutta açıkta bir noktada bulunmadığı için sarkmanın dışarıdan anlaşılması mümkün değildir. Bununla birlikte kadınlar, yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilecek bazı belirtiler fark edebilir. Vajina genişlemesinin ana belirtileri şunlardır:

 • Cinsel ilişki sırasında alınan zevkin azalması
 • İdrarı tutmada zorlanma
 • Pelvik organ sarkması
 • Vajinal direncin azalması
 • Vajinal kaşıntı

Vajina Genişlemesi Nasıl Teşhis Edilir?

Vajina genişlemesi, genellikle kadınlar tarafından fark edilir. Bununla birlikte, durumun doğru bir şekilde teşhis edilmesi ve tedavi planlanması için bir jinekolog tarafından fiziki muayene yapılması gerekir. Doktor; hastaya tıbbi ve cinsel geçmişini, yakın zamanda doğum yapıp yapmadığını, yakın zamanda herhangi bir yaralanma geçirip geçirmediğini veya aldığı ilaçları sorabilir.

Pelvik muayene sırasında hastanın vajinal kasları, rahmi, yumurtalıkları ve diğer üreme organlarının esnekliği kontrol edilir. Bazı durumlarda pelvik ultrason ve MR gibi görüntüleme yöntemlerinden yararlanılır. Bu yöntemler, vücudun üreme organlarının görüntülerini oluşturmaya yardımcı olur.

Vajina Genişlemesi Nasıl Tedavi Edilir?

Vajina genişlemesinin tedavisinde invaziv ve invaziv olmayan yöntemlerden yararlanılabilir:

Kegel Egzersizleri

Vajinal kaslara gücünü geri kazandırmanın kanıtlanmış ve etkili bir yolu, Kegel olarak da bilinen pelvik taban egzersizlerini yapmaktır. Bu, vajinal kasları sıkılaştırmak ve pelvik kasların gücünü yeniden oluşturmak için bir tür fiziksel egzersizdir.

Yaşla birlikte kaslar gevşeme ve sinir stimülasyonunu veya hormonal stimülasyonu kasma yeteneğini kaybeder. Bu nedenle vajinal kaslarla birlikte pelvik kasların da güçlenmesi için düzenli olarak fizik tedaviye ihtiyaç vardır.

Kremler, Jeller ve Haplar

Krem, jel ve haplar; yalnızca vajina duvarını sıkılaştırmaya yardımcı olur. İdrar kaçırma gibi genişleyen bir vajina ile ilişkili semptomların giderilmesi için kullanılmaz. Bunlardan herhangi birini kullanmadan önce doktora danışılması çok önemlidir. Jel veya kremler, enfeksiyonlara ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir ve ciddi olabilen komplikasyonlara yol açabilir.

Lazer/Radyofrekans Vajinal Sıkılaştırma

Bu uygulama, vajina genişliğini iyileştirmek için lazer enerjisi veya radyofrekans dalgaları kullanan invaziv olmayan bir tedavidir. Bu prosedür sırasında jinekolog, vajinanın içine sterilize edilmiş bir lazer probu yerleştirir. Probu yerleştirdikten sonra, kolajen üretiminin uyarılması için probdan vajinal dokulara lazer enerjisi verilir ve vajinal kasların gerilmesi sağlanır. Lazer ışını, vajinal iç duvarların yaklaşık 0,5 milimetre derinliğine nüfuz eder. Bu işlem, 30 dakikadan az süren birkaç seansta gerçekleştirilir.

CO2 lazer teknolojisi ise yeni kolajen oluşumunu uyarmak ve vajinal bölgenin işlevselliğini artırmak için kullanılabilir. Prosedür, vajinal dokuyu hafifçe ısıtmak ve mevcut lifleri daraltmak için bir sondanın kullanılmasını içerir. Her seansın tamamlanması yaklaşık 30 dakika sürer. En iyi sonuçları elde etmek için üç ila dört seans önerilir. İşlemin komplikasyonları minimaldir veya hiç yoktur.

Radyo frekansı tedavisi; vajina genişlemesi ile birlikte idrar kaçırma ve vajina kuruluğu tedavisinde ve mesane kontrolünü iyileştirmede kullanılabilir.

Ameliyat

Vajinada kas gücü ve kontrolünü yeniden kazanmak ve kasları sıkılaştırmak için ameliyat bir seçenek olabilir. Vajinoplasti, kası kısaltan gerilmiş kasın vajinanın arkasında birleştirilmesini, ardından fazla kısmın çıkarılmasını ve yumuşak dokuların etrafını sıkılaştırmayı içeren cerrahi bir prosedürdür. Pelvik taban kaslarının birbirine daha yakın olmasını, gevşek ve fazla derinin çıkarılmasını ya da ikisinin bir kombinasyonunu içerir. Bu sayede daha sıkı bir vajina elde edilebilir.

Vajinoplasti ameliyatının bazı komplikasyon riskleri bulunur:

 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Yara izi
 • Geçici olarak vajina çevresinde daha az hassasiyet
 • Kronik kuruluk
 • Vajinada ve çevresinde geçici uyuşma
 • Ameliyat sonrası ilk günlerde cinsel ilişki sırasında hafif ağrı ve rahatsızlık hissi

Ameliyattan sonra anestezinin etkisi geçene kadar hastalar bakım ünitesine alınır. Tüm hayati belirtiler ve semptomlar birkaç saat yakından izlenir. Daha sonra cerrahi drenler çıkarılır ve yara bölgesine baskı uygulayabilecek fazla sıvılar alınır. İdrarın bir torbaya boşalması için mesaneye bir sonda yerleştirilebilir. Tüm süreç tamamlandığında, genel sağlık durumuna bağlı olarak hastalar taburcu olabilir.

Vajina Genişlemesi Korunma Yolları Nelerdir?

Vajinanın genişlemesini önlemenin kanıtlanmış bir yolu yoktur. Yaşlanma veya hastalık gibi durumlar nedeniyle vajinada genişleme meydana gelir. Bununla birlikte, durumun daha ileri bir aşamaya geçmesini engelleyebilecek bir dizi korunma yöntemi bulunur. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

 • Pelvik kasları güçlendirmek için Kegel egzersizleri yapmak
 • Avokado gibi kolajen artırıcı gıdalar tüketmek
 • Egzersiz yaparak vücut ağırlığını korumak
 • Yorucu faaliyetlerden kaçınmak
 • Kabızlığı önlemek için yüksek lifli yiyecekler tüketmek ve bol miktarda sıvı almak
 • Nikotinin etkilerinden kaçınmak için sigarayı bırakmak
Doç. Dr.
Kazibe Koyuncu Demir
Kadın Hastalıkları ve Doğum
MEDICANA KADIKÖY
Profili Gör
Oluşturma: 07.06.2024 05:29
Son Güncelleme: 07.06.2024 05:30
Oluşturan: Kazibe Koyuncu Demir
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri