Diş Beyazlatma Nedir?

Diş Beyazlatma Nedir?Diş beyazlatma işlemi,  diş hekimleri tarafından ve hekim kontrolünde gerçekleştirilen yöntemdir. Bu işlemlerdeki amaç dişlere beyaz ve estetik bir görünüm kazandırmaktır.

Birçok insan için sağlıklı ve beyaz bir gülüşe sahip olmak önemlidir. Kişilerin estetik algısında dişlerin sağlıklı görünümün beyaz renkli olması gerektiği algısı yaygındır. Bu nedenle diş beyazlatma uygulamaları oldukça talep görür. Bununla birlikte diş beyazlatmanın doğru ve etkili bir şekilde yapılabilmesi için belirli konulara dikkat edilmesi gerekir. Bazı durumlarda diş beyazlatma işlemleri, diş sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceği için her bireye diş beyazlatma uygulaması önerilmez.

Diş Beyazlatma Nedir?

Dişlerin, günlük hayatta çeşitli nedenlerle sarararak veya koyulaşarak renk değişikliğine uğraması sonucunda istenmeyen bir görünüme kavuşması durumunda diş beyazlatma işlemini uygulaması akıllara gelir. Dişlerin estetik yönden güzel ve sağlıklı bir görünüme ulaştırılması amacıyla yapılan ve diş rengini beyaza yaklaştıran uygulamalar diş beyazlatmanın içerisinde kabul edilir. Bu amaçla profesyonel olarak diş hekimliği kliniklerinde uygulanabilen teknikler olduğu gibi, marketlerden temin edilebilen beyazlatıcı diş macunları ve çeşitli kimyasal ürünler gibi evde uygulanabilen yöntemler de bulunur. Her bir yöntemin uygulanma şekli, etkinliği ve diş sağlığı açısından etkileri farklı olduğu için her hastaya önerilen yöntem farklılık gösterebilir.

Dişler Neden Sararır?

Dişler doğal renklerini iki şekilde kaybetme eğilimindedir. Bu süreçler aşağıdaki gibi özetlenebilir:

  • Dışsal Renk Değişikliği: Kahve, çay, gıda boyaları, sigara kullanımı gibi diş yüzeyine dışarıdan etki eden kimyasallar nedeniyle zamanla diş renginde sararma veya koyulaşma görülebilir. Bu nedenle dışsal renk değişikliği olan dişlerde diş yüzeyini hedefleyen teknikler daha etkilidir.
  • İçsel Renk Değişikliği: Dişin içinde yer alan dokularda tahribata veya fonksiyon kaybına yol açan sağlık sorunlarına bağlı renk değişiklikleridir. Genellikle dişin büyüme ve gelişme dönemini kapsayan çocukluk çağlarında ateşli hastalık, ilaç kullanımı, dişin uğradığı travmalar, enfeksiyonlar, çürükler veya yaşlanma ile görülürler. Bu tip renk değişikliklerinde profesyonel düzeyde uygulanan tekniklere ihtiyaç duyulur.


Diş Beyazlatma İşlemindeki Seçenekler Nelerdir?

Dişlerin beyazlatılmasında, hastaların diş hekimleriyle görüş alışverişinde bulunarak kendi dişleri için en ideal ve etkili yöntemi belirlemesi oldukça faydalı olur. Dişlerini beyazlatmak isteyenler, diş beyazlatma için evde uygulanabilen basit yöntemlere veya diş hekimi tarafından uygulanan profesyonel tekniklere kadar geniş bir yelpazede yer alan seçeneklerden birine yönelebilir.

Hangi tekniklerin kimlere uygulanacağının belirlenmesinde; dişlerdeki renk değişikliğinin tipi, şiddeti, yaygınlığı, tedavinin ücreti ile hastanın yaşı, altta yatan hastalıkları, dişlerine uygulanan önceki tedaviler gibi hastaya uygulanabilirliği etkileyen durumlar önem teşkil eder. Diş beyazlatma sürecinin bazı kişilerde uzun zaman alabileceği ve birden fazla tekniğin koordineli olarak uygulanmasıyla kademeli olarak istenen beyazlığın elde edilebileceği unutulmamalıdır. Özellikle diş etlerinde çekilme olan, diş yapısında bozulma yaşayan veya ağız yapılarında hasar gelişen hastalarda profesyonel tekniklerden yararlanılması oldukça önemlidir.

Profesyonel Diş Beyazlatma Teknikleri

  • Ağartma (bleaching): Diş hekimi tarafından gerçekleştirilen bu işlemde karbamid peroksit veya hidrojen peroksit kullanılır. Bu işlem sayesinde içsel (intrensek) nedenlerle renk değişikliğine uğrayan dişlerde beyazlama sağlanır. Klinik şartlarında oldukça hızlı ve etkili sonuçlar alınabilir.
  • Aparat (tray) Uygulaması: Diş beyazlatmada kullanılan maddeleri içeren bir jel ile kaplanmış ve kişiye özel hazırlanan diş aparatlarının evde 30 dakika ile 1 saat arasında takılarak uygulanması ile dişler beyazlatılabilir.


Evde Uygulanabilen Diş Beyazlatma Teknikleri

  • Diş Beyazlatıcı Macunlar: Özellikle dışsal nedenli renk değişikliklerine karşı diş yüzeyini aşındırıcı partiküller içeren macunların kullanılması hızlı ve etkili sonuçlar verebilmektedir. Bununla birlikte uzun süreli kullanımda diş minesinin aşınmasına bağlı farklı diş sorunları ortaya çıkabilir.
  • Beyazlatıcı Bantlar: Diş yüzeyine günde bir veya iki kez belirli bir süre boyunca uygulanması yoluyla dişlerde beyazlık sağlayabilen bantlardır. Bu bantlar düşük konsantrasyonda hidrojen peroksit içermekte olup profesyonel tekniklere benzer şekilde işler.


Diş Beyazlatmanın Yan Etkileri Nelerdir?

Diş beyazlatmada kullanılan tekniğe bağlı olarak diş yapısında farklı seviyelerde hasar gelişebilir ve sonucunda çeşitli diş sağlığı problemleri yaşanabilir. Diş beyazlatma tedavisi süresince hastalarda görülebilecek komplikasyonlardan bazıları şu şekildedir:

  • Diş Hassasiyeti: Özellikle diş beyazlatma tedavisinin birinci veya ikinci seansı sonrası dişlerde yaygın hassasiyet hissedilebilir. Hasta; soğuk veya sıcak gıda tüketiminde, beslenmede veya ağızdan nefes almada zorluk yaşayabilir. Tedavinin sonraki aşamalarında diş hassasiyeti şiddetini kaybeder.
  • Diş Etlerinde Hassasiyet: Beyazlatma ürünlerinin diş etleriyle yoğun teması sonucunda diş etlerinde yaşanan tahrişe bağlı hassasiyet gelişebilir.
  • Diğer Diş Tedavileriyle Uyumsuzluk: Hastaların farklı nedenlerle kullandığı protez, implant veya dolguların beyaz tonlarıyla beyazlatma sonucu elde edilen ton aynı olmayabilir. Bu anlamda diş hekimi ile birlikte, beyazlatmanın eşit ve estetik şekilde sağlanması amaçlanarak birden fazla seans uygulama yapılması veya ilgili tedavilerin değiştirilmesi gerekebilir.

Diş beyazlatma işlemleri sonucunda elde edilen beyaz görünüm kalıcı değildir. Diş beyazlatma işlemiyle elde edilen rengi korumak için hem evde uygulanan işlemleri hem de diş hekimi tarafından yapılan uygulamaları belirli aralıklarla tekrarlamak gerekir. İşlemlerin tekrarlanması haricinde yaşam tarzına da dikkat etmek ve renk değişikliğine sebep olabilen çay, kahve, sigara gibi ürünlerin tüketiminden olabildiğince uzak durulması önerilir.

Diş Beyazlatma Nedir? Hakkında Sık Sorulan Sorular

Dişlerin beyazlatılmasında, hastaların diş hekimleriyle görüş alışverişinde bulunarak kendi dişleri için en ideal ve etkili yöntemi belirlemesi oldukça faydalı olur.

Diş beyazlatıcı macun veya beyazlatıcı bantlar kullanılabilir.

Oluşturma: 26.07.2021 04:34
Son Güncelleme: 14.08.2023 04:31
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu
+A A-