AB Rh+ (Pozitif)

AB Rh+ (Pozitif)AB Rh+ (Pozitif) kan grubu, 8 ana kan grubunun içerisinde yer alır. AB Rh+ (Pozitif) kan grubunda hem A hem de B antijenleri mevcuttur. Ayrıca tüm kan gruplarından kan alabilen bir kan grubudur.

Kan Grupları Neye Göre Belirlenir?

Kan grupları ve tipleri tamamen kalıtsaldır. Biri anne biri babadan olmak üzere ebeveynlerden aktarılan genler, kişinin kan grubunu belirler.

AB0 sisteminde A, B, AB ve 0 olmak üzere dört farklı kan grubu bulunur. Bu sistemdeki tüm kan grupları; farklı bir dizi antijene, yani kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde bulunan farklı moleküllere sahiptir. Dolayısıyla kan alımı yalnızca antijenlerin uyumlu olduğu gruplardan yapılabilir.

Buna ek olarak negatif (-) ve pozitif (+) olmak üzere iki farklı kan tipi de söz konusudur. Rhesus tipi ya da Rh tipi adı verilen bu kan tipi ise kanda belirli moleküllerin var olup olmadığına bakılarak anlaşılır.

Rh tipi pozitif olan kişiler hem pozitif hem de negatif kan alabilir. Fakat bu durumun tam tersi mümkün değildir. Eğer kan grubu Rh- olan birisine Rh+ kan verilirse, kişi oldukça ağır komplikasyonlar yaşayabilir.

AB Rh+ (Pozitif) Kimden Kan Alabilir?

AB Rh+ (Pozitif) kan grubuna sahip kişiler, genel alıcı olarak adlandırılır. A, B, AB ve 0 kan gruplarının tamamından kan alabilen AB Rh+ (Pozitif) kan grubu, kan talebinin en az olduğu kan grupları arasında yer alır.

Rh tipi pozitif olan AB Rh+ (Pozitif) hem Rh+ (Pozitif) hem de Rh- kan alabilir. Dolayısıyla AB Rh+ (Pozitif) kan grubuna sahip bir kimse her kan grubundan kan alabilir.

AB Rh+ (Pozitif) Kimlere Kan Verebilir?

Her ne kadar AB Rh+ (Pozitif) genel alıcı olsa da tüm kan gruplarına kan veremez. AB grubunda hem A hem de B antijenleri bulunduğu için A, B ve 0 kan grubuna sahip kişiler AB’den kan alamaz.

AB Rh+ (Pozitif) kan grubu, yalnızca AB kan grubuna kan verebilir. Ayrıca Rh tipi de kan verirken oldukça önemlidir. Pozitif kan tipi yalnızca kan tipi pozitif olan bir başka kişiye kan verebilir. Eğer negatif kan tipine sahip birisi pozitif kan alırsa ölümcül komplikasyonlar meydana gelebilir.

AB Rh+ (Pozitif) Plazma

Kan vermenin yanı sıra ciddi bir plazma ihtiyacı da söz konusudur. Kanın taşınmasına yardımcı olan plazma, vücut fonksiyonlarının doğru ve kusursuz bir şekilde çalışması için gereken başlıca materyaldir. Dolayısıyla kan bağışının yanı sıra plazma bağışına da ihtiyaç vardır.

Plazma Nedir?

Plazma, kanı meydana getiren en büyük bileşen olarak tanımlanabilir. Kanın yarıdan fazlası, plazma adı verilen sıvıdan oluşur.

Kandan ayrıldığında açık sarı renkte bir sıvı olan plazma, çoğunlukla sudan meydana gelir. Bunun yanı sıra plazmanın içeriğinde tuz, elektrolitler, hormonlar, karbondioksit, oksijen ve benzeri çeşitli enzimler de bulunur.

Ana görevi bütün bu maddelerin, besinlerin, hormonların ve proteinlerin vücuda dağıtılması olan kan plazması; vücudun işleyişinde önemli bir rol oynar. Hücreler de barındırdıkları atıkları plazmaya aktararak bunların vücuttan atılmasını sağlar. Bu yönüyle plazma hem besleyici hem de temizleyici role sahiptir.

Fakat plazmanın görevi bunlarla sınırlı değildir. Kanda bulunan plazma, kanın vücudun dolaşım sisteminde taşınmasında da rol oynar.

Plazmanın Vücut Fonksiyonları Üzerindeki Etkisi Nedir?

Plazma, pek çok sağlık sorununun önlenmesinde ve vücut sağlığının korunmasına önemli role sahip bir maddedir. Bu nedenle kan bağışı kabul eden kurumlar sıklıkla plazma bağışı yapılması için bağışçıları teşvik etmeye çalışır.

Su, tuz ve çeşitli enzimlere ek olarak plazmada çeşitli antijenler de bulunur. Vücuttaki tüm sistemlerin besinler ile beslenmesi ve bu sistemlerin ürettiği atıkların da atılması plazma sayesinde mümkündür.

Yaralanan bir bölgenin iyileşmesinde önemli rol oynayan pıhtılaşma faaliyeti de plazmanın içerisinde yer alan pıhtılaşmaya yardımcı maddeler sayesinde mümkündür. Albümin gibi çeşitli proteinler de yine plazmanın ana bileşenleri arasında sayılır.

Bunlara ek olarak plazmadan tıbbi koşullarda pek çok farklı ürün ortaya koymak da mümkündür. Uzmanlar, plazmada bulunan hayati öneme sahip enzimleri ve maddeleri dikkatli bir şekilde ayırarak farklı hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Örneğin travma, kanser ve diğer pek çok tıbbi acil durumun tedavisinde bu maddeler kullanılabilir.

Yanlış Kan Verildiğinde Ne Olur?

İnsan kanında antikor adı verilen ve temel görevi virüs ya da bakteri gibi kana giren yabancı maddeleri yok etmek olan yardımcı moleküller bulunur. Dolayısıyla kişinin kan grubuyla uyuşmayan bir kan verilmesi durumunda antikorlar dereye girip nakledilmiş olan kandaki kırmızı kan hücrelerine saldırır. Bu durum çoğunlukla şiddetli komplikasyonlara, bazı durumlarda ise ölüme yol açabilir. Bu nedenle tıbbi kurumlarda hastalara yanlış kan verilmemesi için oldukça ciddi önlemler alınır.


Uzm. Dr.
Semiha Ayaydın Kaplan
İç Hastalıkları
MEDICANA KADIKÖY
Profili Gör
Oluşturma: 13.06.2024 03:15
Son Güncelleme: 13.06.2024 03:15
Oluşturan: Semiha Ayaydın Kaplan
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri