Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi Nedir?

Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi Nedir?Teknolojinin gelişimiyle beraber ortaya çıkan şeffaf plak tedavileri klasik yöntemlere göre birçok avantajı bulunan çok daha estetik bir ortodontik tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem erişkinlere hem de genç ve çocuklara uygulanabilen bu ortodontik tedavi tel takmak istemeyen fakat diş görünümünden memnun olmayan kişiler için en ideal en estetik tedavi seçeneklerindendir.

Diş Hareketine göre Nasıl Şeffaf Plaklar Üretilir?

Hastadan alınan ölçüler dijital ortama taşınır ve dişler aşama aşama ideal konumlarına dijital ortamda taşınırlar. Dişlerin hareket edilmesi istenen pozisyona göre seri şeklinde şeffaf plaklar üretilir. Her bir plak 0.05 mm’ lik hareket yaratır. Plaklar 15 gün boyunca takılır ve sonrasında diğer plağa geçilir.

Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavinin Avantajları Nelerdir?

  • Plaklarının en önemli özelliği neredeyse tamamen görünmez olmasıdır. Sizden başka kimse şeffaf plak taktığınızı fark edemez.
  • Şeffaf plaklar ile tedavi geleneksel braketleme yöntemlerine göre daha konforludur, ağız içinde herhangi bir tel veya metal parçası olmadığı için batma ve yara oluşumu olmaz, tedavi geleneksel tel tedavisine göre daha ağrısızdır.
  • Konuşmaya olumsuz bir etkisi yoktur, sunumlarda toplantılarda çıkartmaya gerek kalmaz.
  • Şeffaf Plak teknolojisi sayesinde diş çarpıklıklarından ağrı ve sızı olmadan aynı zamanda hiç kimse tarafından fark edilemeyecek bir şekilde dişlerinizi ideal pozisyonuna getirebilir ve sağlıklı gülüşünüze kavuşabilirsiniz.


Tedavi için Yaş Sınırı Var mıdır?

Hem gençlere hem de yetişkinlere rahatlıkla uygulanabilir. 12 yaşından 80 yaşına kadar rahatlıkla takılabilir.

Tedavide Ortodontik Kontrol Muayeneleri Sıklığı

Kontrolleriniz 2-3 ayda bir olacaktır. Şeffaf plaklar 10 günde bir değiştirilir. Örneğin tedaviniz için 20 plak üretilmiş ise tedaviniz 7 aylık bir süreye denk gelecektir. Kontrol seansları geleneksel tedavi yöntemlerine göre daha azdır, böylece yurt dışından gelen hastalar için büyük avantaj oluşturmaktadır.

Tedavi Süresi

Doğru kullanıldığı zaman tedavi bitiş sürecini net olarak bilmek mümkün olmakla beraber hangi ayda dişleri nasıl görülecek 3 boyutlu olarak görmek mümkündür. Tedavi süresi normal ortodontik tedavi süresine göre nispeten daha kısa olabilmektedir.

Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi Nedir? Hakkında Sık Sorulan Sorular

Hem erişkinlere hem de genç ve çocuklara uygulanabilen bu ortodontik tedavi tel takmak istemeyen fakat diş görünümünden memnun olmayan kişiler için en ideal en estetik tedavi seçeneklerindendir.

Dt.
İlayda Dal
Ağız ve Diş Sağlığı
MEDICANA INTERNATIONAL İZMİR
Profili Gör
Oluşturma: 18.08.2021 12:47
Son Güncelleme: 22.06.2022 05:23
Oluşturan: İlayda Dal
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri