Koruyucu Sağlık Yaklaşımlarının Antiagingde Yeri

Koruyucu Sağlık Yaklaşımlarının Antiagingde Yeri



Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sağlığın tanımını şöyle yapar; ‘Sağlık, kişinin zihinsel,ruhsal ve bedenen bir ve bütün olarak iyi olması halidir.’

Gördüğümüz gibi hasta olmamak sağlıklı olmak anlamına gelmez. Ayrıca modern tıbbın en çok ve neredeyse sadece odaklandığı beden sağlığı bizim sağlıklı olmamıza yetmez.

Günümüzde Sağlık

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve henüz kurtulamadığımız pandemi kişilerin kendi sağlıklarına, öz bakımına olan bakış açısını değiştirdi.

Şu an tüm dünyada öncelikle bağışıklık sistemini iyi tutacak uygulamalar ön plana geçti. Hem enfeksiyon kontrolünde hem de yaşam kalitemizi düşüren kronik hastalıklarda amaç önce korunmak olmalı.

Sağlıklıyken kendimize yapacağımız bir liralık yatırım hasta olunca vereceğimiz 50 liranın önüne geçeceği gibi ızdırap çekmememizi önleyecek sağlıklı ve kaliteli yaş almamızı sağlayacak.

Sanayi Devriminin İnsan Yaşamına Etkileri Nelerdir?

Yaklaşık 200 yıldır Sanayi Devriminin etkisiyle doğasına ve fizyolojisine aykırı yaşamak zorunda kalan insanoğlu binlerce yıldır görmediği besin çeşidi, kimyasal madde ve veri yoğunluğu ile hızla mücadele ediyor. Avcı toplayıcı atalarımızın genlerini taşıdığımızı unutup sürekli stres altında, hareketsiz, gün ışığı ritmine uymadan ayakta kalıp sürekli yediğimiz ve fazla şeker tükettiğimiz için farkında olmadan kendimizi hızla yıpratıp yaşlanıyoruz.

Karşılaşılan Sağlık Sorunları Nelerdir?

Eskiden insanların bir günde, uykularında son nefeslerini verdiğini duyardık. Hastalıklar bu kadar çok ve çeşitli değildi. Zamanımızda yaşam süresi uzadı ama bunun kaç yılı hastalıksız ve keyifle geçiyor? Dünya ortalamasında 35’li yaşlardan itibaren insülin direnci, kalp hastalıkları, tiroid sorunları, depresyon ve otoimmun hastalıklar hâkim oluyor.

Obezite ve tansiyonla ilgili durumlar çocukluk yaşlarına iner oldu.

Türkiye’de hastalıkların tedavisine ve ameliyat, ilaç giderlerine yılda 100 milyardan fazla harcama yapıldığı açıklandı.

Neden daha sağlıklı olmak için basit önlemleri almayıp hasta olana kadar bekleyelim?

Neden Bedenimizin Ana Çalışma Prensiplerini Öğrenmeyelim?

Cep telefonumuzun her programını merak edip öğrenirken, arabamızın rutin bakımlarını bozulmadan düzenli olarak yaptırırken son nefesimize kadar bizimle olacak vücudumuza neden bakmayalım?

Önemli bir konu daha var. Bilgiye erişimin bu kadar kolay olduğu bir devirde neden sağlığımızı korumayı sadece hasta olunca doktora gidip ilaç içmek zannedelim?

Kaç yaşında olursak olalım iyi ve sağlıklı ömür yaşamak istiyorsak insan fizyolojisinde en önemli konuların:

  • Yapımıza uygun beslenmek
  • Hareketli olmak, egzersiz ve nefes
  • Kaliteli uyku
  • Stres yönetimi
  • Uyumlu sosyal ilişkilerin temeliyle  şekillendiğini bilelim.

Bunun üzerine zincirimizdeki zayıf halkayı bulmak için vitamin,mineral, karaciğer ve tiroid testlerimizi kontrol ettirelim.

Sağlıklı Cilt ve Güzellik için En Temel Antiaging Yaklaşım İşte Budur!

Beslenmesi, uyku düzeni kötü, stres katsayısı yüksek ve mutsuz bir insanın ışıl ışıl parlayan cilde ve saçlara sahip olmasını sıklıkla beklemeyiz. Genetik mirasımız her zaman önemli olsa da sürdürülebilir basit yaşam tarzı değişiklikleri kaliteli ve güzel yaş almamızı sağlar.

Hiçbir hekim hiçbir krem veya estetik uygulama tek başına kalıcı etki yapamaz. Günümüzde fonsiyonel ve bütüncül bakış açısıyla  tıp, artık koruyucu   yaklaşımları ön plana alarak sizi sağlıklı ve güzel yapmayı hedefliyor.

Detaylı değerlendirme ve bireysel tedavi programı için bizden destek alabilirsiniz.


Oluşturma: 14.12.2021 04:27
Son Güncelleme: 23.06.2022 11:54
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu
+A A-