Masseter Botoksu (Çene Botoksu) Nedir?

Masseter Botoksu (Çene Botoksu) Nedir?Bruksizm, uyanıkken veya uykudayken bilinçsizce diş sıkma ve gıcırdatma için kullanılan ve fiziksel ağrılı ve şiddetli diş problemlerine yol açabilen tıbbi terimdir. Kronik diş gıcırdatma baş ağrısına, kulak ağrısına, yüz ağrısına ve hatta migrene neden olabilir. Bruksizmden kaynaklanan diş problemleri arasında diş minesinin kaybı, diş hassasiyetinin artması ve dişlerin düzleşmesi ve/veya ufalanması yer alır. Uyurken dişlerini gıcırdatıp sıkan bruksizm hastaları sıklıkla çene ağrısıyla uyanırlar. Şiddetli bir kare çene görünümüne yol açabilen masseter kasının hipertrofisi de bruksizmin bir başka yan etkisidir. Yaygın olarak botulinum toksini olarak bilinen Botulinum Toksini Tip A ile yapılan tedaviler, çene ağrıları, baş ağrıları ve Bruksizm ile ilişkili diğer hoş olmayan sorunlardan muazzam bir rahatlama sağlayabilir.

Son zamanlarda, botulinum toksininin aşırı kas aktivitesini ve spastisiteyi hedeflemek ve tedavi etmek için ideal bir tedavi seçeneği olduğu kanıtlanmıştır. Anti-inflamatuar ilaçlar ve diğer birçok tedavi, sorunun kaynağına yönelik değildir. Gece Plağı, bruksizm hastaları için geceleri dişleri hasardan başarıyla koruyabilse de, diş gıcırdatmanın ağrılı yan etkilerini durdurmada etkisizdir.

Masseter Botoksu Nasıl Yapılır?

Küçük dozlarda botulinum toksini doğrudan masseter kasına (çeneyi hareket ettiren büyük kas) enjekte ederek, kas, dişlerin istem dışı gıcırdatılmasını ve çenenin sıkılmasını durduracak kadar zayıflatılır. Bu, kasları önemli ölçüde rahatlatır ve dişlerin gıcırdatma nedeniyle aşınmasını ve yıpranmasını azaltır. TME (temporomandibular eklem) hasarı ve baş ağrıları da azaltılmalı veya ortadan kaldırılmalıdır. Çiğneme ve yüz ifadeleri gibi istemli hareketler Botox®'tan hiç etkilenmez.  

Yaklaşık 10 dakika süren bu işlem esnasında birey herhangi bir acı duymaz. Zira uygulama öncesi genellikle anestezik krem ile bölge uyuşturulur. Bu işlem tamamlandıktan sonra iş hayatına hızlı bir şekilde dönüş yapabilmek mümkündür.

Masseter Botoksunun Faydaları Nelerdir?

Masseter botoksunun sağladığı çeşitli avantajlar vardır. Bu işlemin bireylere en çok sağladığı faydaları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Son derece güvenli bir uygulamadır. Bilindiği gibi botoks, cerrahi müdahale gerektirmeyen bir uygulamadır. Bu nedenle, plastik cerrahi operasyonları gibi risk taşımamaktadır. 
  • Çene yapısını incelterek kare görünümünden ziyade daha ince ve oval bir yüze kavuşturur.
  • Çene kaslarına yapılan bu botoks işlemiyle çene kaslarının boyutu küçülür. Böylece, daha ince ve belirgin çene hattına kavuşmuş olursunuz.
  • Çene sıkma ve diş gıcırdatmadan dolayı gelişen ağrıdan kurtulmuş olursunuz.


Tedaviden Sonra Herhangi bir Ağrı Yaşanır mı?

Bu tedavi işleminden sonra bireylerin herhangi bir ağrı veya acı yaşaması söz konusu değildir.

Masseter Botoksu (Çene Botoksu) Nedir? Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bruksizm, uyanıkken veya uykudayken bilinçsizce diş sıkma ve gıcırdatma için kullanılan ve fiziksel ağrılı ve şiddetli diş problemlerine yol açabilen tıbbi terimdir.

Dişlerde hasar ve baş-boyun ağrılarına neden olan çene kaslarının basıncını azaltmak için uygulanan ve diş sıkma probleminde kullanılan bir uygulamadır.

Dt.
İlayda Dal
Ağız ve Diş Sağlığı
MEDICANA INTERNATIONAL İZMİR
Profili Gör
Oluşturma: 18.08.2021 12:41
Son Güncelleme: 29.08.2022 01:47
Oluşturan: İlayda Dal
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri