Hiper Lordoz Tedavisi

Hiper Lordoz TedavisiHiper lordoz, alt omurganın fazla kavisli olması durumudur. Esas olarak sırtın alt kısmını ve daha az sıklıkla boynu etkiler. Omurga üzerinde aşırı baskıya yol açabilir. Çoğu kişide dış görünüm dışında belirtiye neden olmasa da bazen ağrı ve sertliğe neden olabilir.

Tedavi, pelvisin etrafındaki yumuşak dokunun ve kas dengesizliğinin düzeltilmesini ve belin eğilme alışkanlığının değiştirilmesini içerir. Hafif vakalarda omurga duruşu üzerinde daha fazla kontrol sahibi olunması için pilates gibi egzersizler yapılabilir. Ciddi vakalarda ise fizik tedavi ve ameliyat bir seçenek olabilir.

Hiper Lordoz Nedir?

Lordoz, servikal ve lomber; omurganın öne doğru eğimini tanımlayan tıbbi terimlerdir. Belli bir miktar eğim her insanda normaldir. Bu, omurgayı doğru hizada tutarken omurgaya güç ve esneklik kazandırır. Vücut hareket ettiğinde şoku emer.

Hiper lordoz, alt sırtta bulunan omurga bölgesi olan lomber omurganın aşırı eğri olmasıdır. Kalçalar ve leğen kemiği öne doğru eğilebilir ve kalçalar dışarı çıkabilir. Bu da kişilerin dik dururken geriye yaslanmış gibi görünmesine neden olabilir. Sırtın alt kısmında ağrı ve uyuşukluk meydana gelebilir.

Herkesin alt sırtında lordoz vardır; omurganın doğru çalışması için bu içe doğru eğimin olması gerekir. Bununla birlikte bu eğri çok artması, vücudun diğer kısımlarına daha fazla stres eklenmesine, duruş bozukluğuna ve ağrıya neden olur. Hiper lordozun neden olduğu kas sertliği ve bel gerginliği, tedavi edilmediği takdirde kalıcı bir sorun haline gelebilir.

Hiper Lordoz Neden Olur?

Hiper lordozun olası nedenleri arasında aşağıdakiler bulunur:

 • Kötü duruş
 • Obezite
 • Önceden geçirilen omurga ameliyatları
 • Kalça bozuklukları
 • Kompresyon kırıkları gibi vertebral vücut yaralanmaları
 • Kemiklerin yaşla birlikte zayıflaması (osteoporoz)
 • Omurga omurları arasındaki disklerin bozukluğu (diskit)
 • Üst sırtın aşırı dışa doğru eğriliği (kifoz)
 • Sırt omurlarının yer değiştirmesi (spondilolistezis)
 • Dejeneratif disk hastalığı (spondiloz)
 • Kas distrofileri
 • Uzun süre oturmak veya ayakta durmak
 • Gebelik

Hem aşırı kilo hem de egzersiz eksikliğinden kaynaklanan zayıf kas tonusu, bel bölgesindeki kasların uzun süre aşırı derecede kasılmasına neden olur. Bu, omurgaya destek ve stabilizasyon sağlamak amacıyla yapılır. Kaslar yavaş yavaş omurgayı normal hizasının dışına çekerek aşırı eğriliğe neden olur.

Hiper lordoz, daha az yaygın olarak omurganın yapısal sorunlarından kaynaklanabilir. Omurganın yapısını kötüleştirebilecek bazı durumlar, kemiklerin zayıflamasına neden olan bir hastalık olan osteoporoz ve spondilolistezis adı verilen bir durumlardır. Spondilolistezis, omurga omurlarının normal konumlarının dışına çıkması durumudur. Yanlış hizalanmış bir omur, bitişik disklere zarar verebilir ya da normal sinir fonksiyonunu bozabilir. Diskit ise omurganın omurlararası diskleri enfekte olduğunda ortaya çıkan nadir ve ciddi bir durumdur.

Çok nadiren sırt eğrisinde meydana gelen bir artış, alt sırtın eklemlerinin daha esnek olduğu nadir hastalıklardan veya sıklıkla alt sırtın bükülmesine neden olan bale veya jimnastik gibi aktivitelerden kaynaklanır.

Hiper Lordoz Belirtileri Nelerdir?

Bazı hiper lordoz vakaları yalnızca görsel semptomlara neden olsa da hastalarda aşağıdaki belirtiler görülebilir:

 • İleriye doğru dönen ya da dışarı çıkan kalçalar
 • Uzanma veya bir duvara yaslanma sırasında sırtın alt kısmı ve yüzey arasında daha fazla boşluk olması
 • Hareket sırasında kötüleşen bel ağrısı
 • Sırt kas spazmları
 • Uyuşma ya da karıncalanma
 • Hareket etme zorluğu
 • Mesane veya bağırsak zorlukları


Hiper Lordoz Nasıl Teşhis Edilir?

Omurga eğrisinin boyutunu belirlemek için fizik muayene yapılması ve röntgen çekilmesi gerekir. Sırtın alt kısmı ve düz yüzey arasında bir boşluk olup olmadığının görülmesi için fizik muayene yapılır. Eğrinin esnek mi yoksa sabit mi olduğunun, hastanın ne kadar hareket açıklığına sahip olduğunun ve omurganın düzgün hizalanıp hizalanmadığının görülmesi için hastadan öne ve yana doğru eğilmesi istenir. Doktor anormallikleri kontrol etmek için omurgayı hissedebilir. Sırtın tamamından ve alt kısmından röntgen çekilebilir. Yumuşak doku veya sinir yaralanmalarını dışlamak için bazı nörolojik testler de istenebilir.

Hiper Lordoz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hiper lordozun tedavisi sıklıkla alt sırttaki eğriliğin kötüleşmesini önleyecek aşağıdaki yöntemleri içerir:

 • Lordoz ile ilişkili ağrı ve rahatsızlığı azaltmak için ağrı kesiciler
 • Yumuşak dokuların daha az şişmesi için antiinflamatuar ilaçlar
 • Hareket aralığının iyileştirilmesi ve kas gücünün artırılması için fizik tedavi
 • Duruşun düzeltilmesine yardımcı olması için fazla kilosu olan kişilere beslenme programı
 • Sırt destekleri
 • Kalsiyum ve D vitamini gibi besin takviyeleri
 • Ağır vakalarda deformiteyi düzeltmek için cerrahi müdahale

Tedavi, genellikle ağrılı semptomların hafifletilmesi için ağrı kesici ve antiinflamatuar ilaçların reçete edilmesi ile başlar. Obezite durumunda doktor bir kilo verme planı hazırlayabilir. Kilo verme planı, duruşu iyileştirmek için çekirdek kasları geren ve güçlendiren fizik tedavi egzersizlerini içerebilir. Diğer durumlarda omurgayı hizada tutmak için hiper lordoz sırt desteği kullanılması yeterli olabilir.

Uzun süreli tedavi, durumun nedenine bağlıdır. Zayıflık veya kas dengesizlikleri hiper lordoza neden olduğunda hastadan bir fizyoterapiste veya ortopediye başvurması istenir.

Çoğu hiper lordoz sorunu, alt sırt kasları arasındaki denge eksikliğinden kaynaklanır ve bu da duruş bozukluğuna neden olur. Kötü duruş egzersiz yoluyla önlenebilir. Egzersiz; karın kaslarını güçlendirmek, doğru hizalama için sırt kaslarını germek ve hiper lordoz ile gelen ağrıyı hafifletmek için çok önemlidir. Duruşun düzelmesi, yanlış hizalandığında sırt boyunca eşit olmayan bir şekilde dağılan baskının bir kısmının azaltılmasına yardımcı olur.

Fizyoterapistler, ayrıca aşağıdakileri uygulayarak bel ağrısının hafiflemesini kolaylaştırabilir:

 • Masaj terapisi
 • Isı ve soğuk terapisi
 • Akupunktur

Hiper lordoz; dengesiz bacak gücü, hassasiyet kaybı, idrar kaçırma gibi ciddi semptomlara yol açtığında ameliyat gerekli olabilir. Hiper lordozu gidermeye yönelik yaygın bir prosedür, iki omurun yer değiştirmesini önlemek amacıyla birbirine kaynaştırıldığı bir omurga füzyonudur. Bu prosedür, fizik tedavi ve diğer konservatif önlemlerle birleştirilebilir. Daha fazla omurga eğriliğinin önlenmesi ve hiper lordozun neden olduğu ağrının hafifletilmesi açısından bu yöntem uygun olabilir.

Kötü duruş, hiper lordozun en yaygın nedenlerinden biridir. Bu nedenle hastaların omurga üzerinde aşırı stresi önleyecek şekilde oturmaya, ayakta durmaya ve uyumaya çalışması çoğu zaman semptomların azalmasına yardımcı olur. Öncelikle duruş sorunlarından kaynaklanan hafif semptomları olan hastalarda, zamanla eğrilik tersine çevrilebilir. Bununla birlikte, sırt ağrısı ve diğer rahatsız edici, kalıcı ve ciddi semptomlar bu rahatsızlıkla birlikte yaşanıyorsa uygun tedavilerden yararlanılabilir.


Hiper Lordoz Tedavisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Hiper lordozun tedavisi sıklıkla alt sırttaki eğriliğin kötüleşmesini önleyecek yöntemlerle yapılır.

Hiper lordoz, alt sırtta bulunan omurga bölgesi olan lomber omurganın aşırı eğri olmasıdır. Kalçalar ve leğen kemiği öne doğru eğilebilir ve kalçalar dışarı çıkabilir.

Doç. Dr.
Tuğrul Ergün
Ortopedi ve Travmatoloji
MEDICANA INTERNATIONAL ISTANBUL - BEYLİKDÜZÜ
Profili Gör
Oluşturma: 27.05.2024 10:15
Son Güncelleme: 27.05.2024 10:15
Oluşturan: Tuğrul Ergün
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri