Gömülü Diş Nedir, Gömülü Diş Çekimi Nasıl Yapılır?

Gömülü Diş Nedir, Gömülü Diş Çekimi Nasıl Yapılır?Gömülü dişler hastalar için her zaman bir sorun oluşturmaz ve dolayısıyla bu durumlarda herhangi bir tedaviye de ihtiyaç duyulmaz. Ancak bazen bir dişin gömülü olması diğer dişlere ciddi zararlar verebilir. Bu komplikasyonların önlenmesi için ise gömülü dişin çekilmesi gerekir. Erken yaşlardan itibaren yapılan düzenli diş muayeneleri, gömülü dişlerin erken teşhis edilmesine ve gerektiğinde bir tedavi planı oluşturulmasına yardımcı olabilir.


Gömülü Diş Nedir?

Bir dişin diş etinden çıkamaması durumunda o diş, gömülü diş olarak kabul edilir. Dişin diş etinden çıkamaması herhangi bir nedene bağlı olabilir. Dişin tamamı diş etinin altında kalabileceği gibi yalnızca bir kısmı da çıkabilir. Her dişte görülebilen bu durum genellikle yirmilik dişlerde yaygındır.

Yirmi yaş dişleri, 17 yaşından itibaren çıkmaya başlayan ve azı dişlerin arkasında bulunan dişlerdir. Bu dişler diş etinden çıkarak diğer dişlerle aynı hizaya gelebilir. Bu durumlarda herhangi bir soruna neden olmaz ve bundan dolayı röntgen çekildiğinde tespit edilir. Ancak bazen yirmilik dişlerin tamamı ya da bir kısmı diş etinin altında kaldığında çürük, diş eti rahatsızlıkları ve enfeksiyon gibi ağız sağlığı sorunları da ortaya çıkabilir.

Gömülü Diş Türleri Nelerdir?

Gömülü dişlerin türü, dişin pozisyonuna bağlıdır. Ayrıca gömülü diş türü hastaya en uygun tedavi seçeneğinin belirlenmesini de sağlayacağından tespit edilmesi önemlidir. En yaygın 4 gömülü diş türü ise şunlardır:

 • Yatay Gömülü Diş: Diş etinden çıkamayan ve yatay pozisyonda bulunan gömülü dişler etrafındaki dişlere çarparak dişlerin sıkışmasına neden olur. Bunun sonucunda hasta son derece şiddetli ağrı yaşayabilir.
 • Dikey Gömülü Diş: Bu gömülü diş türünde diş, diş etinden çıkmak için doğru pozisyondadır. Bu sebeple diğer dişlere çarpmaz veya dişleri sıkıştırmaz. Ancak bir dişe çok yakın durduğundan bazı şikayetlere neden olabilir. Herhangi bir soruna yol açmadığı sürece dikey gömülü dişler çekilmez.
 • Mesial Gömülü Diş: Mesial, ön anlamına gelir. Mesial gömülü dişler, yirmilik dişlerin ağzın ön tarafına açılı olarak dışa doğru bakmasıyla oluşur. Yaygın görülen bir gömülü diş türüdür.
 • Distal Gömülü Diş: Distal, mesialin zıttıdır. Yani distal gömülü dişin çıkış açısı ağız dışına değil, boğaza doğru olur.


Gömülü Diş Belirtileri Nelerdir?

Gömülü dişler çocuklarda süt dişlerinin dökülüp asıl dişlerinin çıktığı zaman görülürken yetişkinlerde gömülü diş genellikle yirmi yaş dişinde görülür. Tamamen gömülü olan bir diş hiçbir semptoma neden olmayabilir. Bazı hastalar ise ani ya da zamanla kademeli olarak gelişen semptomlar yaşayabilir. Bu semptomlar haftalar veya aylar içinde gelip gidebilir.

Gömülü dişler hastanın çiğnemekte zorlanmasına sebep olabilir. Hastanın ağzında dişin çıkması için yeterli yer olmaması nedeniyle yanlış bir açıyla çıkmaya çalışan diş, ağrıya ve rahatsızlığa yol açar. Ağrı ve rahatsızlık özellikle çiğneme esnasında hissedilir.

Gömülü dişler yaygın olarak kızarıklık, ağrı ve şişliğe neden olur. Diş, diş etinden çıkmaya çalışırken hasta bölgede şiddetli bir ağrı hissedebilir. Dişin bulunduğu bölge kızarık ve şiş olur. Bazen bu bölgede diş eti kanamaları da görülebilir.

Gömülü dişlerin en önemli semptomlarından biri de ağız kokusudur. Gömülü dişin çarpık duruşu ve yanlış açısı, bakterilerin birikmesi için bir alan oluşmasına neden olur. Biriken bakteriler ağız kokusuna neden olurken ilerleyen süreçte bu bakteriler diş eti sorunlarına ve diş çürümesine de yol açabilir.

Kısmen gömülü olan bir diş şu belirtilere de neden olabilir:

 • Zaman zaman ağzı açmada zorluk
 • Uzun süreli baş veya çene ağrısı
 • Dişin çıkması gereken yerde görünür boşluk
 • Diş etlerinde ya da çene kemiğinde ağrı veya hassasiyet
 • Dişin çıkması gereken yerin etrafındaki dişlerle ısırırken ağza gelen hoş olmayan tat
 • Nadiren boyunda şişmiş lenf bezleri


Gömülü Dişin Nedenleri Nelerdir?

Gömülü dişin nedenini belirlemek zor olabilir. Ancak erken yaşta yaşanan diş travması, süt dişlerinin düşmemesi, normalden daha fazla dişe sahip olmak ve anormal diş büyümesi gömülü dişe neden olabilir. Bununla birlikte dişlerin gömülü kalmasının bilinen bir nedeni de yoktur. Köpek dişlerde de görülen bu durum yirmi yaş dişlerinde daha yaygındır. Hastanın çenesinde dişler için yeterli boşluk olmadığında veya yanlış açıda çıktığında yirmi yaş dişi gömülü olabilir. Bunlara ek olarak gömülü diş, genetik nedeniyle de görülebilir.

Gömülü Dişin Yol Açabileceği Sorunlar Nelerdir?

Tamamen gömülü olan dişler, diş etinin altında kaldığından dolayı hasta bu dişleri temizleyemez ve dişlere bakım yapamaz. Ancak diş kısmen gömülüyse düzgün bir şekilde temizlenmesi daha da zor olur. Bu da hastayı şu diş problemleri açısından daha yüksek risk altına sokar:

 • Dişler ve diş etleri arasında plak
 • Enfeksiyon
 • Gömülü dişin etrafındaki dişlerde periodontal hastalıklar
 • Diş veya diş etinde apse
 • Çenede sinir hasarı

Gömülü yirmi yaş dişleri ayrıca çeşitli komplikasyonlara neden olabilir:

 • Diğer dişlerde hasar oluşabilir. Yirmi yaş dişi hemen yanında bulunan ikinci azı dişine baskı yaptığı takdirde ikinci azı dişine zarar verebilir ya da o bölgede enfeksiyon oluşma riskini artırabilir. Bu baskı aynı zamanda diğer dişlerin de çarpıklaşmasına neden olabilir. Böyle bir durumda diğer dişlerin düzeltilmesi için ortodontik tedavi gerekebilir.
 • Gömülü dişler nedeniyle kist oluşabilir. Yirmilik diş, çene kemiği içindeki bir kesede gelişir. Bu kese sıvıyla dolarsa dişlere, çene kemiğine ve hatta sinirlere zarar verebilecek bir kist oluşmasına neden olabilir. Nadiren de olsa kist nedeniyle, genellikle iyi huylu bir tümör gelişebilir. Bu komplikasyon hem dokunun hem de kemiğin çıkarılmasını gerektirebilir.
 • Gömülü dişlerin en yaygın komplikasyonu diş çürükleridir. Kısmen gömülü olan yirmilik dişler, diğer dişlere göre diş çürümesi açısından daha yüksek risk altındadır. Bunun nedeni 20 yaş dişlerinin temizlenmesinin daha zor olması ve yiyecek ve bakterilerin diş eti ile kısmen gömülü bir diş arasında kolayca sıkışıp kalmasıdır.
 • Gömülü dişler, diş eti rahatsızlıklarına da sebep olur. Kısmen gömülü olan yirmi yaş dişlerini temizlemek son derece zordur. Bu da perikoronit adı verilen ağrılı ve iltihaplı bir diş eti hastalığının riskini artırır.


Gömülü Diş Nasıl Teşhis Edilir?

Hastada gömülü diş olup olmadığının tespit edilmesi için hastaya semptomları ve genel sağlığı hakkında sorular sorulduktan sonra diş ve diş etlerinin durumu incelenir. Dişin henüz çıkmadığı ya da kısmen çıktığı bölgede şişlik olup olmadığına da bakılır. Gömülü diş, etrafındaki dişlere baskı yapıyorsa kızarıklık, hassasiyet ve şişlik gibi enfeksiyon belirtileri olabilir. Bununla birlikte gömülü dişe ek olarak dişlerde veya kemikte hasar kontrolü yapmak için diş röntgeni de çekilir.

Gömülü Diş Çekimi Nasıl Yapılır?

Ön dişlerin gömülü olduğu durumlarda her zaman çekim gerekmediği gibi gömülü yirmilik dişler de herhangi bir soruna neden olmuyorsa tedaviye gerek olmayabilir. Ancak gömülü yirmi yaş dişi ağrı, hassasiyet ve diğer dişlerde çarpıklaşma gibi sorunlara yol açıyorsa diş çekilir. Gömülü olan bir yirmilik dişin çekilmesi için şu semptomların olup olmadığı incelenir:

 • Diş ağrısı
 • Yirmilik dişleri de etkileyen enfeksiyon ya da periodontal hastalıklar
 • Dişlerde gömülü diş nedeniyle oluşan çürükler
 • Kist veya tümör oluşumu
 • Etraftaki dişlere zarar veren gömülü yirmilik dişler

Hastanın gömülü dişi için çekime karar verildiyse ancak diş enfekte olmuşsa çekim öncesinde antibiyotik kullanımı gerekebilir. Antibiyotik kullanımı sonrasında çekim yapılır. Gömülü diş çekimi genellikle her zaman ayakta tedavi prosedürü olarak uygulanır, dolayısıyla hasta aynı gün eve dönebilir.

Gömülü diş çekiminde öncelikle ağız bölgesinin uyuşturulması için lokal anestezi uygulanır. Anestezi etkisini gösterdikten sonra gömülü dişin olduğu bölgedeki diş etine kesi açılır. Bu sayede gömülü dişin köküne erişim sağlanır. Daha sonra diş çekilir ve kesilen bölgeye dikiş atılarak diş etleri kapatılır. Gömülü diş çıkarılarak boşaltılan alana gazlı bez koyulur.

Gömülü diş çekimi ağrı ve kanamanın yanı sıra dişin çekildiği bölgede ya da çenede şişliğe neden olabilir. Bu nedenle bazı hastalar geçici olarak ağzını normal şekilde açmakta zorlanabilir. Gömülü diş çekiminin bu komplikasyonları için, diş hekimleri tarafından, ağrı kesici alınması ya da bölgeye soğuk kompres uygulanması önerilebilir.

Gömülü Diş Nedir, Gömülü Diş Çekimi Nasıl Yapılır? Hakkında Sık Sorulan Sorular

Gömülü dişin nedenini belirlemek zor olabilir. Ancak erken yaşta yaşanan diş travması, süt dişlerinin düşmemesi, normalden daha fazla dişe sahip olmak ve anormal diş büyümesi gömülü dişe neden olabilir.

Dt.
N. Can Gökkurt
Ağız ve Diş Sağlığı
MEDICANA KADIKÖY
Profili Gör
Oluşturma: 16.04.2024 11:33
Son Güncelleme: 16.04.2024 12:01
Oluşturan: N. Can Gökkurt
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri