Şeffaf Diş Teli Nedir?

Şeffaf Diş Teli Nedir?Sağlıklı ve estetik bir gülüşe sahip olmak tüm insanların hayalleri arasında yer alır, ancak kimi zaman dişlerdeki çarpık ve düzensiz görünüm bu hayalin gerçekleşmesine bir engel gibi algılanabilir. Ortodonti tedavi türlerinden biri olan diş teli tedavisi dişlerin ağız içerisinde düzgün bir şekilde sıralanmasını sağlamak amacıyla yapılır. Diş teli tedavisinde uzun süredir var olan ve en çok bilinen yöntem standart metal plakalarla uygulanan seçenek olsa da zaman içerisinde tedavi görenlerin ihtiyaçları ve beklentileri ışığında daha yenilikçi teknikler de sağlıklı dişlere ve estetik bir gülüşe sahip olmak isteyenlere sunulmaya başlanmıştır. Şeffaf diş teli de dişlerin sıralanmasını düzenlemekte kullanılan güncel tedaviler arasında yer alır.

Şeffaf Diş Teli Hangi Durumların Tedavisinde Uygulanabilir?

Metal diş teli uygulaması ile tedavi edilebilen diş ve çene problemlerinin büyük bir çoğunluğunun tedavisinde şeffaf diş teli de kullanılabilir. Her hastanın ağız ve diş yapısı kendine özgü olduğundan durumunun şeffaf diş teli tedavisine uygun olup olmadığı doktor tarafından yapılan muayene ve değerlendirme sonucu belirlenir. Şeffaf diş teli tedavisinin aşağıdaki durumlarla ilgili şikâyeti olanlar için kalıcı bir çözüm sağlaması beklenir.

Derin Kapanış ve Ters Kapanış

Kişi ağzını tamamen kapattığında üst çenede yer alan dişlerinin alt çenede yer alan dişlerine göre fazla önde kalması derin kapanış, alt çenede bulunan dişlerin üst çenede bulunan dişlere göre önde kalması ise ters kapanış olarak adlandırılır.

Çapraz Kapanış ve Açık Kapanış

Ağız kapalı durumda iken alt ve üst çenedeki dişlerin bazılarının önde bazılarının geride kalarak düzensiz bir görüntü oluşturması çapraz kapanış olarak isimlendirilir. Açık kapanışta ise kişi ağzını tamamen kapattığı halde üst ve alt ön dişler arasında belirgin bir açıklık kaldığı görülür.

Ayrık Diş ve Çapraşık Diş

Genellikle genetik nedenlerden dolayı diş yapısı ile çenenin uyumlu olmadığı hallerde ayrık diş ya da çapraşık diş problemleri yaşanır. Kişinin diş boyutları küçük fakat çene yapısı geniş ise dişlerin arasında dikkat çeken boşluklarla kendini gösteren ayrık diş durumu oluşur. Diğer taraftan kişinin dişlerinin boyutu büyük fakat çenesi dar ise dişlerin rahatça yerleşecek bir alan bulamaması sonucu üst üste ve düzensizce dizildiği çapraşık diş sorunu ortaya çıkar.

Şeffaf Diş Teli Uygulaması Nasıl Yapılır?

Şeffaf diş teli tedavisinden önce hasta detaylı bir muayeneden geçirilir ve hastanın çene ve diş röntgeni çekilir. Bu aşamada hastanın herhangi bir diş çürümesi ya da diş eti hastalığının bulunup bulunmadığı ve tedavi öncesi diş çekimine gerek olup olmadığı kontrol edilir. Aynı zamanda çene kapanış problemlerinin ve dişlerdeki dizilim sorunlarının ne seviyede olduğu da yine bu süreçte tespit edilir. Şeffaf diş teli tedavisi uzun soluklu bir uygulama olduğundan tedaviye başlamadan önce diğer diş ve diş eti sorunlarının çözüldüğüne emin olunması tedavinin sorunsuz bir şekilde ilerleyebilmesi açısından büyük önem taşır.

Doktor hastanın şeffaf diş teli uygulaması için hazır olduğuna karar verdiğinde öncelikle diş yüzeylerinin temiz ve kuru bir hale gelmesi sağlanır. Ardından şeffaf braketler tedavi edilecek dişlerin her birinin ön yüzeylerine özel bir yapıştırıcı yardımı ile tek tek yapıştırılır. Braketlerin ortalarındaki boşluktan tel geçirildikten sonra bu tel ince parça teller ya da lastikler yardımı ile sabitlenir. Diş telinin takılma süreci sırasında hasta herhangi bir acı ya da ağrı hissetmeyeceği için bu aşamada lokal anestezi uygulamasına gerek duyulmaz. Diğer taraftan şeffaf diş teli takıldıktan sonraki 7-10 günlük süre alışma dönemi olarak nitelendirilir ve bu süreçte dişlerde sızlama ve ağızda ağırlık hissi görülebilir.

Şeffaf Diş Teli Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Şeffaf diş telleri porselen, safir ya da sert plastik malzemeler kullanılarak üretilir. Görsel olarak dişlerle rahatlıkla bütünleştiklerinden tedavi süresi boyunca metal braketlerin kullanıldığı tedavi alternatifine göre daha estetik bir görüntü sunarlar. Dolayısıyla bu uygulama özellikle görüntüleriyle ilgili kaygılar nedeniyle gülüş estetiği tedavilerini erteleyen yetişkinler için ideal bir çözüm olabilir. Şeffaf diş teli tedavisinin uygulanabilmesi için hastanın daimî dişlerinin çıkmış olması gerekir. Aynı zamanda şeffaf diş tellerinde kullanılan braketler metal diş tellerinde kullanılanlara göre daha hassas bir yapıda olabildiği için tedavi boyunca ağız ve diş bakımına daha çok özen gösterilmesini gerektirir. Şeffaf diş tellerinin bu sebeplerden ötürü 12 yaşından büyük hastalara uygulanması önerilir.

Şeffaf Diş Telini Ne Kadar Süre Takmak Gerekir?

Şeffaf diş teli tedavisinde dişler diş telinin uyguladığı kuvvet ile istenen yöne doğru çok yavaş bir şekilde hareket eder. Dişlerin düzelmesi sürecinde çene kemiği de hareket eden dişlerin köklerini sarmaya devam edebilecek şekilde formunu değiştirir. Şeffaf diş teli uygulaması uzun soluklu bir süreç olup tedavinin süresi doktor tarafından hastadaki çene ve diş dizilim sorunlarının durumuna göre belirlenir. Tedavi süresi hastadan hastaya değişiklik gösterse de genellikle 6 ay ile 36 ay arasında seyreder.

Tedavi boyunca doktorun yönlendirmesine göre her 4-6 haftada bir kontroller planlanır ve bu kontrollerde dişlerin hareketleri değerlendirilerek tellerde gerekli ayarlamalar yapılır. Tedavi sürecinde herhangi bir zamanda şeffaf braketlerin düşmesi ya da tellerin batması gibi durumlarla karşılaşılırsa tedavinin sekteye uğramaması için vakit kaybetmeden ara bir doktor randevusu organize edilmesi gerekir. Diş teli tedavisi sona erdiğinde teller ve braketler çıkartılır, ardından dişlerdeki yapışkan kalıntıları temizlenir. Bazı durumlarda doktor pekiştirme tedavisi ile sürece devam edilmesini gerekli görebilir. Pekiştirme tedavisi süresince düzelen dişlerin konumlarını koruyup sabitlemek amacıyla her hastanın dişlerine göre özel üretilen şeffaf plakalardan yararlanılır.

Şeffaf Diş Teli Tedavisi Sırasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Şeffaf diş teli tedavisi görenlerin bu uygulamadan en iyi şekilde verim alabilmesi için hem ağız ve diş sağlıklarına özen göstermeleri hem de dişlerindeki tel ve braketlere zarar verebilecek durumlardan kaçınmaları gerekir. Aşağıda belirtilen konulara dikkat etmek şeffaf diş teli tedavi sürecini sağlıklı ve konforlu bir şekilde geçirmeye yardımcı olur.

  • Ceviz, fıstık, fındık ve patlamış mısır gibi sert yiyecekleri tercih etmemek
  • Sakız, şeker ya da lokum gibi yapışkan yapıya sahip gıdaları tüketmekten kaçınmak
  • Havuç, elma ve armut gibi ısırılarak yenilen meyve ve sebzeleri küçük parçalara ayırarak yemek
  • Kahve, meyve suyu ve asitli içeceklerden uzak durmak
  • Yiyecekleri aşırı sıcak ve aşırı soğuk durumdayken tüketmekten kaçınmak
  • Her yemek ve ara öğün sonrasında dişleri fırçalamak
  • Braket ve teller ile dişler arasında kalan boşlukları uygun aparatlarla iyice temizlemek
  • Düzenli doktor kontrollerini aksatmamak

Şeffaf Diş Teli Ağrılı Bir Yöntem Midir?

Şeffaf diş teli ağrılı veya acılı bir tedavi işlemi değildir. Bu nedenle işlem sırasında gerek görülmedikçe hastaya herhangi bir anestezi yöntemi uygulanmaz. Tedavi birkaç saat sonra ise ağrı ve çene kemiğinde basınç hissedilebilir ancak ortalama birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçer. Diş telleri bazen diş etine batabilir ve buna bağlı ufak yaralar ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda ortodontistiniz tarafından size önerilen ilaç veya mumları kullanabilirsiniz.

Şeffaf Diş Tellerinin Temizliği Nasıl Yapılır?

Şeffaf diş teli takıldıktan sonra kişinin ağız ve diş sağlığı hijyenine de dikkat etmesi gerekir. Her yemekten sonra diş tellerinin fırçalanarak temizlenmesi, plak ve yemek artıklarının birikmemesi açısından önemlidir. Diş teli temizliğinde genellikle orta sertlikte diş fırçalarının kullanılması önerilir. Diş temizliği; arka dişlerde içten dışa doğru süpürme hareketiyle yapılırken, dişin çiğnediği yüzeyde ileri geri hareketiyle yapılır. Diş telinin takılı olduğu yüzeyde ise kelepçelerin arasını daha iyi temizleyebilmek yuvarlak hareketlerle fırçalanır. Tüm işlem bittikten sonra ise ara yüz fırçasıyla diş tellerinin arası temizlenir.


Şeffaf Diş Teli ile Şeffaf Plak Arasındaki Fark Nedir?

Şeffaf diş telleri ve şeffaf diş plakları genellikle birbiriyle karıştırılabiliyor olsa da aralarında önemli bir fark bulunur. Şeffaf diş telleri sabit kalırken, şeffaf diş plakları kullanan kişi tarafından istediği zaman takılıp çıkarılabilir. Şeffaf diş telleri dişlerin üstüne sabitlenir ve diş hekimi her muayenede diş tellerini yeniden ayarlar ve zamanla dişlerin yer değiştirerek hizalanmasını sağlar. Şeffaf diş plakları ise kişinin ağız ve diş yapısına uygun olarak kişiye özel tasarlanır ve sürekli olarak kullanılması halinde dişlerde düzelme sağlar.

Dt.
N. Can Gökkurt
Ağız ve Diş Sağlığı
MEDICANA KADIKÖY
Profili Gör
Oluşturma: 01.06.2024 12:40
Son Güncelleme: 12.06.2024 04:40
Oluşturan: N. Can Gökkurt
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri