Coronaviruse (Koronavirüs/Covid19) Vücudumuz Ne Şekilde Yanıt Verir?

Coronaviruse (Koronavirüs/Covid19) Vücudumuz Ne Şekilde Yanıt Verir?Her gün artan vaka sayısının yarattığı endişe aklınıza birçok soru gelmesine sebep olabilir. Kendi kendinize size de coronavirus (Koronavirüs / Covid-19) teşhisi konulursa neler olacağını soruyor olabilirsiniz.

Doğamız gereği, insan olarak yabancı bir şey ile karşılaştığımızda merak duygumuz çok fazla ön plana çıkabilir. Şimdi size ne olacak? Hastaneye yatırılmanız gerekecek mi? Solunum cihazına ihtiyaç duyacak mısınız? Yoksa tipik soğuk algınlığı gibi mi hissedeceksiniz?

Coronavirüs (Koronavirüs / Covid-19)

Bugüne dek karşılaşılan vakalar ve yapılan araştırmalar sonrasında, coronavirus (koronavirüs / covid-19) enfeksiyonuna vücudumuzun 2 şekilde yanıt verebileceğini söyleyebiliriz.Her şeyden önce Coronavirüs (Koronavirüs / Covid-19) solunum yolu virüsüdür, yani solunum sisteminize saldırır. Bu sistemi korumak - en önemlisi akciğerlerinizi korumak - sadece vücudunuzun ana önceliği değil, aynı zamanda doktorlarınızın da ana önceliğidir.  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından hazırlanan raporlara göre, Coronavirüs (Koronavirüs / Covid19) olanların yaklaşık % 80'inin bu hastalığı hafif semptomlarla atlattığı ve bu vakaların genellikle 2 hafta içinde iyileştiğini belirtiyor. Aynı raporda, Coronavirüs (Koronavirüs / Covid19)  enfeksiyonu olanların %13'ünün virüse karşı birkaç hafta sürebilen ciddi semptomlara sahip olacağı belirtiliyor.

1) Virüse Karşı Vücudunuz Hafif-Orta Şiddette Reaksiyon Verebilir:

Virüs almış olabilirsiniz ancak vücudunuz virüse hafif-orta şiddette reaksiyon vermiş olabilir. Böyle bir durumda semptomlarınız: bitkin hissetmek, kuru öksürük, ateş, yorgunluk, boğaz ağrısı veya ishal olabilir. Böyle bir durumda hekiminize başvurmalı ve hekiminizin izleyeceği tedavi protokolüne sadık kalmalısınız. Tedaviniz hekiminizin takibinde evde ya da hastane ortamında izole şekilde 14 gün olarak planlanabilir.

Coronavirüs (Koronavirüs / Covid-19) testiniz pozitif ise ve vücudunuz virüse halen hafif-orta derecede semptomlarla (belirtilerle cevap veriyorsa) tedaviniz Sağlık Bakanlığı Tedavi Protokolleri gereği ve hekiminizin belirleyeceği tedavi seçeneği ile hastane ortamında, size ayrılmış servislerde, izole şekilde 14 gün olarak planlanır.

Coronavirüs (Koronavirüs / Covid-19) testiniz negatif ise ve hafif-orta derecede semptomlarınız (belirtileriniz) varsa (kuru öksürük, ateş, yorgunluk, boğaz ağrısı veya ishal) hekiminiz size ev ortamında, izole şekilde 14 gün boyunca takip edecek şekilde bir tedavi planı verebilir.

Öte yandan bazen kişide Coronavirüs (koronavirüs / Covid19) olduğu halde herhangi bir semptom (belirti) gözlemlenmeyebilir. Böyle olsa dahi, Coronavirüs’ün (Koronavirüs / Covid19) yayılmasını yavaşlatmak için sosyal mesafenin mutlaka korunması gerektiğini unutmamalısınız! Bu durumda da izolasyon mutlaka gereklidir.

2) Virüse Karşı Vücudunuz Ciddi Reaksiyon Verebilir:

Virüs almış olabilirsiniz ve de vücudunuz virüse ciddi şiddette reaksiyon vermiş olabilir. Başlıca semptomlarınız (belirtileriniz): nefes darlığı, göğüste sıkışma, balgamlı öksürük, iştah kaybı, titreme ve terleme olacaktır.

Böyle bir durumda hiç vakit kaybetmeden hekiminize başvurmalı ve hekiminizin izleyeceği tedavi protokolüne sadık kalmalısınız. Tedaviniz Sağlık Bakanlığı tedavi protokolleri gereği ve hekiminizin belirleyeceği tedavi seçeneği ile hastane ortamında, size ayrılmış servislerde, izole şekilde planlanır ve tedavi süreniz birkaç haftayı bulabilir.

Vücudunuz Coronavirüs’e (Koronavirüs /Covid19) karşı şiddetli bir reaksiyon veriyorsa takip ve tedavinizin yoğun bakım ortamında sürdürülmesi gerekebilir. Zatürre, solunum yetmezliği, sepsis gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabilir ve hatta bu sorunların önüne geçilemez ise ölüme dahi yol açabilir. Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) göre, yaklaşık 5 kişiden 1'inde ciddi bir reaksiyon gözlemlenmektedir. Risk grubu olarak belirtilen yaşlı kişilerin, kronik hastalığı olanların (diyabet, akciğer veya kalp hastalığı gibi) ve bağışıklık sistemi zayıf olanların bu tür durumlarla karşı karşıya kalma olasılığı daha yüksektir.

Coronavirüs (Koronavirüs / Covid-19) Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Coronavirüs (Koronavirüs / Covid19) evde bireysel çabalarla tedavi edilemez.

Coronavirüs (Koronavirüs / Covid19) testi pozitif ise, sepmtomlarınızın şiddeti ne olursa olsun, hastane ortamında, sizin için ayrılan özel servislerde ve izole şekilde hekim gözetiminde tedavi uygulanır.

Coronavirüs (Koronavirüs / Covid19) testi negatif ve semptomlarınız var ise, hekim denetiminde ve hekiminizin hazırlayacağı tedavi protokolü çerçevesinde, ev ortamında, 14 gün boyunca ve izole şekilde bir tedavi planı uygulanır. Böyle bir durumda sosyal izolasyon kaçınılmaz derecede ciddi önem taşır ve mutlaka uyulması gereken bir kuraldır.Image title

Coronavirüs (Koronavirüs / Covid-19) İçin Hastaneye Yatırılırsanız Sizi Neler Bekler?

Coronavirüs (Koronavirüs / Covid19) teşhisi konduysa veya buna sahip olduğunuza inanıyorsanız, hastalığınız kötüleşiyorsa veya nefes almakta zorluk çekiyorsanız acil tıbbi yardım alın. Ayrıca herhangi bir hastaneye gidene kadar kendinizi izole edin ve hemen bir yüz maskesi takmayı ihmal etmeyin.

Randevu alma esnasında Coronavirüs (Koronavirüs / Covid19) enfeksiyonu olduğunuza dair şüpheniz olduğunu mutlaka hastane yetkililerine bildirin.

Hastaneye ulaştığınızda Sağlık Bakanlığı protokolleri kapsamında süreç aşağıdaki şekilde işleyecektir.

Özellikle nefes alıp vermenizde ve akciğerlerinizde bir sorun gözlenirse hastaneye yatışınız yapılır ve gözlem altına alınırsınız.

  • Daha iyi nefes almanıza yardımcı olmak için size oksijen verilebilir.
  • Bazı özel ilaçlar ile solunum yollarındaki kaslar gevşetilerek akciğerlere hava akışının arttırılması sağlanmaya çalışılabilir.
  • Coronavirüs (Koronavirüs / Covid19) bağışıklık sistemini tehlikeye attığı için sağlık personeli sizi ikincil enfeksiyon belirtileri açısından izlemeye devam edecektir.
  • Hastalık ilerler ve akciğerlerinizde hasar oluşturmaya devam ederse, Akut Solunum Sıkıntısı Sendromu (ARDS) gelişebilir, bu da solunum yetmezliği anlamına gelir ki tedavinizin devamı için tıbbi solunum cihazına ihtiyaç duyulabilir.
  • Virüs vücudunuzda hala artan şekilde devam ediyor ise sepsise neden olabilir. Sepsis, enfeksiyona karşı vücudun verdiği tepki ile oluşan ciddi bir tıbbi durumdur. Çok hızlı şekilde tanı ve tedavi gerektirir.

Coronavirüs (Koronavirüs / Covid19)  şüphesi ve/veya tanısı nedeniyle hastaneye yatırılırsanız, iyileşene ve taburcu edilene kadar birkaç hafta hastanede kalmanız gerekebilir.

Coronavirüs’e (Koronavirüs / Covid19)  vücudun verdiği yanıt çok hafif veya çok ciddi arasında değişebilir. Tüm vakaların acil tıbbi müdahale gerektirmediğini bilmek ve anlamak önemlidir.

Bazı Coronavirüs’lü (Koronavirüs / Covid19)  vakalar, farkına varmadan atlatabilir. Yani bu hastalığı ayaktan, anlamadan geçirebilirler.

Herkes Coronavirüs (Koronavirüs / Covid19) enfeksiyonu olabilir ancak en fazla risk altında olan ve tıbbi destek için hastaneye yatırılması gerekenler risk grubu olarak belirtilen yaşlı kişiler, kronik hastalığı olanlar (diyabet, akciğer veya kalp hastalığı gibi) ve bağışıklığı zayıf olanlardır.

Tüm önlemlere rağmen virüs vücuda girmişse de semptomları hissettiğiniz andan itibaren hekiminize başvurmanız ve de uygulanan tedavi protokolüne tam uyum sağlamanız bu süreci atlatma aşamasında çok önemli rol oynamakta ve hatta hayat kurtarıcı anahtar rol almaktadır.

Oluşturma: 08.04.2020 11:40
Son Güncelleme: 27.10.2023 09:21
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu
+A A-