Çatlak Tedavisi Nasıl Olur? Cilt Çatlağı Nedir, Sebepleri Nelerdir?

Çatlak Tedavisi Nasıl Olur? Cilt Çatlağı Nedir, Sebepleri Nelerdir?Cilt altındaki liflerin bozulması sonucu ortaya çıkan çatlaklar, tıbbi açıdan bir sorun teşkil etmese de görüntü olarak kişiyi rahatsız eden bir cilt sorunudur. Günümüzde cilt çatlakları daha çok kadınlarda görülse de bu cilt sorunu erkeklerde de ortaya çıkabilir. Hızlı kilo alıp verme, hormonal değişiklikler, doğum ve genetik faktörler, cilt çatlaklarına yol açan başlıca faktörlerdir. Cilt çatlaklarının giderilmesi ve en aza indirilmesi için uygulanan birtakım tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu çatlak tedavisi uygulamalarını yazımızda inceleyebilirsiniz.

Cilt Çatlağı Nedir?

Cildin dermis tabakasında bulunan elastin ve kollajen, deriye esneklik kazandırır ve cildin sağlıklı görünmesini sağlar. Bu iki önemli proteinin hasar görmesi, kopması ve liflerin arasındaki bağın zayıflaması sonucunda ise cilt (deri) çatlağı oluşumu görülür. Tıp dilinde “stria” olarak adlandırılan cilt çatlağında ciltte gözle görülür deformasyonlar ve bozulmalar gözlemlenir. Pembe, kırmızı ve mor renklerde olabilen cilt çatlakları, kişinin sağlığını etkileyecek bir durum olmasa da görünümü bozduğu için kozmetik bir problem olarak kabul edilir.

Cilt Çatlağı Nedenleri

Cilt çatlakları genellikle gebelik döneminde görüldüğü için bazı durumlarda “gebelik çatlakları” olarak da adlandırılır. Ancak, cilt çatlakları sadece kadınlarda gebelik döneminde oluşan bir cilt sorunu değildir. Cilt çatlağı, pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Cildin aşırı ve uzun süre boyunca gerilmesi sonucunda oluşan cilt çatlaklarının başlıca nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

•Hızlı kilo alma

•Kasları aniden ve aşırı geliştiren egzersizler

•Ergenlik döneminde kas yapısının değişmesi

•Gebelik

•Hormonal değişimler

•Doğum kontrol hapları

•Obezite

•Uzun süre kortizonlu krem ve/veya hap kullanma

•Derinin hassas ve ince yapıda olması

•Cushing sendromu

•Cilt yaralanmaları

•Vücuttaki su oranının yetersiz olması

•Genetik yatkınlık

•Bazı enfeksiyon hastalıkları

•HIV, AIDS, tifo ve tüberküloz hastalıklarının tedavisinde kullanılan bazı yöntemler

•Kronik karaciğer hastalıkları

Çatlak Tedavisi

Gelişen teknolojiyle birlikte, her geçen gün çatlak tedavisinde kullanılan yöntemlerde de iyileşmeler görülmektedir. Ancak, cilt çatlağı tedavisine başlamak isteyen kişilerin öncelikle çatlağın görüldüğü bölgenin bir daha tam olarak eski haline gelmeyeceğini unutmamaları gerekir. Bu noktada, uygulanan tedavi yöntemlerinin çatlakların derinliğini azaltmak ve cildin eski rengine dönmesine yardımcı olmayı hedeflediği söylenebilir. Çatlak tedavisinde kullanılan başlıca yöntemler şu şekildedir:

Fraksiyonel Lazer

Çatlak tedavisinde kullanılan en etkili yöntemlerden biri fraksiyonel lazer yöntemidir. Bu uygulamada lazer ışıklarının derinin altına ve çatlakların olduğu bölgeye ulaşması sağlanır. Bu lazer ışınları sayesinde, çatlak görülen bölgeyi iyileştirmek için gerekli olan kollajen üreten sağlam dokular uyarılır. Böylece, daha öncesinde yavaşlamış ve azalmış olan kollajen doku üretimi artar ve bu da ciltte gözle görülür iyileşmeler kaydedilmesini sağlar. Sağlıklı dokular uyarılarak hasarlı dokuların tedavi edildiği bu yöntem, sadece cilt çatlaklarında değil, aynı zamanda cilt sıkılaştırma, cilt yenileme ve ameliyat/yara izlerinin giderilmesinde de kullanılır. Ancak, fraksiyonel lazer uygulamasını sadece bu konuda uzman kişilerin yapması gerektiği unutulmamalıdır. Yanlış uygulanan lazer tedavisi ciltte daha büyük sorunlara neden olabilir.

Radyofrekans

Fraksiyonel lazer yöntemi kadar etkili olduğu görülen ve son yıllarda sıkça kullanılan bir diğer yöntem ise radyofrekans uygulamasıdır. Bu yöntemde, radyofrekans cihazı üzerinde bulunan iğneler aracılığıyla çatlak oluşumu görülen bölgeye radyofrekans dalgaları verilir. Fraksiyonel lazer uygulamasında olduğu gibi, bu tedavi yönteminin amacı da kollajen içeren dokuları uyarmak ve bu dokuların yeniden üretilmesini sağlamaktır. Uygulamanın kaç seans süreceği ise çatlağın derinliğine ve yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.

Dermaterapi

Dermaterapi tedavisinde kullanılan dermaroller cihazı üzerinde bulunan mikro boyuttaki yüzlerce iğnenin çatlakların üzerinden geçmesi sonucu ciltte pek çok kanalcık oluşur. Bu tedavi yönteminin etkili olabilmesi için cilde kök hücre ekstreleri uygulanır. Bu sayede, kollajen doku yenilenir ve çatlakların büyük oranda giderilmesi sağlanır.

Platelet Rich Plasma (PRP)

Çatlak tedavisi dışında diğer cilt sorunlarında da kullanılan PRP yönteminde ilk olarak kişiden kan alınır. Daha sonrasında, alınan bu kan örneği ayrıştırılır ve çatlağın olduğu bölgeye enjekte edilir. Fraksiyonel lazer yöntemiyle desteklenen PRP uygulamasında hücre yenilenmesinin daha hızlı gerçekleşmesi sağlanır.

İlaç ve Kremler

İçerisinde C vitamini bulunan ve kollajen üretimini artıran kremler çatlak tedavisini desteklemek için kullanılır. Destekleyici bir yöntem olarak kullanılan ilaç ve kremler, çoğu zaman diğer tedavi yöntemleriyle birlikte kullanıldığında daha etkili sonuçlara ulaşılmasını sağlar.

Doç. Dr.
Hürmüz Işık Caner
Dermatoloji
MEDICANA INTERNATIONAL ISTANBUL - BEYLİKDÜZÜ
Profili Gör
Oluşturma: 26.10.2020 08:28
Son Güncelleme: 03.11.2023 01:27
Oluşturan: Hürmüz Işık Caner
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri