Pire Isırığı Nedir? Teşhis & Tedavi

Pire Isırığı Nedir? Teşhis & TedaviEvde evcil hayvan besleyen veya kırsal kesimde yaşayan kişilerde hayvan bakımıyla ilişkili bazı rahatsızlıklar görülebilmektedir. Bunlardan biri, özellikle köpek ve kedi gibi evcil hayvanlarda ciddi cilt problemlerine neden olan pirelerin insanlarda meydana getirdiği ısırıklar ve döküntülerdir. Pire ısırığı giderilmediği takdirde kişilerin yaşam kalitesini ciddi anlamda olumsuz etkileyebilir.

Pire Isırığı Nedir?

Pireler özellikle bahçeli evlerde çevre koşullarından veya evcil hayvan bakan kişilerde evcil hayvandan kaynaklanabilen, oldukça küçük, kanatsız, hızlı üreyebilen, siyah veya kahverengi görünüme sahip küçük böceklerdir. Ciltteki hücre kalıntıları ile cilt altından ısırıkla elde ettikleri kanla beslenen pireler, cildi ısırmasının ardından kaşıntılı, küçük boyutlu döküntülere neden olabilir. Lezyonlar milimetrik boyutta, birkaç adet sıralı şekilde, ciltten hafif kabarık, çevresi kızarık ve kaşıntılı olabilir. Özellikle el, kol, ayak bileği ve bacak bölgelerinde ve kasık, koltuk altı, dirsek, diz veya meme çevresi gibi kıvrımlı vücut bölgelerinde görülür.

Pire Isırığı Neden Olur?

Pireler, insanlarda uzun süre parazit yaşamı sürdürmeyen canlılardır. Bununla birlikte pirelerin üremesine ve yaşamasına elverişli çevre koşullarının bulunduğu kırsal bölgeler, bahçeli evler veya evcil hayvanların yer aldığı yaşam alanlarında pire popülasyonu artabildiğinden, insanlarda da pire ısırığına bağlı semptomlar ortaya çıkabilir. Pireler kilim, halı, yatak gibi ev eşyaları üzerinde de yaşamlarını devam ettirebilir. Bu bakımdan pire ısırığından şüphelenildiğinde pire kaynağının iyi tespit edilmesi oldukça önemlidir.

Pire Isırığının Belirtileri Nelerdir?

Pire ısırığı; milimetrik, kaşıntılı, birden fazla sayıda, çevresi kızarık, ciltten kabarık lezyonlar şekilde kendini gösterir. Vücudun kıvrım bölgeleri, el ve ayak bilekleri, kol ve bacak bölgeleri lezyonların en sık izlendiği yerlerdir. Pire ısırığı lezyonları kendini sınırlayıcı nitelikte olsa da lezyon üzerine ikincil olarak eklenen sağlık sorunları daha ciddi şikayetlere yol açabilir. Pire ısırığı tekrarlayıcı kaşıntıya yol açtığından, kişilerin yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir.

Pire ısırıkları aslında insanlarda ciddi hastalık tablolarına yol açmaz. Pireler uzun süre insan cildinde yaşam sürmediğinden, kişiler arasında bulaş gerçekleşmesi sık rastlanılan bir olgu değildir. Bununla birlikte, pire ısırığı sonucu cilt bütünlüğü bozulduğundan ve kaşıntı gibi cildin zarar görme potansiyeli olan semptomlara yol açtığından, ısırığa ikincil olarak ciltte bakteriyel enfeksiyonlar gelişebilir. Bakteri enfeksiyonu sonucunda pire ısırığı bölgesi daha kızarık ve ağrılı bir hal alabilir, bölgenin sıcaklığı artabilir veya genel hastalık tablosuna sebep olabilir. Alerjik bünyeye sahip kişilerde pire ısırığı sonrası ciltte ödem, şişlik, kızarıklık ve kaşıntı şikayetleri gelişebilir; nefes darlığı, öksürük gibi sistemik belirtiler eşlik edebilir.

Pire Isırığının Tedavisinde Neler Yapılır?

Pire ısırığı sorununun giderilmesinde temel nokta pire kaynağının iyi tespit edilmesi ve pirelerin bölgeden uzaklaştırılmasıdır. Bu amaçla yaşam alanında pire popülasyonunun yaygın olduğu bölgeler belirlenmeli, kaynak evcil hayvansa buna yönelik tedbirler alınmalıdır. Evcil hayvandan kaynaklanan pire problemlerinde veteriner hekim tarafından değerlendirme yapılması ve uygun tedavi yöntemlerinin uygulanması önemlidir. Evcil hayvanın pireye karşı etkili bir şampuan ile yıkanması, gerekli hallerde pire önleyici tasmalar kullanılması yararlı olabilir.

Evden kaynaklanan pire sorununda pestisit bazlı kimyasal yöntemlerle kaynak kontrolünün sağlanması gerekebilir. Yaşam alanının temizlenmesi, iyi havalandırılması, pire kaynağı olabilecek atık ve çöplerin uzaklaştırılması ve halı, kilim, yatak gibi ev eşyalarının uygun temizlik ürünleriyle temizlenmesi alınabilecek önlemler arasındadır.

Pire ısırığına yönelik kişilerin lezyonları kaşımaması, ısırık bölgesinin iyice sabunlu suyla temizlenmesi ve gerekli hallerde ilaç tedavisinin uygulanması klinik tablonun kontrol alınması için yeterlidir. Daha şiddetli semptomların varlığında ise uzman bir hekim tarafından ikincil enfeksiyonlara veya alerjik tablolara yönelik değerlendirme yapılması ve etkili tedavi yöntemlerinin planlanması gerekebilir.

Pire Isırığı Nedir? Teşhis & Tedavi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Pirelerin üremesine ve yaşamasına elverişli çevre koşullarının bulunduğu kırsal bölgeler, bahçeli evler veya evcil hayvanların yer aldığı yaşam alanlarında pire popülasyonu artabildiğinden, insanlarda da pire ısırığına bağlı semptomlar ortaya çıkabilir.

Pire ısırığı; milimetrik, kaşıntılı, birden fazla sayıda, çevresi kızarık, ciltten kabarık lezyonlar şekilde kendini gösterir.

Uzm. Dr.
Ümit Bostancı
Dermatoloji
MEDICANA BURSA
Profili Gör
Oluşturma: 14.10.2021 01:25
Son Güncelleme: 15.06.2022 03:52
Oluşturan: Ümit Bostancı
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri