Şalazyon (Göz Kapağı Kisti) Nedir?

Şalazyon (Göz Kapağı Kisti) Nedir?Göz kapağının altında ya da üstünde oluşan kistler, şalazyon olarak adlandırılır. Gözde bulunan yağ bezlerinin tıkanması ya da iltihaplanması ile oluşan şalazyon, ağrısızdır. Bu kistler kısa süre sonra kendiliğinden geçebilir. Gözde çıkan şalazyon kistleri kimi zaman arpacık ile karıştırabilir. Ancak bu iki rahatsızlığın arasında farklar bulunur. Şalazyon belirtilerini, nedenlerini ve evde uygulanabilecek basit tedavi yöntemlerini bu yazıda inceleyebilirsiniz.

Şalazyon (Göz Kapağı Kisti) Nedir?

Kirpiklerin köklerinde bulunan meibomian yağ bezlerinin kanal ağzının tıkanması, şişmesi veya iltihaplanması ile göz kapaklarında yuvarlak ve sert bir kitle oluşur. Şalazyon adı verilen bu kist üst ya da alt göz kapağında gelişebilir. Şalazyon sıklıkla arpacık ile karıştırılır. Şalazyon kistleri bakteriyel bir enfeksiyon değildir ve ağrısız olur. Şalazyondan farklı olan arpacık ağrılıdır ve bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklı ortaya çıkar. Şalazyon, göz kapağı kisti veya meibomian kisti olarak da adlandırılır. Bu kistler, kadın ve erkeklerde aynı sıklıkta görülür. Çocuklara oranla yetişkinlerde daha sık rastlanan şalazyon, tedavi edildikten sonra nüks etme riski taşır.

Şalazyon (Göz Kapağı Kisti) Nedenleri

Meibomian yağ bezleri, gözlerin ıslak ve nemli kalmasını sağlar. Bu yağ bezlerindeki tıkanma sonucunda ortaya çıkan şalazyon oluşumunu tetikleyen bazı faktörler vardır. Özellikle göz ve göz çevresinin temizliği şalazyon oluşumunun engellenmesinde önemlidir. Kirli eller ile göz kapaklarına dokunmak, eski veya sağlıksız makyaj malzemeleri kullanmak, göz makyajını temizlememek gibi göz ve çevresinde kir birikimine sebep olabilecek alışkanlıklar; gül hastalığı (akne rozasea), seboreik dermatit, kronik blefarit gibi cilt ve göz hastalıkları şalazyon oluşmasında risk faktörleridir.

Şalazyon (Göz Kapağı Kisti) Belirtileri

Göz kapaklarında oluşan kistler ile karakterize olan şalazyonun genel belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Göz kapaklarında ya da göz kenarında ağrısız bir şişlik
  • Göze dokunulduğunda ele gelen çıkıntı
  • Bulanık görme
  • Gözde yaşarma
  • Göz kapağında ağırlık
  • Işığa karşı hassasiyet
  • Göz kapağında kabuklanma
  • Enfekte hale gelen şalazyon bölgesinde kırmızılık, şişlik ve ağrı

Şalazyon (Göz Kapağı Kisti) Tedavisi

Şalazyon, tedavi gerektirmeden kendiliğinden kısa sürede yok olabilir. Gözde oluşan rahatsızlığın ilerlemesini durdurmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için ise başvurulan göz doktoru tarafından bazı tedavi yöntemleri uygulanır. İlaç tedavisinde göz damlaları ve antibiyotikler kullanılır. Günde 4-5 defa, 10-15 dakika yapılacak olan sıcak kompres ise salgı bezlerinin rahatlamasını sağlar. Sıcak kompres yapıldığı esnada yavaşça göz kapağına masaj da yapılabilir.

Ancak geçmeyen şalazyon, göz bozukluğuna ya da astigmata yol açıyorsa cerrahi müdahale gerekebilir. Lokal anestezi altında yapılabilen şalazyon ameliyatı, oldukça kısa süreli bir işlemdir; günlük hayatı etkilemez ve hasta aynı gün içerisinde taburcu edilir. Cerrahi müdahale sonrasında hafif bir şişlik veya kızarıklık gözlemlenmesi olağandır.

Şalazyon (Göz Kapağı Kisti) Nedir? Hakkında Sık Sorulan Sorular

Çocuklara oranla yetişkinlerde daha sık rastlanan şalazyon, tedavi edildikten sonra nüks etme riski taşır.

Cerrahi müdahale sonrasında hafif bir şişlik veya kızarıklık gözlemlenmesi olağandır.

Op. Dr.
Fatih Kenar
Göz Hastalıkları
MEDICANA KADIKÖY
Profili Gör
Oluşturma: 21.11.2020 11:25
Son Güncelleme: 01.03.2022 10:44
Oluşturan: Fatih Kenar
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri