Vücut Şekillendirme

Vücut ŞekillendirmeVücudun belli bölgelerinin rahatsız edici görünümünde ya da ileri yaşla birlikte ortaya çıkan şekil bozukluklarının giderilmesinde vücut şekillendirme uygulamalarından yararlanılmaktadır. Aynı zamanda aşırı kilo verilen durumlarda sarkan derilerin toparlanmasında da yararlanılan bu operasyonlar hastaların isteğine ve uzman hekimlerin görüşüne göre tüm vücutta ya da yalnızca belirli bölgelerde uygulanabilmektedir.

Vücudun genel görünümünü daha estetik bir hale getiren bu uygulamalarda planlamalar her hasta için farklı şekilde yapılmaktadır. Tıbbi sorunların dışında kalan estetik uygulamalar kişilerin kendi kararları doğrultusunda yapıldığı için uzman hekimler hastaların isteklerine öncelik vermektedir. Bununla birlikte, yalnızca tek bir bölgede uygulanacak vücut şekillendirme operasyonlarında bile komşu bölgeler de değerlendirilmektedir. Vücut, bir bütün olarak ele alınarak hastalara estetik ve simetrik bir görünüm kazandırmak amaçlanmaktadır.

Farklı yaş gruplarındaki hastaların çeşitli sorunlarına yönelik uygulanan vücut şekillendirme operasyonları genel olarak anestezi altında gerçekleşmektedir. Uygulamaların büyük bir çoğunluğu kalıcıdır; hastalar uzun yıllar geçse bile belli bölgelerde ya da tüm vücutta aynı deformasyonları yaşamamaktadır.

Vücut şekillendirme uygulamaları ameliyatlı ya da ameliyatsız uygulamalar olarak ayrılmaktadır.

Kimlere Uygulanır?

Vücut şekillendirme uygulamaları, çeşitli nedenlerle vücudunun tek bir bölgesinin ya da birden fazla bölümünün görünümünden rahatsızlık duyan kadın ve erkekler için uygundur. Vücudunda normalden fazla yağ kütlesi bulunanlar, doğum sonrasında özellikle göğüs ve karın bölgesinde sarkma görülen kadınlar ve herhangi bir nedenle vücudunda estetik görünmeyen deformasyonlara sahip olanlar vücut şekillendirme operasyonlarından yararlanabilmektedir.

Herhangi bir tıbbi sorunu olmayan ve yalnızca estetik kaygılarla vücut şekillendirme operasyonlarından faydalanmak isteyenler içinse yaş sınırı bulunmaktadır. Genellikle 18 yaşından büyük kadın ve erkeklere uygulanan operasyonlar, hastaların sağlığını etkiliyorsa daha küçük yaşlarda da gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte, bu operasyonlar için üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Sağlığı vücut şekillendirme uygulamalarına uygun olan ileri yaşta bireyler de istedikleri görünüme sahip olabilmektedir.

Hangi Bölgelere Uygulanır?

Vücut şekillendirme operasyonları vücudun yalnızca belli bölgelerine uygulanabildiği gibi tüm vücudu da kapsayabilmektedir. Uygulama bölgesinin belirlenmesinde hastaların istekleri büyük önem taşımaktadır. Bazı hastalar yalnızca belli bölgelerin görünümünden şikayetçiyken bazı hastalar ise vücudunun çoğu bölümünün görünümünden hoşnut değildir. Bu anlamda, uygulamaların yapılacağı alanlar uzman hekimler ve hastaların görüşmesi sonucu belirlenir.

Vücut şekillendirme uygulamalarının en sık yapıldığı alanlar karın bölgesi, kollar, bacaklar, genital bölge ve kalçadır. Bu operasyonlar genellikle anestezi altında yapılmaktadır. Sarkık derilere sahip olan karın bölgesinin gerginleştirilmesi, yağ fazlalıklarının alınması, gevşek kol derisinin toparlanması ya da düşük görünen kalçanın kaldırılması gibi işlemler vücut şekillendirme operasyonları arasında bulunmaktadır.

Kombine Uygulamaların Avantajları Nelerdir?

Belli bölgelere ya da vücudun tamamına uygulanan vücut şekillendirme operasyonları hastalara hem psikolojik hem de fiziksel olarak pek çok fayda sağlamaktadır. Vücudunun birden fazla bölgesinin görünümünden rahatsızlık duyanlar eşzamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonlarla aynı anda farklı bölgelerinin görünümünü değiştirebilmektedir.

  • Hastalar tek bir ameliyatla vücutlarının farklı bölgelerini değiştirmektedir.
  • Anestezi altında gerçekleşen vücut şekillendirme operasyonlarının aynı anda yapılması hastaların tekrar aynı sendromları yaşamasına engel olmaktadır. Bu anlamda, hastaların ameliyat sonrasında duyacakları ağrılar da tek sefere indirilmektedir.
  • Uygulamaların ardından vücut daha diri ve genç bir görünüme kavuşur; estetik açıdan hastaları tatmin eden bir görünüm elde edilmektedir.
  • Kombine uygulamalarda vücut bir bütün olarak ele alınarak vücuda çok daha simetrik bir görünüm kazandırılmaktadır.

Hangi Yöntemlerden Yararlanılır?

Vücut şekillendirme operasyonları çoğunlukla genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Hastaların rahatsız oldukları bölgeler ve yapılacak işlemlere göre uygulama şekline uzman hekimler karar vermektedir.

Liposuction

Yağ alma ameliyatı olarak da bilinen liposuction, genel olarak deri altındaki yağ dokusunun çıkarılması işlemidir. Özellikle sağlıklı ve zayıf bir vücuda sahip olsa da bölgesel olarak yağ fazlalığı bulunan kadın ve erkeklere uygulanmaktadır. Vücutta bulunan iki farklı yağ dokusundan biri spor ve diğer egzersizlerle incelip kalınlaşabilirken diğer yağ dokusu ise genetik gibi faktörler nedeniyle yok edilmesi zor dokuyu oluşturmaktadır. Liposuction ameliyatları spor ve diyetlerle yok olmayan bu yağ dokusunun ortadan kaldırılması amacıyla uygulanmaktadır.

Genel olarak bir zayıflama ameliyatı olmayan liposuction kadın ve erkeklerin farklı vücut bölümlerine uygulanabilmektedir. Kadınlarda yağ dokusunun fazla olduğu bölgeler karın, basen, kalça ve bacaklarken erkeklerde ise yağlanma daha çok bel çevresinde görülmektedir. Özellikle karın yağ dokusundan kurtulmak için en sık kullanılan yöntemlerin başında liposuction gelmektedir.

Liposuction ameliyatının kesin çözümler sunması sağlanan önemli avantajlardan biridir. Yalnızca birkaç milimetrelik kesiler açılarak vakumlama yöntemi ile alınan yağ hücreleri sayesinde ileride hastalar kilo alsalar bile yağlanma görülmemektedir.

Abdominoplasti

Karın germe operasyonları olarak da bilinen abdominoplasti, göbek çevresinde görülen fazla yağ dokusunun yok edilmesi ve elastikliğini kaybetmiş derinin düzeltilmesi işlemidir. Genetik faktörler, çok hızlı kilo alıp verme ve kadınlarda doğum gibi etkenler karın kaslarının gevşemesine neden olmaktadır. Estetik kaygılarla uygulanan operasyon karın bölgesinde bu etkenlere bağlı olarak görülen çatlak, sarkma ve şekil bozuklarını gidermeyi amaçlamaktadır. Göbek derisi çevresindeki istenmeyen doku alınarak estetik bir görünüm elde edilmektedir. Bazı karın germe operasyonları çok daha etkili sonuçlar almak amacıyla liposuction uygulamaları ile birleştirilmektedir.

Tıpkı liposuction uygulamaları gibi karın germe operasyonları da zayıflamaya yönelik değildir. Obezite probleminden muzdarip olan aşırı kilolu kişiler ve kronik rahatsızlıkları bulunanlara abdominoplasti uygulamaları yapılmamaktadır. Karın germe operasyonları için en uygun adaylar ise sporla bu bölgedeki çatlak ve sarkmaların önüne geçemeyen kişiler ve doğum yapmış kadınlardır. 

Kol Germe

Genellikle aşırı kilo verme, yaşlanma ya da spor yapmamaya bağlı olarak kol bölgesinde meydana gelen elastikliğini kaybetmiş derileri almak amacıyla kol germe işlemleri uygulanmaktadır. Özellikle hayatının bir döneminde aşırı kilo alan bireylerde bu kiloların verilmesinin ardından kol bölgesinde sarkmalar görülmektedir. Yağ dokusu ile birlikte sarkık derilerin de alınmasını amaçlayan germe operasyonlarının ardından estetik bir görünüm elde edilmektedir.

Uyluk Germe

İleri yaş, hızlı kilo alıp verme, genetik ve egzersiz eksikliği gibi etkenler bacakların iç kısmındaki derinin elastikliğini kaybetmesine neden olabilmektedir. Oldukça ince bir yapıya sahip olan bu deride estetik görünümü bozan sarkmalar, dalgalanmalar ve yağlanmalar görülmektedir. İleri yaşta bireylerde daha çok görülmekle birlikte her yaşta ortaya çıkabilen bu yağlanma ve sarkmalar uyluk germe ameliyatları ile giderilmektedir. Çoğu hastada bacakların iç kısmında açılan dikey kesiler kasıklardan dize inecek şekilde yapılmaktadır. Uyluk germe operasyonları kalıcı çözümler sunmaktadır.

Genital Estetik

Genital bölgeyi oluşturan iç ve dış dudaklar, klitoris, vajen ve vulva bölümlerinde meydana gelen deformasyonları gidermek amacıyla genital estetik operasyonları uygulanmaktadır. Görünümünden rahatsızlık duyulan bu bölgeler kadınlarda genellikle cinsellikle ilişkilendirilen psikolojik etkilere de neden olmaktadır. Hem fonksiyonel hem de estetik bozukluklara neden olan genital bölge rahatsızlıkları lokal ya da genel anestezi altında düzeltilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

  • Liposuction hangi vücut bölgelerine uygulanmaz?

Kadın ve erkeklerde genel olarak bel çevresi, karın, basenler, bacaklar ve kol bölgelerinde uygulanan liposuctionın bazı bölgelerde uygulanmaması gerekmektedir. Bu bölgeler arasında alt kalça kısımları ve bacakların ön bölümleri bulunmaktadır. Normalde aşırı yağlanmanın görülmediği bu bölgelerde yağ dokusunun alınması nedeniyle ciltte çökme gibi deformasyonların görülmesi yüksek bir ihtimaldir. Bu nedenle, bu bölgelerde yağ alma uygulamalarının yapılmaması tavsiye edilmektedir.

  • Vücut şekillendirme ameliyatları ağrılı mıdır?

Her ameliyatta olduğu gibi vücut şekillendirme operasyonlarının ardından bir miktar ağrı hissedilmesi normaldir. Bununla birlikte, ağrıların şiddeti yapılan operasyona göre değişmektedir. Örneğin uyluk germe ameliyatlarının ardından hastalarda hafif ağrı görülürken karın germe operasyonları daha fazla ağrıya neden olabilmektedir.

  • Operasyon sonrasında iyileşme süresi ne kadardır?

Vücudun farklı bölümlerine uygulanan şekillendirme operasyonlarından sonra iyileşme süresi yönteme göre değişiklik göstermektedir. Bazı operasyonlardan sonra hastalar aynı gün taburcu edilirken bazılarında 1-2 gün müşahede altında kalmak gerekmektedir. Bununla birlikte dikişlerin alınması, semptomların azalması ve yara izlerinin belli belirsiz hale gelmesi gibi süreçler en erken 6 ay içinde gerçekleşmektedir.

  • Ameliyattan sonra vücutta iz kalır mı?

Vücut şekillendirme operasyonlarının gerçekleştiği bölgeye göre izler belirgin ya da belli belirsiz olmaktadır. Cerrahlar genellikle izler belli olmayacak şekilde ameliyatları gerçekleştirmektedir. Örneğin karın germe operasyonlarında izler genellikle genital bölge sınırları içinde kalmaktadır. Bununla birlikte liposuction gibi operasyonlarda ise hiç iz kalmamaktadır.

Vücut Şekillendirme Hakkında Sık Sorulan Sorular

Vücut şekillendirme operasyonları vücudun yalnızca belli bölgelerine uygulanabildiği gibi tüm vücudu da kapsayabilmektedir.

Yağ alma ameliyatı olarak da bilinen liposuction, genel olarak deri altındaki yağ dokusunun çıkarılması işlemidir.

Oluşturma: 22.06.2020 03:14
Son Güncelleme: 29.12.2022 09:40
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu
+A A-