Vajinal Yanma

Vajinal YanmaVajinanın pH değerinin değişmesi veya tahriş olması sonucu, bu bölgede kaşıntı meydana gelebilir ve bu kaşıntı zamanla yanma hissine dönebilir. Hafif kaşıntı ve yanma hissi rahatsız edici olmayabilir ve çoğu zaman kendiliğinden kaybolabilir; fakat uzun süreli geçmeyen kaşıntı, kötü koku, akıntı ve vajinal yanmanın devam etmesi durumunda mutlaka bir hekime danışılması gerekir.

Vajinal Yanma Nedir?

Çoğunlukla cinsel yolla bulaşan hastalıklar, vajinal enfeksiyon veya iltihaplanmalar sebebiyle oluşan vajinal yanma, bireylerin genital bölgede karşılaşabileceği rahatsızlıklardan biridir. Bu faktörlerin dışında günlük kullanılan pedler, vajinanın pH değerini bozan kimyasal temizleyiciler (çamaşır suyu ya da deterjan), duş jelleri, idrar yolu enfeksiyonu, prezervatif alerjisi, bel soğukluğu, egzama, sedef ve genital uçuk (herpes) gibi hastalıklar da vajinada yanmaya neden olabilir.

Vajinada yanma ilişki sırasında, regli dönemi öncesinde veya idrar yaparken kendini daha fazla hissettirebilir. Özellikle idrar yaparken meydana gelen yanma hissi, sistit hastalığına bağlı olarak da gelişebilir.

Vajinal Yanma Tedavisi

Vajinada yanma tedavisi; altta yatan sebeplere, hastalığın derecesine ve kişiye bağlı olarak değişiklik gösterir. Bazı bireylerde vajinal yanma ile birlikte keskin ve kötü bir koku, akıntı ya da nadir olarak kanama ile birlikte ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda hastalığın daha da ilerlememesi adına, en kısa süre içerisinde vajinal yanmaya sebep olabilecek hastalıkların araştırılıp tedavi edilmesi oldukça önemlidir.

Altta yatan sebepler cinsel yolla bulaşan klamidya, bel soğukluğu, genital uçuk (herpes) gibi hastalıklar, enfeksiyon ya da mantar gibi hastalıklara bağlı olarak gelişiyorsa, hekim tarafından önerilen ilaçlar, jeller veya merhemlerle tedavi mümkündür.

Ancak vajinal yanma her zaman bir hastalığa bağlı olarak gelişmeyebilir. Bazı durumlarda bu rahatsızlık kişinin alerjik durumlarına bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Çok nadir olarak gözlemlense de lateks ve sentetik maddelere karşı olan alerji veya vajinayı tahriş edici kimyasal maddelerin kullanılması sonucunda vajinada yanma gelişebilir. Bu gibi durumlarda kullanılan maddelerin bırakılması, yanma hissinin ortadan kalmasına yardımcı olacaktır.

Menopoz dönemine giren bireylerin hormonal dengesinin değişmesine bağlı olarak vajinal bölgenin pH değerinde değişimler gözlemlenebilir; bu durum vajinanın kurumasına ve yanmasına neden olabilir. Yine hekim tarafından önerilen ilaçlar ve jellerle vajinal yanma tedavi edilebilir.

Vajinal Yanma Nasıl Geçer?

Vajinal yanma ilaç ve merhemlerle kolaylıkla tedavi edilebilir. Vajinal yanma sorunu ile karşı karşıya olan bir kişinin günlük duşunu aksatmaması, kokulu pedler veya tampon yerine normal pedleri tercih etmesi, vajinanın pH değerini değiştirebilecek krem, sabun, köpük, sprey, mendil gibi kimyasal ürünlerden uzak durması, iç çamaşırlarını her gün değiştirmesi, sentetik iç çamaşırları yerine pamuklu iç çamaşırlarını tercih etmesi ve bol su içmesi önerilir. Ayrıca, çok dar iç çamaşırları veya dar pantolonlar da genital bölgede havasızlığa ve devamında rahatsızlığa sebep olabilir.

Oluşturma: 12.07.2021 12:36
Son Güncelleme: 26.12.2022 04:14
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu
+A A-