Kol Ağrısı Nedir ve Neden Olur?

Kol Ağrısı Nedir ve Neden Olur?Günlük yaşamda, yoğun bedensel aktivitenin sonucunda kas ve eklem ağrıları gelişmesi normal kabul edilir. Ancak, belirli hastalıkların seyrinde de vücudun çeşitli yerlerinde kas ve eklem ağrıları meydana gelebilir. Bunun yanında, kol ve bacak gibi uzuvlarda hissedilen ağrılar her zaman kas veya eklem kaynaklı olmayabilir. Özellikle tek bir uzuvda izlenen ağrılarda, soruna bütüncül ve doğru yaklaşmak başarılı bir tedavi için gereklidir.

Kol Ağrısı Nedir?

Anatomik olarak kol, omuz ile dirsek eklemleri arasında kalan bölümdür. Dirsek ile el bileği arasına ise önkol adı verilir. Kol bölgesi; uzuv hareketlerinin önemli bir kısmından sorumlu büyük kas gruplarının yanı sıra kol, önkol ve el bölgelerinin dolaşımını sağlayan temel atardamar ve toplardamarlar ile bu bölgelere ait sinir dokularına ev sahipliği yapar.

Kol bölgesinde yer alan doku gruplarından herhangi birine ait bir sağlık sorununa bağlı ağrı şikayeti gelişebilir. Bunun yanı sıra, omuz ve dirsek eklemleri ile bu bölgelerde yer alan başka dokulara ait rahatsızlıklarda da ağrı kola yansıyabilir. Kol ağrısının hissedilmesinden sorumlu sinir dokusunun diğer dokularla ilişkisine bağlı olarak, belirli iç hastalıklarında da kol ağrısı şikayeti ortaya çıkabilir.

Kol ile kolla ilişkili omuz ve dirsek eklemleri, günlük hayatta oldukça sık kullanılan kas-iskelet sistemi elemanlarıdır. Dolayısıyla fiziksel aktiviteye bağlı kol ağrısı şikayeti ile sıklıkla karşılaşılır. Bununla birlikte, farklı sağlık sorunlarının seyrinde de kol ağrısı semptomu ortaya çıkabileceğinden, altta yatan rahatsızlığın doğru tespit edilebilmesi için bir sağlık kuruluşuna başvurulması önerilir. Özellikle tek taraflı kol ağrılarında farklı hastalıkların ağrıya yol açabileceği unutulmamalıdır.

Kol Ağrısı Neden Olur?

Kol ağrısı; kas-iskelet sistemi elemanları, sinir dokusu veya kan damarları gibi farklı dokuların çeşitli rahatsızlıklarına bağlı gelişebileceği gibi başka sağlık sorunlarının etkisiyle de ortaya çıkabilir. Bu anlamda aşağıdaki durumlarda, altta yatan klinik duruma bağlı olarak, farklı şiddet ve karakterlerde kol ağrısı şikayeti izlenebilir.

Tendinit

Kolun sık tekrarlayan hareketleri sonucunda, hareketin gerçekleşmesinden sorumlu tendonların zedelenmesi ağrıyla sonuçlanabilir. Özellikle cam silmek, eşya taşımak, vida sıkmak gibi tekrarlayan hareketlerde kol kaslarındaki bağlar zarar görebilir.

Bursit

Kolda yer alan kas, tendon ve bağların hareketleri sırasında gerçekleşen sürtünme sebebiyle dokular zamanla zarar görebilir. Bunu engellemek adına vücudun oluşturduğu, yastık görevi gören dokulara bursa adı verilir. Sık tekrarlayan hareketlerde, sürtünme sebebiyle bursaların zedelenerek iltihaplanmasına bursit adı verilir. Bursit gelişmesi sonucunda da kol ağrısı ortaya çıkabilir.

Eklem Hastalıkları

Omuz ve dirsek eklemlerini etkileyen, eklem romatizması (romatoid artrit) veya eklem kireçlenmesi (osteoartrit) gibi hastalıklarda, eklemdeki hasara bağlı olarak kola yansıyan ağrı şikayetleri görülebilir.

Kalp Krizi

Özellikle sol kola yayılım gösteren, bastırıcı ve sıkıştırıcı bir tarzda olan, istirahatle azalan göğüs ağrıları, kalp krizi veya kalp damar hastalıklarının tespiti açısından çok önemlidir. Kalbe ait problemlerde; ağrı hissini taşıyan sinirin köken aldığı sinir kökü, kolda seyreden sinir dokusuyla ilişkilidir. Bu sebeple, kalp krizi sırasında ağrı sol kola yayılabilir.

Sinir Sıkışması

Kol, önkol ve el kaslarının hareketini kontrol eden ve duyusunu algılayan sinir dokularının belirli düzeylerde baskı altında kalarak sıkışması sonucunda kolda elektriklenme, uyuşma, karıncalanma gibi semptomların eşlik ettiği ağrı şikayeti izlenebilir.

Damar Tıkanıklıkları

Kol bölgesinde bulunan büyük atardamarlar veya toplardamarlar ve bu bölgedeki dokuların kan dolaşımından sorumlu kan damarlarını etkileyen belirli hastalıklar kol ağrısı yapabilir. Özellikle büyük damarlarda tıkanıklığa neden olan damar içi pıhtılaşma, pıhtı atması (emboli) ve damar iltihabı (vaskülit) gibi durumlarda şiddetli kol ağrısı izlenebilir.

Diğer Sebepler

  • Tümörler,
  • Enfeksiyonlar,
  • Travma,
  • Kas zedelenmeleri veya yırtıkları,
  • Bağ yaralanmaları,
  • Kramplar.


Kol Ağrısı Tedavisinde Neler Yapılır?

Kol ağrısı durumunda tedavinin başarılı olabilmesi için öncelikli olarak altta yatan nedenin doğru bir şekilde tespit edilmesi gerekir. Bu doğrultuda, uzman bir hekim tarafından yapılan değerlendirme ışığında yürütülen radyolojik görüntüleme yöntemleri ve klinik testler oldukça değerli veriler sunabilir.

Kas-iskelet sisteminde çeşitli nedenlerle ortaya çıkan hasarlardan kaynaklı kol ağrılarında, ilaç tedavisi ile birlikte belirli yaşam tarzı değişiklikleri ve fizik tedavi yöntemleri ağrının giderilmesinde etkilidir. İlaç tedavisi olarak genellikle antienflamatuvar ağrı kesiciler reçete edilir. Olası yan etkiler nedeniyle, ağrı kesicilerin hekim gözetimi olmadan kontrolsüz kullanılması sakıncalıdır.

İlaç tedavisinin yanı sıra ağrılı kolun istirahat ettirilmesi, gerekli durumlarda atel veya ortez gibi yardımcı ekipmanlarla kolun sabit hale getirilmesi, ağrı bölgesine sıcak veya soğuk uygulama yapılması, manuel terapi veya traksiyon gibi fiziksel tedavi yöntemlerinin uygulanması ağrı şikayetinin giderilmesinde etkili olabilir. Şiddetli vakalarda ise altta yatan nedene bağlı olarak cerrahi müdahale yapılması gündeme gelebilir.

Kol Ağrısı Nedir ve Neden Olur? Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kol ağrısı; kas-iskelet sistemi elemanları, sinir dokusu veya kan damarları gibi farklı dokuların çeşitli rahatsızlıklarına bağlı gelişebileceği gibi başka sağlık sorunlarının etkisiyle de ortaya çıkabilir.

Kol, önkol ve el kaslarının hareketini kontrol eden ve duyusunu algılayan sinir dokularının belirli düzeylerde baskı altında kalarak sıkışması sonucunda kolda elektriklenme, uyuşma, karıncalanma gibi semptomların eşlik ettiği ağrı şikayeti izlenebilir.

Doç. Dr.
Erdal Dilekçi
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
MEDICANA ÇAMLICA
Profili Gör
Oluşturma: 01.12.2021 05:18
Son Güncelleme: 23.06.2022 11:38
Oluşturan: Erdal Dilekçi
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri