Eris Varyantı (Eris Virüs) Nedir, Nasıl Belirti Gösterir?

Eris Varyantı (Eris Virüs) Nedir, Nasıl Belirti Gösterir?Eris Varyantı (Virüsü) Nedir?

Covid-19'un son tespit edilen varyantı olan Eris Virüsü, hızlı bir şekilde yayılabiliyor olması nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü'nün öncelikli konularından biri haline gelmiştir. Bilimsel adı EG.5.1 olan bu alt varyant, ilk olarak 31 Temmuz'da saptanmıştır. Ancak aslında yayılmasının ilkbaharda başladığı düşünülmektedir.

Eris olarak da bilinen bu alt varyantın, Sars-Cov-2'nin Omicron varyantından türediği düşünülmektedir. Şu an için endişe edilecek bir durum olmasa da, dikkatli olunması gerektiği vurgulanmaktadır.

Eris Virüsü Nasıl Yayılım Gösteriyor?

Küresel çapta ortaya çıkan bu yeni Covid-19 varyantı, Amerika Birleşik Devletleri'nde vaka sayısının neredeyse beşte birini oluşturarak, Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından uyarı verilmesine neden oldu.

Resmi olarak EG5 adı verilen bu varyant, 5 Ağustos itibarıyla Amerika'daki vakaların %17.3'ünü temsil ediyor. Bu oran, Temmuz'un ilk haftasında %7.5'ten yükselerek, XBB.1.16 (%15.6), XBB.2.23 (%11.2) ve XBB.1.5 (%10.3) gibi bir dizi Omicron alt türünün önüne geçti.

Eris Varyantının Risk Değerlendirmesi Nasıldır?

Kanada'daki Guelph Üniversitesi'nden Profesör Gregory'e göre, EG5.1 varyantı: "Özel mutasyonlar açısından belirgin ve en hızlı yeni XBB varyantı olmasa da hızla yayıldığının ve dikkate alınması gereken bir virüs olduğunun" altını çizmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), EG5 soy hattını ancak 19 Temmuz'da "izlenen varyantlar" listesine eklemiş ve örneklerini en erken 17 Şubat'a kadar takip etmiştir. Bu durum, virüsün Endonezya'da bu yılın Şubat ayında keşfedilmesinden beri göreceli hızlı bir şekilde ortaya çıkma hızını vurgulamaktadır.

Uzmanlara göre bu soy hattı, "hafifçe faydalı bir mutasyondan" kaynaklanan nedenlerle rekabetçi varyantlara karşı üstünlük sağlamıştır ve yayılmada öne çıkmıştır. Ayrıca, mevcut çeşitli alt türler arasında semptomlar ve ciddiyet açısından önemli bir fark olmadığını, ancak pandeminin zirvesinde olduğu gibi virüs izleminin daha az titiz olduğu dönemde hafif değişimleri ayırt etmenin giderek zorlaştığını belirtmektedirler.

Eris Varyantının Belirtileri Nelerdir?

Birleşik Krallık'ta Eris virüsünün etkilerini inceleyen Zoe Sağlık Çalışması, semptomlarının Omicron varyantınınkilerle benzerlik gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu semptomlar arasında:

  • Burun akıntısı,
  • Burun tıkanıklığı,
  • Baş ağrıları,
  • Yorgunluk,
  • Hapşırma,
  • Boğaz ağrısı,
  • Öksürük,
  • Koku alma duyusunda değişiklikler bulunmaktadır.


Eris Varyantından Korunma Yolları Nelerdir?

Hasta kişilere evde kalmaları ve diğer insanlardan izole olmaları, iyi havalandırılan ortamlarda bulunmaları, maske takmaları, sağlıklı hijyen alışkanlıklarını sürdürmeleri, yeterli dinlenmeye önem vermeleri ve semptomlarına yönelik tedavilerini almaları konusunda önerilerde bulunulmaktadır.

Ayrıca, grip mevsimi için ideal olan sonbaharda en güncel virüslere karşı uyarlanmış aşı ve Sağlık Bakanlığı uyarılarını takip etmek önerilir.

Kaynakça: WHO


Eris Varyantı (Eris Virüs) Nedir, Nasıl Belirti Gösterir? Hakkında Sık Sorulan Sorular

Eris varyantının, Sars-Cov-2'nin Omicron varyantından türediği düşünülmektedir.

Prof. Dr.
Canan Ağalar
Enfeksiyon Hastalıkları
MEDICANA ATAŞEHİR
Profili Gör
Oluşturma: 11.08.2023 05:42
Son Güncelleme: 16.08.2023 12:26
Oluşturan: Canan Ağalar
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri