KURUMSAL HABERLER


+A A-

CORONAVİRÜS (Koronavirüs / Covid-19) SALGINI DÖNEMİNDE KRONİK KALP HASTALARI İÇİN ÖNERİLER

Medicana Çamlıca Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Yalçın,“Ülkemiz dahil tüm dünyada yaşanan Coronavirüs (Koronavirüs /Covid-19) salgını bilinen kalp damar hastalığı olan veya olma ihtimali yüksek riskli hastalarla olan ilişkisi birkaç yönden önem arzetmektedir." dedi.


CORONAVİRÜS (Koronavirüs / Covid-19) SALGINI DÖNEMİNDE KRONİK KALP HASTALARI İÇİN ÖNERİLER

Medicana Çamlıca Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Yalçın,“Ülkemiz dahil tüm dünyada yaşanan Coronavirüs (Koronavirüs /Covid-19) salgını bilinen kalp damar hastalığı olan veya olma ihtimali yüksek riskli hastalarla olan ilişkisi birkaç yönden önem arzetmektedir. Bunlarda ilki bilinen kardiyovasküler hastalığı olan kişilerde Coronavirüs (Koronavirüs /Covid-19) tablosu daha ağır seyretmekte ve daha ölümcül olabilmektedir. Diğer taraftan Coronavirüs (Koronavirüs /Covid-19) enfeksiyonu kalp krizi, kalp kası iltihabı, ritm bozuklukları ve damar pıhtılaşması ve embolisi gibi birçok kalp damar sistemine ait komplikasyonlara neden olabiliyor. Yine bu enfeksiyonda kullanılan ilaçların kalp damar sistemi üzerine olan yan etkiler oluşturabilmektedir.“ dedi.

Doç. Dr. Yalçın, “Enfeksiyon hastalıkları ile kalp damar hastalıkları arasındaki ilişki uzun zamandır biliniyor bu sebeple Coronavirüs (Koronavirüs /Covid-19) da kesinlikle bu kapsamda değerlendirilmelidir. Tüm enfeksiyon hastalıklarında olduğu gibi bu salgında da vücudun savunma mekanizmaları devreye giriyor ve inflamasyon dediğimiz yangı oluşuyor. Oluşan bu yangı kalp damarları üzerinde bulunan stabil plaklarda hasara neden olabiliyor, kan akışkanlığını veya kann damarlarının yüzeyini kaplayan endotel fonksiyonlarını bozabiliyor, tansiyon düzensizliklerine neden olabiliyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında risk grubundaki hastalarımızın kendilerini çok iyi korumaları ve her zamankinden daha çok dikkat etmeleri anlamına geliyor.“ dedi. 


Kronik Hastalarda Coronavirüs‘te (Koronavirüs /Covid-19) Verileri ve Risk Grupları


Salgının ortaya çıktığı günden bu yana yapılan bazı araştırmalar gösterdi ki, herhangi bir yaş grubu ayrımı yapmaksızın, kronik kalp ve tansiyon hastalığını olanlarda Coronavirüs‘e (Koronavirüs /Covid-19) bağlı ölüm oranı yaklaşık %13.2, diyabet olan hastalarda %9.2 ve kanser hastalarında %7.6 oranına yükselmektedir. Bu verilere bakarak en büyük risk gruplarından birini kalp damar hastalarının oluşturduğunu görüyoruz.“ dedi. Salgın sebebiyle görülen kayıplar incelendiğinde, en riskli grubu 60-65 yaş üzeri kişiler oluşturuyor. Kalp ve damar hastalığı, hipertansiyon ve diyabet hastaları yine  risk grubunda yer alıyor.  Çin’de hazırlanan rapora göre Coronavirüs‘e (Koronavirüs /Covid-19) yakalananların yaklaşık %40’ında kalp-damar  hastalığı, %12’sinde diyabet hastalığı olduğu görülmektedir.


Kalp Hastalığı Olanlarda Coronavirüs (Koronavirüs / Covid-19) farklı semptomlar da gösterir mi?


Coronavirüs (Koronavirüs / Covid-19) belirtileri genel olarak kırgınlık, halsizlik, bitkinlik başta olmak üzere gribal enfeksiyona benzer ancak spesifik olarak şiddetli kuru öksürük, yüksek ateş, nefes darlığı ve aşırı halsizliktir. Ek olarak kronik kalp hastalarında ise anormal tansiyon yükselmeleri olabilir. Kalp yetmezliği hastalarında ise myoıkardit dediğimiz kalp kasının iltihabı ile belirtiler çok daha ağırlaşabilir. Ayrıca Coronavirüs‘ün (Koronavirüs /Covid-19) en belirgin semptomu ateş yükselmesi vücutta iltihabik durumu arttırdığı için kalp damar hastalığı olanlarda kalp krizi riskini de yükseltir. Enfeksiyon sırasında vücutta doku ve organların oksijen ihtiyacı artıyor. Artan bu oksijen ihtiyacını karşılamak için kalp daha fazla çalışmak durumunda kalıyor. Yine enfeksiyonlar sırasında oluşan sıvı kayıpları, yüksek ateşe bağlı kalp hızı artışları, enfeksiyon sırasındaki tansiyon değişiklikleri ve virüslerin salgıladığı çeşitli toksinlere bağlı olarak kalp kasında meydana gelen sunum/ihtiyaç dengesindeki bozulmaya bağlı olarak kalp krizi tetiklenebiliyor.


Kalp ve yüksek tansiyon hastaları bu dönemde nelere dikkat etmelidir?


Yaş farketmeksizin risk grubunda olan ve özellikle kalp damar hastalığı olanlar daha hassas ve enfeksiyona açık bir metabolizmaya sahipler. Şu dönemde kalp damar hastalığı, yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi kronik hastalığı olan kişilerin çok daha fazla dikkatli olmasını ve resmi sağlık otoriteleri ve konu ile ilgili uzmanların önerilerine harfien uymaları gerekmektedir. Dünya genelinde hastalığa yakalananlar arasında hastalığı basit bir viral enfeksiyon gibi atlatanlar olsa da bu durum maalesef ileri yaş ve kronik hastalığı olanlar için söylenemez. Coronavirüs (Koronavirüs /Covid-19) vücudun bağışıklık sistemini direkt etkilediği için vücutta bulunan mevcut hastalık tablosunu da kötüleştirmekte ve vücudun savaşma gücünü azaltmaktadır. Peki ne yapmalıyız?


  • Mecbur değilsek kesinlikle evden çıkmamalıyız, çıkmak zorundaysak ve kalp damar hastalığı gibi kronik hastalığımız varsa maske takmalı, sosyal koruma mesafesini girdiğimiz her ortamda (ev, iş, toplu taşıma, açık alanda yürüken bile) korumalıyız.
  • Kişisel hijyene çok dikkat edilmeliyiz. Ellerimizi sık sık yıkamalıyız.
  • Yaşam alanlarımızı mutlaka günde en az 3 sefer havalandırılmalıyız.
  • Mecburen dışarıya çıktıysak kıyafetlerimizi eve dönünce hemen 60-90 derece arasında yıkanmalıyız.
  • Salgının yarattığı endişeden uzak durmak ve rahatlatıcı egzersiz ve aktivitler yapmalıyız.
  • Düzenli uyku büyük önem taşımaktadır.
  • Kaliteli ve sağlıklı beslenmeye ve bol sıvı tüketmeye büyük özen gösterilmeliyiz.


Ayrıca;

  • Rutin kontrollerimizi aksatmamalı ve hekimimizle iletişim halinde olmalıyız.
  • İlaçlarımızın düzenli kullanımı çok önemli, uzman hekiminiz farklı bir tablo önermiyorsa ilaçlarımızı aynı şekilde ve zamanında kullanmaya özen göstermeliyiz.


Oluşturma: 26.03.2020 12:00
Son Güncelleme: 24.03.2021 11:56
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu