İsveç Diyeti

İsveç DiyetiKilo vermek için kişilerin mevcut sağlık durumlarına göre tercih edebileceği birçok yol bulunmaktadır. Bireysel ihtiyaçlara göre uzun süreli dengeli bir süreç planlanabileceği gibi bireylerin hızlı bir şekilde kilo kaybetmeleri gerekebilir. Bu konuda bireysel istek ve tercihler de önemli bir etkendir. Birkaç hafta içinde kilo verilmesi gereken durumlarda çok düşük kalori alımlarını içeren şok diyetlerle bu hedeflere ulaşılmaya çalışılabilir. Bedeni zorlayan bu diyetler sağlık açısından riskli olabilirler bu nedenle doktor önerisiyle kontrol altında uygulanmaları gerekmektedir. Bu diyetlerden biri de 13 günlük süresi ve disiplin gerektiren koşullarıyla İsveç diyetidir.

İsveç Diyeti Nedir?

İsveç diyeti kısa süre içerisinde büyük sonuçlar elde etmek için uygulanan, katı bir disiplin gerektiren bir çeşit şok diyettir. 13 gün olarak uygulanan diyet belli besin kısıtları ve uygulamalar içerir. Bu süre içerisinde 7-20 kilogram arasında kütle kaybetmenin mümkün olduğu iddia edilmektedir. Diyet içeriği 1000 kalorinin altındadır ve bu kısıtlama ile vücudun yağ gibi enerji depolarının eritilmesi sağlanmaya çalışılır. Ancak bu süre içerisinde kaybedilen genellikle sıvıdır ve düşünüldüğü kadar fazla yağ kaybı söz konusu değildir. Diyet içeriğini ise büyük ölçüde proteinler oluşturmaktadır.

Şok diyet olması nedeniyle kronik hastalığı olan kişilerde uygulanması tehlikelidir ve önerilmez. Ek olarak gebelik ve emzirme dönemlerinde de uygulanmamalıdır. Bu dönemler ek kalori gereksinimi olan dönemler olması nedeniyle beslenmedeki eksiklikler bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebilir.

İsveç Diyetinin Kuralları Nelerdir?

Diyet süresi içinde gazlı, şekerli içeceklerin içilmemesi, çay ve kahvenin şekersiz tüketilmesi ve günde 2 litre su içilmesi önerilir. Diyet 13 günden uzun süre devam ettirilmemeli ve 6 günden önce de bırakılmaması önerilmektedir. Ayrıca diyet tamamlandıktan sonra 3 aydan kısa bir süre içinde tekrar uygulanmamalıdır. Diyet çok düşük düzey karbonhidrat içeriğinin yanında yoğunlukla protein içeren bir diyettir. Katı kurallarıyla yüksek motivasyon ve disiplinle kısa zamanda kilo vermek isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. İsveç diyeti katı özellikleriyle dikkatli bir şekilde uygulanması ve uygulamadan önce bir doktora danışarak bireysel durum göz önünde bulundurularak tercih edilmelidir.

Ortalama bir yetişkin günde 2000-2500 arası kalori tüketirken İsveç diyetinde kalori miktarı ortalama 1000 ile sınırlıdır. Aradaki kalori açığı ile hızlı bir şekilde kilo vermek amaçlanır. Bu diyet süresi içinde gerçekleştirilmesi beklenen öneriler şu şekildedir:

 1. Günde 3 öğün beslenilir,
 2. Kahvaltıda sadece tek şekerli bir kahve önerilir,
 3. Alkollü ve gazlı içecekler tüketilmez,
 4. Kızartmalar tüketilmez.


İsveç Diyetinde İzin Verilen Yiyecekler Nelerdir?

 • Büyük ve küçükbaş hayvanlarla kümes hayvanlarının etleri, balık ve diğer kabuklu deniz ürünleri
 • Yumurta
 • Sebzeler: Domates, biber, patlıcan, ıspanak, lahana, soğan, sarımsak, karnabahar, avokado vb.
 • Doğal süt ürünleri: Peynir çeşitleri, yoğurt ve tereyağı,
 • Kuruyemişler: Ceviz, fındık, badem, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, kaju fıstığı (sınır dahilinde) vb.
 • İçecekler: Su tüketiminin 2 litre üstünde olması İsveç diyetinde önemlidir. Çay ve kahve şekersiz olma kaydıyla tüketilebilir.
 • Bitkisel yağlar
 • Yulaf, çavdar


İsveç Diyetinde Yasaklı Olan Yiyecekler Nelerdir?

 • Şeker içeriği yüksek içecekler, meyve suları, gazlı içecek ve alkoller
 • Sütte yer alan galaktoz şekerini yüksek oranda barındıran süt ve süt ürünleri
 • Kalorisi yüksek tatlılar: Pasta, kek, dondurma vb.
 • Tahıllı gıdalar: Makarna, ekmek, gibi karbonhidrat miktarı fazla tahıllı gıdalar.


İsveç Diyetinin Faydaları Nelerdir?

İsveç diyeti uzun vadeli olarak yaşam tarzı haline getirilmemesi gereken bir diyettir. Kısa vadede kilo verilmesi gereken durumlarda doktor kontrolünde uygulanması gerekir. Özellikle bazı ameliyat ve işlemler için hızlıca kilo verme gerekliliği bu diyetin tercih edilmesine neden olabilir. Bu dönemde verilen kilolar diyetin ardından kalıcı sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanılmadığı sürece korunmayacaktır. Bu nedenle kilo verme konusunda hayatın geneline yayılmış dengeli ve düzenli alışkanlıkların kazanılması daha kıymetli olacaktır.

İsveç Diyetinin Olası Risk ve Komplikasyonları Nelerdir?

İsveç diyetinin çok katı kuralları ve kısıtlı besin alımı sağlık açısından riskli koşulların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle diyet içeriğinin temel ihtiyaçlara göre yeterli bir şekilde planlanması gerekmektedir.

 • İsveç diyetinin olası risklerinin başında kas kaybı gelmektedir. Diyetin yeterli olmaması ve protein ihtiyacının da karşılanmaması durumda kas kütlesinde azalma meydana gelebilir.
 • Düşük besin alımı vücudun bağışıklık sisteminin enerji ihtiyacını karşılayamaması nedeniyle zayıflamasına neden olabilir. Diyet sürecinde düşen vücut direncine bağlı olarak enfeksiyon riski artabilir.
 • Vücudun birçok fonksiyonu için gerekli vitamin ve minerallerin alınmaması birçok fonksiyonun bozulmasına veya yetersiz çalışmasına neden olabilir.

Bu ve benzeri riskler göz ününde bulundurulduğunda bu diyet çok sınırlı koşullarda ve dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Bu süreçte de uzman kontrolü elzemdir.

Dyt.
Seda Uşarer
Beslenme ve Diyet
MEDICANA INTERNATIONAL İZMİR
Profili Gör
Oluşturma: 14.06.2024 11:59
Son Güncelleme: 14.06.2024 12:04
Oluşturan: Seda Uşarer
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri