Meni Nedir? Meninin Doğurganlık Üzerindeki Etkileri

Meni Nedir? Meninin Doğurganlık Üzerindeki EtkileriMeni, ejakülat ya da diğer adıyla semen, ejakülasyon sonrasında penisten dışarı salınan bir sıvıdır. Testislerde üretilen sperm hücreleri, epididim isimli sarmal bir tüp içerisine girer. Burada sperm hücreleri testislerden ve hipofiz bezinden gelen hormonların etkisi altında olgunlaşır. Daha sonra ise spermler vas deferens kanalına giderek burada seminal sıvı ile birleşir.

Seminal sıvı; Cowper bezi, prostat bezi ve seminal veziküllerden gelen sıvıların birleşimidir. Ejakülasyon esnasında yaşanan güçlü kas kasılmaları, meniyi üretra aracılığıyla penis dışına iter. Seminal sıvı olmadığı takdirde spermler doğru şekilde hareket edemez. Diğer bir deyişle spermlerin hareket ederek yumurtaya ulaşmasını meni sağlar.

Meni ve Sperm Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sperm meninin bir parçasıdır ancak meni spermin bir parçası değildir. Ejakülasyonla birlikte vücuttan dışarı çıkan meni, genellikle beyaza yakın renkteki kıvamlı bir sıvıdır. Sperm ise meninin bir bileşeni olan erkek üreme hücreleridir. Dolayısıyla meni ve sperm aynı değildir.

Spermin görevi, yumurtayı dölleyerek bir embriyo oluşmasını sağlamaktır. Spermlerin yumurtaya ulaşması için farklı organlar tarafından üretilerek oluşturulan bir sıvı ile taşınması gerekir. Spermin taşınmasını sağlayan bu sıvı ise menidir.

Meni ve Pre Ejakülat Arasındaki Farklar Nelerdir?

Meni ve pre ejakülat arasındaki temel fark meninin sperm içermesidir. Meniden önce gelen pre ejakülat sıvısında genellikle hiç sperm olmaz. Pre ejakülat, Cowper bezlerinden salınan hafif bazik yapıdaki bir salgıdır. Bu salgının görevi ise spermleri üretranın ve vajinanın asit ortamından korumasıdır.

Bir önceki ejakülasyondan dolayı üretrada sperm kalmışsa bunlar pre ejakülat ya da meni ile dışarı çıkabilir. Genellikle pre ejakülat içinde bulunan spermler hareketsiz olma eğilimindedir. Diğer yandan yapılan birçok çalışmada pre ejakülatın az sayıda da olsa aktif ve hareketli sperm içerdiği gösterilmiştir.

Meninin İçeriğinde Neler Bulunur?

Meni sıvısı içinde olgunlaşmış spermler ile farklı organlardan gelen sıvıların bir kombinasyonu bulunur. Meni sıvısının büyük bir kısmı, erkek üreme organlarının salgılarından oluşur. Bunların yanı sıra meni içinde sitrik asit, serbest amino asitler, enzimler, fruktoz, fosforilkolin, prostaglandin, potasyum, çinko ve bazı vitamin ve mineraller bulunur.

Semende bulunan bu maddelerin farklı görevleri vardır. Örneğin prostat sıvısı, spermlerin daha serbest bir şekilde yüzebilmesi için çeşitli kimyasallar içerir. Seminal veziküllerin sağladığı sıvı ise içinde spermlerin yumurtaya ulaşabilmesi için ihtiyaç duyduğu enerjiyi veren fruktoz barındırır.

Normal Meninin Özellikleri Nelerdir?

Meni kalitesi kişiden kişiye değişen bir durumdur. Bununla birlikte bazı sorunlar bir enfeksiyon ya da kısırlığın belirtisi olarak görülebilir. Kötü kokulu, anormal renkli, yüksek ya da düşük hacimli meni zaman zaman bir hastalığın semptomu olabilir. Dolayısıyla bu gibi anormal durumlar özellikle semptomlar devam ediyor ya da şiddetleniyorsa araştırılmalıdır.

Meninin normal olup olmadığının tespit edilmesi için üç özelliğine bakılır. Bunlar meninin hacmi, kokusu ve rengidir. Ejakülasyon sırasında açığa çıkan meninin hacmi değişse de yapılan çalışmalar doğrultusunda ortalama hacim 3,4 ml olarak belirlenmiştir. Aynı şekilde meninin kokusu da kişiden kişiye değişebilir. Genellikle klor ya da amonyağa benzer bir kokusu olur. Ek olarak tüketilen yiyecekler de meninin kokusunu değiştirebilir.

Normal meninin rengi ise hafif sarı ya da kirli beyazdır. Jöle veya yumurtanın beyazına benzer bir kıvamı olur. Renkte ve kıvamda zaman zaman bazı farklılıklar olabilir. Ancak meninin kötü kokması, renginin değişmesi ve kıvamın uzun süre normalden daha sulu olması birtakım sağlık sorunlarına işaret edebileceğinden bir sağlık uzmanına başvurmakta fayda vardır.

Meni Rengindeki Farklılıklar Neden Olur?

Meninin beyazımsı renginin kırmızı ya da kahverengiye dönmesi menide kan olduğunun belirtisi olabilir. Hematospermi olarak adlandırılan bu durum genellikle ciddi değildir. Nadiren kanser belirtisi olarak ortaya çıksa da menideki kan çoğunlukla kendiliğinden düzelen bir durumdur. Hematospermi birçok nedenden dolayı görülebilir:

 • Kan damarında yırtılma
 • Prostat büyümesi
 • Epididim iltihabı
 • Orşit (testis iltihabı)
 • Testis travması
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Böbrek ya da mesane taşları
 • Yakınlarda prostat biyopsisi yaptırmış olmak
 • Yakınlarda vazektomi yaptırmış olmak

Meni renginin sarı ya da yeşile dönmesi ise bir enfeksiyon belirtisi olmakla birlikte farklı nedenlerle de görülebilir. Sarı veya yeşil renkli meninin nedenleri şu şekildedir:

 • Gonore, klamidya ve trikomonas gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Prostatit ya da bir enfeksiyondan kaynaklı olarak prostat bezinin iltihaplanması
 • Sarılık, hepatit ya da safra taşı gibi sağlık sorunları nedeniyle bilirubin isimli sarı bir pigmentin vücutta birikmesi
 • Erkek infertilitesinin yol açtığı menideki yüksek beyaz kan hücrelerinin sperm hücrelerine zarar verdiği ve zayıflattığı bir durum olan pyospermi

Meni rengindeki değişiklikle birlikte hastada ağrı, şişkinlik ve ateş gibi enfeksiyon belirtileri görülüyorsa, bu belirtiler devam ederse ya da şiddetlenirse bir sağlık kuruluşuna başvurulması tavsiye edilir.

Meni Doğurganlığı Nasıl Etkiler?

Tipik olarak meni, biraz kıvamlı ve beyaza yakın renkteki bir sıvı olsa da zaman zaman renkte ve kıvamda bazı değişiklikler olabilir. Normalden daha sulu meni, sperm sayısının düşük olması, beslenme yetersizlikleri ve yaşam tarzı gibi nedenlerle ortaya çıkabilir. Genellikle geçici olan bu durum kendiliğinden çözülebilir. Ancak diğer yandan meninin uzun süre normalden sulu olması düşük sperm sayısını ya da doğurganlığı etkileyebilen başka bir duruma işaret edebilir. Düşük sperm sayısı kısırlık olarak kabul edilmez ancak hamile kalmayı zorlaştırabilir. Sulu meninin nedenleri şunlar olabilir:

 • Düşük sperm sayısı
 • Varikosel
 • Sık ejakülasyon
 • Retrograd ejakülasyon
 • Çinko eksikliği

Uzun süreli olarak meninin renginin değişmesi ve sulu olması gibi durumlarda bir doktora başvurmak gerekir. Menide değişiklik aşağıdaki şu semptomlardan herhangi biriyle birlikte görüldüyse hasta mutlaka tıbbi yardım almalıdır:

 • Olağan dışı akıntı
 • Zor ya da ağrılı idrara çıkma
 • Testisler veya skrotumda ağrı ya da rahatsızlık
 • Alt karında ya da sırtın alt kısmında ağrı
 • Ateş
 • Titreme
 • Mide bulantısı

Bunların yanı sıra menide değişiklik görülen ve düzenli olarak korunmasız ilişkiye rağmen 1 yıl boyunca gebelik oluşmayan çiftler de bir uzmana başvurmalıdır. Sulu ya da rengi bozulan meninin nedeninin teşhis edilmesi için hastanın semptomları, tıbbi geçmişi ve yaşam tarzı incelenebilir. Gerekli görüldüğü takdirde fizik muayene de yapılabilir. Ayrıca teşhisin doğrulanması ve meni ile spermlerin değerlendirilebilmesi için meni örneği de talep edilebilir.

Nadir görülen bir durum olsa da meni alerjisi de doğurganlığı etkileyebilir. Meni alerjisinde çoğunlukla lokalize alerjik reaksiyonlar görülür. Vajinada kızarıklık ve şişkinliğe neden olan bu durumun nedeni yapılan bir araştırmaya göre menideki proteinlerdir. Diğer yandan bir kişinin partnerinin menisine alerjik reaksiyon göstermesi belirli bir gıda ya da antibiyotiğe alerjisinden kaynaklı olabilir. Erkek partnerin bu gıdayı tüketmesi veya bu antibiyotiği alması kadın partnerin alerjik reaksiyon göstermesine yol açabilir.

Prof. Dr.
Ali Erol
Üroloji
MEDICANA KADIKÖY
Profili Gör
Oluşturma: 30.05.2024 04:42
Son Güncelleme: 30.05.2024 04:42
Oluşturan: Ali Erol
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri