Göz Yorgunluğu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Göz Yorgunluğu Nedir? Belirtileri ve TedavisiGöz yorgunluğu, giderek artış gösteren rahatsızlıklardan biridir. Sürekli olarak bilgisayar veya telefona bakan kişilerde de sıkça görülen bu rahatsızlık basit yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. “Göz yorgunluğu neden olur ve nasıl geçer?” sorularının cevaplarını aşağıdaki makalede detaylıca inceleyebilir ve göz sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Göz Yorgunluğu Nedir?

Tıp dilinde “astenopi” olarak adlandırılan göz yorgunluğu, göz sinirlerinin ve küçük kasların çok fazla çalışmasına bağlı olarak gözlerin yorulmasıdır. Beslenme eksikliğine, uykusuzluğa, çevre kirliliğine ve kas gerilimine karşı oldukça hassas olan gözler ile ara vermeden okuma, uzun süre araba sürme, dijital ekranlarda fazla vakit geçirme ve bazı aydınlatmalara yine uzun süre maruz kalma göz yorgunluğuna sebep olmaktadır. Bazı göz hastalıkları genetik ya medikal bir rahatsızlıktan dolayı ortaya çıksa da göz yorgunluğu bu hastalıkların arasında yer almamaktadır.

Dijital göz yorgunluğu çağımızın en sık karşılaşılan rahatsızlıklarından biridir. Özellikle çocuklar ve yetişkinlerin doğrudan ve uzun süreli dijital cihaz kullanması göz yorgunluğuna yol açmaktadır. Çocukluk yaşlarda telefon, bilgisayar gibi elektronik aletlerin ekranlarına maruz kalmak ileriki yaşlarda miyopi rahatsızlığına da sebep olduğu yapılan araştırmalarda kanıtlanmıştır.

Göz Yorgunluğu Belirtileri

 • Gözlerde yanma hissi
 • Gözlerde kızarıklık ve kuruluk
 • Göz çevresi ve alında ağırlık hissi
 • Bulanık ve çift görme
 • Göz kapaklarının ağırlaşması
 • Boyun ve baş ağrısı
 • Işığa karşı hassasiyet
 • Odaklanma zorluğu


Göz Yorgunluğu Tedavisi

Göz yorgunluğu, kişileri oldukça rahatsız eden bir durumdur. Göz yorgunluğu tedavisi arayanların ise öncelikle yaşam tarzında bazı değişikliklere gitmesi gerekmektedir. Genellikle göz yorgunluğu tıbbi olarak tedavi edilen bir rahatsızlık değildir. Ancak bazı vakalarda göz yorgunluğu belirtileri göz nezlesinin sebebi de olabilmektedir. Gözleri dinlendirmek gibi alınan önlemler sonucunda devam eden rahatsızlıklar için Göz Hastalıkları doktoruna muayene olmak gerekmektedir.

Göz Yorgunluğu Nasıl Geçer?

Göz yorgunluğu için yapılacak birçok şey bulunmaktadır. Göz sağlığına ve gün boyu yapılan aktivitelerde dikkatli davranarak göz yorgunluğunun geçmesi mümkündür. Göz yorgunluğu için yapılacak şeyler ise şöyledir:

 • 20-20-20 kuralı uygulanmalıdır. Bilgisayarda uzun süre çalışanlar her 20 dakikada 1, bilgisayar ekranından 20 metre uzaklıktaki bir şeye 20 saniye boyunca odaklanarak göz sağlığını koruyabilir.
 • Akıllı telefon ya da bilgisayara bakarken uzun süreli göz kırpmak gerekmektedir. Göz kırpmak gözleri nemlendirdiği için göz kuruluğunun önüne geçer ve gözleri kısa bir süre de olsa dinlendirir.
 • Dijital tüm ürünler mavi ışık saçmaktadır. Mavi ışığa özellikle gece yatmadan önce fazla maruz kalınması ise uyku hormonun daha az salgılanmasına neden olur. Gözler için önemli olan kaliteli uyku için de yatmadan önce çok fazla dijital ürünlere bakmamak gerekmektedir.
 • Göz dinlendirme egzersizleri göz yorgunluğunu önleyici hareketlerdir. Gün içerisinde sık sık bu egzersizler yapılabilir.
 • Özellikle yaz aylarında direkt olarak güneşe bakmak göz yorgunluğu ve baş ağrısı yapmaktadır. Güneş gözlüğü ya da şapka takarak dışarı çıkmak gözlerin yorulmasını engelleyecektir.
 • Uzun süreli dengesiz ve sağlıksız beslenme göz sağlığını bozmaktadır. Gözleri destekleyecek besinler tüketilmeli ve bol bol su içilmelidir. Su aynı zamanda gözün ihtiyacı olan nem dengesini de sağlamaktadır.
 • Dinlendirici ve bilgisayar ışığını engelleyici gözlükler takılabilir.
 • Bilgisayar ve telefon ekran parlaklığı gözü yormayacak şekilde ayarlanmalıdır.
 • Bilgisayar ve göz arasındaki mesafenin 60 cm’den az olmaması gerekmektedir.
 • Bilgisayar başında çalışırken oturuş ve duruş pozisyonuna dikkat etmek gerekmektedir. Ters bir açıdan bilgisayara bakmak gözleri yoracaktır. Bu yüzden de ekranın üst kısmı göz hizasına denk gelmelidir.
 • Gün içerisinde zaman geçirilen yerdeki aydınlatmanın gözleri yoracak şekilde güçlü olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Tüm bunlara dikkat ettikten sonra şikayetleri devam edenlerin ise göz yorgunluğu testi yaptırmak için doktora başvurması gerekmektedir.


Göz Yorgunluğuna Ne İyi Gelir?

Gün içerisinde göz sağlığına dikkat ederken bitkisel ürünlerden de destek alarak göz yorgunluğu azaltılabilmektedir. Siyah çay, salatalık gibi ürünler ile gözlere kompres yapılarak gözleri dinlendirmek mümkündür. Soğuk suya batırılmış ıslak havlu ya da bez ile de gözler dinlendirilebilir. Papatya çayı içmek ise vücudu sakinleştirdiği gibi gözlerin de dinlenmesine yardımcı olacaktır. Göz yorgunluğu için damla kullanmak ise yorgunluğu alacağı gibi aynı zamanda gözlerin ihtiyacı olan nem ve suyu da karşılayacak, göz kuruluğunun önüne geçecektir.

Op. Dr.
Ayla Kut
Göz Hastalıkları
MEDICANA ÇAMLICA
Profili Gör
Oluşturma: 07.10.2020 04:04
Son Güncelleme: 24.06.2022 02:29
Oluşturan: Ayla Kut
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri