Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Hurmanın Faydaları Nelerdir?Hurma, geleneksel tüketim alışkanlığının bir yansıması olarak ramazan ayında iftar ve sahur sofralarında yoğun talep görür. Yüksek besin değeri ve vücut sağlığını destekleyen içerikleri sebebiyle hurmanın yılın geri kalanında ve hamilelik dönemlerinde de tüketilmesi, birçok farklı yönden çeşitli faydalar sağlar.

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Hurma, düzenli tüketildiği takdirde birçok vücut fonksiyonunun ideal seviyelerde çalışmasına katkıda bulunur.

Yoğun Lif Yapısı Sayesinde Sindirim Hareketlerini Düzenler

Hurma, yoğun lif yapısına sahip bir meyvedir. 1 kase (100 gram) hurma, yaklaşık 8 gram lif içerir. Bitkisel lifler kabızlığın giderilmesine yardımcı olur; dışkı oluşumuna katkıda bulunan hurma, bağırsak hareketlerinin düzenli hale gelmesine yardımcı olarak sindirim sistemi fonksiyonlarını destekler.

Kan Şekeri Dengesinin Korunmasına Yardımcı Olur

Glisemik indeks değeri düşük olan hurmadaki lifler, sindirim hızının dengelenmesini sağlar. Hurma, şeker içeriğinden dolayı doğal tatlandırıcı olarak da rahatlıkla kullanılabilir. Karamel benzeri tadı sayesinde tariflerde beyaz şeker ile hurma ezmesi bire bir oranında değiştirilebilir. Böylece hurma tüketimi ile beraber yoğun şeker tüketiminin veya yapay tatlandırıcı kullanımının yol açabileceği sorunların da önüne geçilebilir.

Bünyesinde Yüksek Miktarda Antioksidan Barındırır

Antioksidanlar, hücreleri vücutta zararlı reaksiyonlara neden olabilecek ve çeşitli hastalıklara yol açabilecek serbest radikallerden korur. Hurma, bünyesinde üç farklı antioksidan çeşidini barındırır. Hurmadaki flavonoidler, vücutta oluşan iltihabın azalmasına yardımcı olur. Hurmanın içeriğindeki karotenoidler ise hem kalp sağlığını destekleyici hem de makula dejenerasyonu gibi göz hastalıklarına yönelik riskleri azaltmaya yardımcı özelliğe sahiptir. Hurmada bulunan fenolik asit ise antienflamatuvar özelliğine sahiptir ve kalp hastalığı riskini azaltan etkisi bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

Beyin Sağlığını ve Destekleyici Yönü Bulunur

Çeşitli laboratuar çalışmalarında, hurmada bulunan antioksidanların beyin sağlığının korunmasına yardımcı rol üstlendiklerine yönelik bulgulara rastlanmıştır. Hurmanın içerisindeki antioksidanlar; beyin hücreleri arasındaki iletişimi bozarak Alzheimer riskini artıran plakların oluşmasına neden olan amiloid beta proteinlerinin aktivitesinin azalmasını destekleyebilir.

Amino Asit İçeriği İle Cinsel Gücün Artmasına Katkıda Sağlayabilir

Klinik çalışmalar ayrıca hurmanın cinsel güce faydaları bulunduğuna işaret eder. Meyvenin içerisinde yer alan amino asitler, doğal afrodizyak işlevi görür. Bu yönü sayesinde özellikle erkeklerde cinsel dayanıklılığı artırdığı yönünde görüşler bulunur.

Hurmanın Saça Faydaları

Hurma, vitamin ve mineraller bakımından zengin içeriği ile saçların sağlıklı gelişimini de destekler. 100 gram hurma, günlük alınması gereken demir miktarının %5’ini karşılar. Aynı miktardaki hurmanın sağlayacağı B vitamini ise günlük önerilen miktarın %12’sine denk gelir. Demir ve B vitamini, saç derisinin sağlığını koruyan ve saç uzamasını destekleyen mineraller arasında yer alır.

Hurma aracılığıyla alınan demir, saç derisinde bulunan kılcal damarlardaki kan sirkülasyonunun hızlanmasına katkıda bulunur. Böylece saçın uzaması için gerekli oksijen, vitamin ve mineraller çok daha etkili biçimde köklere taşınabilir. Özellikle hurma içeriğinde bulunan B vitamini ve kalsiyum, saçların ideal yapısını koruyarak uzamasına ek olarak dış etkenlere karşı dayanıklılığını artırır.

Hamilelikte Hurmanın Faydası Olur mu?

Hurmanın hamileliğin geç dönemlerine yönelik etkileri hakkında çeşitli laboratuvar çalışmaları mevcuttur. Klinik çalışmalar ayrıca düzenli hurma tüketiminin doğumu kolaylaştırıcı etkilerini de gözler önüne serer. Tüm bu etkilerine ek olarak hurmanın içeriğindeki magnezyum gebelik kramplarının azalmasını katkı sağlarken, folik asit bebeğin sinir sisteminin gelişimini destekler.

Hurma Kaç Kaloridir?

Hurmanın kalorisi, sağlıklı beslenmeye özen gösteren bireylerin merak ettikleri bir diğer konudur. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Tarımsal Araştırma Servisi’nin 2018 yılında yayımladığı veriye göre 100 gram hurma, yaklaşık 282 kalori içerir. Hurma aynı zamanda karbonhidrat açısından da zengin bir meyvedir. Bu meyvenin şeker içeriği büyük oranda glukoz ve fruktozdan oluşur.

Diğer tüm kuru meyveler gibi yüksek besin değerlerine ve lif oranına sahip olması, hurmayı sağlıklı bir enerji kaynağı haline getirir. Bu sebeple hurma, gün içerisinde yoğun fiziksel ve zihinsel aktivite gösteren bireyler için ideal bir atıştırmalık olarak kullanılabilir. Hurma, düşük yağ ve protein oranı nedeniyle ayrıca sporcular tarafından da rahatlıkla tüketilebilir.

Hurmanın Faydaları Nelerdir? Hakkında Sık Sorulan Sorular

Sindirim hareketlerini düzenler, kan şekeri dengesini korur, antioksidan içerir, beyin sağlığını destekler, cinsel güce katkı sağlar.

100 gram hurma, yaklaşık 282 kalori içerir.

Dyt.
Deniz Pirçek
Beslenme ve Diyet
MEDICANA ÇAMLICA TIP MERKEZİ
Profili Gör
Oluşturma: 26.05.2022 10:34
Son Güncelleme: 05.04.2023 10:55
Oluşturan: Deniz Pirçek
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri