Annelik Estetiği

Annelik EstetiğiHamilelik ve annelik süreci, bir kadının hayatındaki en önemli dönüm noktalarından biridir. Bu anlamda hamilelik süreci, vücutta birçok değişiklik yaratmakla birlikte birtakım deformasyonlara da yol açmaktadır. Bu da birçok kadının bedeninden artık eskisi gibi hoşnut olmamasına neden olur. Doğum sonrası fazla kilolar verilse bile, kendiliğinden vücudun eski görüntüsüne dönmesi mümkün olmayabilir. Fakat doğum nedeniyle göğüslerin sarkması, vajinal deformasyonlar, karın ve bacaklarda meydana gelen değişimlerden kaynaklı şikâyetler karşısında yapılacak estetik cerrahi müdahalelerle, vücudu eski formuna sokmak mümkündür. Bu bütüncül cerrahi müdahale yöntemi, tek seansta kişiyi hamilelik öncesi sahip olunan vücut formuna geri sokmayı başarır. Annelik estetiği yöntemiyle, kişinin hamilelik sonrası oluşan fiziksel görüntüsünden kaynaklı memnuniyetsizlikleri pratik bir çözümle gidermek son derece kolaydır.


Annelik Estetiği Nedir?

Temel olarak annelik estetiği, hamilelik dönemi ve sonrasında vücutta meydana gelen fiziksel özelliklerdeki değişimleri ele alır ve kadınların, doğumdan önce sahip oldukları genç imaj görüntüsüne kavuşmalarını hedefler. Bunu da, birkaç cerrahi işlemi tek bir paket halinde sunarak kısa sürede istenilen sonuca ulaşmayı amaçlayarak yapar.

Doğum sonrası emzirme nedeniyle göğüslerde oluşan sarkıklık, karın ve kalçada oluşan yağlar, vücudun çeşitli kısımlarında meydana gelen çatlaklar ve şişkinlik gibi şikâyetler, anne estetiği paketi içerisinde değerlendirilir. Kısa sürede yapılacak olan kontrol işlemleri sayesinde, doğum ve emzirmenin bir kadının vücudu üzerindeki en yaygın etkileri topluca ele alınır ve tek seferde yapılacak cerrahi operasyonla bedenin eski formuna sokulması sağlanır. Bu çeşitli kombinasyonların bir arada uygulandığı cerrahi işlemlerin arasında; göğüs dikleştirme ve karın germe, karında bulunan fazla yağı aldırma gibi işlemler yer alır. Tüm bu işlemler, en yaygın standart cerrahi yöntemler arasında sunulur.. Kişisel ihtiyaçlar ve beklentiler doğrultusunda, kişiden kişiye değişmekte olan süreçler de göz önüne alınarak hasta bazlı  işlemler planlanarak tek bir paket içinde değerlendirilir.

Annelik Estetiği ile Ne Hedeflenir?

Yaşamda doğal bir süreç olan hamilelik, vücutta birçok değişikliğe neden olur. Karında, göğüslerde, ciltte, vajinada hatta yüzde dahi bu değişikliklerden söz etmek mümkündür. Standart bir annelik estetiği ameliyatı, göğüslerin dikleştirilmesine, düz bir karın ve gençleştirilmiş bir vajina elde etmeye yardımcı olur. Annelik estetiği tüm bu işlemleri tek bir çatı altında toplar ve bu sayede ayrı ayrı olarak anestezi müdahalesi ve iyileşme süreci olmadan, kesintisiz bir şekilde ve paket olarak cerrahi müdahale almanızı sağlar.

Annelik sürecinin daha keyifli ve pozitif duygularla geçmesini kolaylaştıran annelik estetiği uygulaması, kişinin dış görünüşünden memnun olmasını, benlik saygısını olumlu yönde etkileyerek kendisini daha iyi hissetmesini sağlar. Annelik estetiği sayesinde kişinin ruhsal ve fiziksel durumunun olumlu yönde etkilenmesi ve kişinin yaşam kalitesinin artması hedeflenir. Uygulama sayesinde hamilelik sürecinin vücutta yarattığı değişiklikler ele alınır ve doğum öncesinde sahip olunan fiziksel özelliklerin geri kazandırılması amaçlanır. Bu noktada kişinin beklentileri çok önemlidir. Bu amaçla herkes için standart olarak oluşturulan prosedürlerin yanında, kişiselleştirilmiş yöntemlerle annenin iyileştirilmesi için gereken işlemler uygulanır.

Annelik estetiği ile deformasyona uğrayan vücudun, birkaç operasyona gerek kalmadan tek seferde toparlanması ve mümkün olan en iyi haline geri döndürülmesi amaçlanır. Göğüslerin sarkması ve hacminin bozulması, çatlak ve sarkma gibi ciltte meydana gelen bozulmalar, vücutta bulunan fazla yağlar gibi şikâyetlere yönelik standart olarak listelenen işlemlerden, kişinin kendi ihtiyacına yönelik birkaç madde seçerek kişiselleştirilmiş annelik estetiği paketi oluşturması mümkündür.

Kimlere ve Hangi Durumlarda Uygulanır?

Annelik estetiği için en uygun adaylar, doğumunun üstünden en az 6 ay geçmiş ve bebekleri sütten kesilmiş kişilerdir. Doğumdan sonraki 6 aylık süreçte vücudun kendini yenilemesine ve iyileşmesine fırsat tanımak gerekir. Bu sebeple meme büyütme gibi işlemlerin, emzirme döneminden sonraya ertelenmesi tavsiye edilir. Annelik estetiği, artık çocuk sahibi olmayı düşünmeyen kişiler için daha sağlıklı olmakla beraber, işlem sonrası tekrar hamilelik geçirmeyi düşünen anne adayları için de uygun bir estetik operasyon çeşididir. Ancak tekrar geçirilecek hamilelik süreci ile beraber cilt ve karın kasları tekrar gerilecek ve onarıma ihtiyaç duyacaktır. Bu sebeple annelik estetiği geçirdikten sonra tekrar hamile kalmayı düşünen adayların, bu gibi sonuçları göz önünde bulundurması gerekir.

Annelik estetiğinin uygulanması için en önemli kriterlerden biri de hastanın operasyona engel herhangi bir rahatsızlığının bulunmamasıdır. Anestezi almayı engelleyen durumlar ya da düzenli olarak kullandığınız ilaçlar, operasyonun gerçekleştirilmesini etkileyen önemli unsurlar arasında yer alır. Bununla birlikte, eğer sigara kullanma alışkanlığınız varsa, operasyondan en az 3 hafta önce bu alışkanlığı bırakmanız gerekir. Sigara kullanımı, operasyon sonrasındaki iyileşme sürecini de olumsuz etkileyebileceğinden, nekahat döneminde de kullanılmaması, ağrıların hafifletilmesi ve sürecin tamamlanmasını kolaylaştırır.

Sonuç olarak estetik operasyonun kimler için uygun olduğu ve hangi durumlarda uygulandığı, adayın vücut yapısına, kişisel olarak isteklerine, vücut anatomisine göre değişiklik gösterir. İyileşme süreci ise bununla orantılı ve kişiye has olarak farklı zaman aralıklarında gerçekleşir.

Annelik Estetiği Türleri ve Uygulama Teknikleri Nelerdir?

Standart annelik estetiği paketlerinde uygulanan en önemli teknikler, meme dikleştirme ve büyütme, karın germe, liposuction ve labioplasti işlemleridir.

  • Meme Dikleştirme ve Büyütme: Meme büyütme ve dikleştirme işlemi, annelik estetiğinde önemli bir unsurdur. Çünkü emzirme döneminde sütü barındırmak için büyüyen ve şişkin olan göğüsler emzirme sonrası küçülmeye ve sarkmaya başlar. İşlem, göğüs içerisine silikon protez yerleştirilmesi ve birtakım cilt yumuşak doku çıkarılması işlemlerinin kombinasyonlarıyla gerçekleştirilir. Başarılı bir meme dikleştirme işlemiyle daha düzgün ve sağlıklı bir görünüme kavuşmak mümkündür. Ancak günümüzün teknikleriyle henüz ameliyat izi bırakmadan bu işlemlerin gerçekleşmesi neredeyse imkânsızdır. Meme ucunun çevresi ve boyunca yapılan ve aşağıya uzanan kesiler, meme altında katlanma noktasına kadar uzanabilir. Bu nedenle oluşan kesik izinin tamamen yok edilmesi mümkün değildir.


  • Karın Germe: Karın germe, karın bölgesinde oluşan fazla yağı almaya, fazla cildi çıkararak daha sıkı karın görünümüne ulaşmayı sağlayan işleme verilen isimdir. Bu işlem sayesinde, daha düz bir karına ve ince bir vücuda ulaşılır. Bikini çizgisi boyunca uygulanan bir kesi yardımıyla, üst taraftaki deri çekilerek sıkılaştırılır. Gevşemiş deri ve fazlalıklar bu yöntemle çıkarılır, deri ve kaslar gerilerek sıkılaştırılır. Kaslar üzerinde hamilelik sırasında hasar oluşumları da operasyonda giderilir.


  • Liposuction: Liposuction (yağ alma), bir tüp ve kanüller aracılığıyla karın,basen,  sırt ve kol gibi fazla yağ bulunulan bölgelerdeki yağların alınması işlemine verilen isimdir. Bu işlem, daha formda bir görüntü oluşturarak daha düzgün vücut hatlarına sahip olmayı sağlar. Anne estetiği operasyonunda liposuction, karın germe ameliyatından önce uygulanır.


  • Labioplasti: Doğum sırasında genellikle gevşeyen iç vajina dudakları, birçok kadın için rahatsızlık verici ve istenmeyen bir durumdur. Estetik görünüm kaygısının yanı sıra iç dudakların gevşeyerek uzaması ve dış dudaklardan daha uzun olması, son derece hassas olan bu bölgenin günlük yaşamı da olumsuz etkilemesine neden olabilir. Bu nedenle anne estetiği kapsamında uygulanan labioplasti, gevşemiş iç dudakların küçültülmesi ve normal görüntüsüne geri dönmesini sağlayan başarılı bir estetik operasyondur. Cerrahi uygulamada, Labia Minora bölgesindeki fazlalık deri dikkatlice çıkarılır. İyileşme süreci son derece kısadır ve hasta kısa süre içinde normal yaşantısına dönebilir.


Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Annelik estetiği sonraki 2 haftalık süreçte ağrı ve şişkinlik hissedilebilir. Bu sebeple sağlıklı beslenmek ve hareketleri kısıtlamak gerekir.
  • Bebek de dâhil olmak üzere en az 6 aylık süre boyunca ağırlık kaldırmamak gerekir.
  • Ağrıları azaltmak için doktor tarafından bazı ağrı kesici ilaçlar kullanılması talep edilebilir
  • Annelik estetiğinin sonuçlarını uzun süre devam ettirebilmek için, ameliyat sonrasında uygun bir egzersiz programı ve spor rutini oluşturmak önemlidir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı uygulamak sahip olunan fit vücudun muhafaza edilmesini kolaylaştırır.
  • Hamilelik sonrası iyi bir görünüme sahip olmak yalnızca doğum sonrası gerçekleştirilen estetik süreçlerle ilişkili değildir. Doğum sonrası görünüm, hamilelik süresi içindeyken yaptığınız egzersiz ve yeme rutiniyle de doğrudan bağlantılıdır. Bu sebeple hamilelik sürecinde, vücut sağlığı ve fiziksel görünüm için dikkat edilmesi gereken hususları takip etmek gerekir.

Ameliyat ve İyileşme Süreci

Annelik estetiği yaptırmak isteyenler için dikkat edilmesi gereken önemli bir husus ameliyat öncesinde ve sonrasındaki 2 haftalık dönemde sigara içilmemesi durumudur. Çünkü sigara, annelik estetiği ameliyatı sonrasındaki iyileşme sürecini olumsuz yönde etkiler. Bunları dikkate almak kişilerin beklentilerine yanıt alabilmeleri açısından önemlidir.

Annelik estetiğinin sonuçları ihtiyaca yönelik olarak değişmenin yanı sıra iyileşme süresi de kişinin vücut tipine göre farklılık göstermektedir. Annelik estetiği içerisinde yer alan; fazla yağları aldırma, labioplasti, karın germe ve meme büyütme gibi işlemlerinin sonrasındaki iyileşme süresine etki eden tüm bu süreçlerin kişiden kişiye göre değişkenlik gösterdiği göz ardı edilmemelidir.

Genel olarak bakılırsa, ameliyat sonrası tamamen iyileşme yaklaşık olarak 3 ayı bulmakla birlikte, 4-6 hafta süresince birçok hastanın yük kaldırmadan ve fiziksel olarak kendini çok fazla yıpratmayacağı aktivitelerde bulunmasında ve masa başı olarak adlandırılan işler yapmasında sakınca görülmemektedir. Ağır sporlardan kaçınılması gibi bir takım kısıtlamalarla iyileşme sürecini hızlandırmak hedeflenir.

Bununla beraber bir diyet programı dâhilinde sağlıklı bir yaşam programı belirlenmeli, protein, sebze ve tahıl ağırlıklı bir yeme alışkanlığı oluşturulmalıdır. Bu süreçlere dikkat edilmesi iyileşme süreci hızlandırmanın yanı sıra ameliyat sonrası kazanılan yeni beden imajının korumasını sağlar. Ek olarak haftalık 7-10 saat arası yapılacak orta seviyede egzersiz programı, annelik estetiği sonrası vücudun ihtiyaç duyduğu ve bağlantılı olarak da yaşam kalitesini etkileyecek olan hususlar arasında yer alır.

Oluşturma: 22.06.2020 01:58
Son Güncelleme: 10.01.2022 05:01
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu
+A A-