Prematür Ejakülasyon

Prematür EjakülasyonErken boşalma olarak da bilinen prematür ejakülasyon, bir erkeğin cinsel aktivite sırasında istediğinden daha erken boşalmasıdır. İlişkinin başlamasından önce veya hemen sonra boşalmanın meydana gelmesi ya da yeterli ereksiyon olmadığında meydana gelen boşalma olarak tanımlanır.

Ara sıra erken boşalma atakları yaygın olarak görülür ve endişe nedeni değildir. Ancak bunun çok sık tekrar etmesi, kişiler ve partnerleri için bir sorun haline gelmesi durumunda tedavi yöntemlerinden yararlanılabilir.

Prematür Ejakülasyon Nedir?

Prematür ejakülasyon, ilişkiden önce veya ilişki başladıktan bir dakika gibi kısa bir süre sonra orgazm olunması anlamına gelir. Bir erkeğin cinsel ilişki sırasında boşalması gereken belirli bir zaman olmasa da kısa sürede boşalmanın gerçekleşmesi ya da ereksiyonun kaybedilmesi ile karakterizedir.

Boşalma, meni serbest bırakıldığında ve erkek üreme sisteminden atıldığında meydana gelir. Erken boşalma ise boşalma refleksi üzerinde istemli kontrol uygulayamama veya bir erkeğin orgazma ulaşması ve bunu yapmak istemeden önce boşalması durumudur.

Prematür Ejakülasyon Nedenleri Nelerdir?

Prematür ejakülasyonun nedeni tam olarak bilinmese de beynin kimyasal aktiviteleri ile ilgili olduğu düşünülmektedir. Beyinlerinde kimyasal serotonin seviyesi düşük olan erkeklerin boşalması daha kısa sürer. Fizyolojik nedenlerle birlikte psikolojik etmenler de erken boşalmaya neden olabilir.

Bazı fiziksel faktörler, prematür ejakülasyonun nedeni olabilir:

 • LH, prolaktin ve TSH hipogonadizm gibi hormonlarda görülen olağandışı seviyeler
 • Genetik faktörler
 • Beyinden, vücudun geri kalanına mesaj ileten nörotransmiter kimyasalların düzensiz seviyeleri
 • Prostat veya üretrada iltihaplanma ya da enfeksiyon
 • Multipl skleroz gibi nöropatik etmenler
 • Alkolizm
 • Keyif verici uyuşturucu kullanımı
 • Erektil disfonksiyon (ED)
 • Boşalma hiperrefleksi
 • Hipertiroidizm
 • Diyabet
 • Penisin ekstra hassas olması
 • Serotonin seviyesini düşüren uyku yoksunluğu

Duygu durumu ile ilgili yaşanan değişiklikler de erken boşalmanın nedeni olabilir:

 • Kaygı
 • Stres
 • Depresyon
 • Suçluluk duygusu
 • İlişki sorunları
 • Güven eksikliği
 • Zayıf vücut imajı
 • Cinsel performansınızla ilgili endişeler
 • Cinsel baskı gibi cinsel ilişki ile ilgili olumsuz duygular

Erektil disfonksiyonu (ED) olan erkeklerde sertleşme sorunu nedeniyle erken boşalma görülebilir. Sertleşmenin korunamayacağı düşüncesi kaygı ve strese neden olduğu için kişiler boşalmakta acele edebilir. Hastalığın uygun yöntemlerle tedavi edilmesi, erken boşalma sorununu da çözebilir.

Geçmiş deneyimler de gelecekteki cinsel davranışları etkileyerek erken boşalmaya neden olabilir. Gençliğinde kendini hızla boşalmaya şartlandıran erkeklerin daha sonra bu alışkanlığı kırması zor olabilir. Mastürbasyon yaparken yakalanmak ya da cinsel istismara uğramak gibi önceden yaşanan travmatik bir cinsel deneyim de erken boşalma nedenidir.

Prematür Ejakülasyon Belirtileri Nelerdir?

Prematür ejakülasyonun tek gerçek semptomu, cinsel aktivite sırasında boşalmayı istenenden daha erken durdurma yeteneğinin olmamasıdır. Bununla birlikte tüm belirtiler şu şekilde olabilir:

 • Rutin olarak çok az cinsel uyarılma ve çok az kontrol ile gerçekleşen boşalma
 • Boşalma üzerindeki zayıf kontrol nedeniyle azalan cinsel zevk
 • Suçluluk, utanç veya hayal kırıklığı duyguları


Prematür Ejakülasyon Nasıl Teşhis Edilir?

Erken boşalma, tipik semptomlara göre teşhis edilir. Sorunun anlaşılması için doktorun kişilerle cinsel geçmişi görüşmesi gerekir. Cinsel geçmiş, erken boşalmaya neden olabilecek önemli zihinsel veya duygusal faktörleri ortaya çıkarmakta yetersiz kalabilir. Bu durumda, erken boşalmaya neden olabilecek fiziksel bir sorun olup olmadığının belirlenmesi için prostat incelenebilir veya nörolojik testler yapılabilir.

Erken boşalmadan söz edilmesi için aşağıdaki kriterlerin karşılanması gerekir:

 • Cinsel aktivite sırasında, yaklaşık 1 dakika içinde ve kişi istemeden önce, cinsel aktivitenin tamamında veya neredeyse tamamında boşalma meydana gelmesi
 • Semptomların en az 6 ay devam etmesi ve bireyde klinik olarak belirgin bir sıkıntıya neden olması
 • Disfonksiyon, cinsel olmayan bir psikolojik rahatsızlık, tıbbi bir durum, bir ilacın yan etkileri, şiddetli ilişki sıkıntısı veya diğer önemli stres etkenleri ile açıklanamaması

Prematür Ejakülasyon Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Erken boşalma, haftalar ya da aylar içinde doğal olarak geçse de tedavi gerektirebilir. Bu rahatsızlıkla ilgili kalıcı zorluklar yaşayanların uzman yardımı alması önemlidir. Kaygı gibi psikolojik sorunları çözmek de tedavinin önemli bir parçasıdır. Bu tedaviler bazı kişiler üzerinde etki gösterirken bazıları uzun süreli farklı tedavilerin bir kombinasyonuna ihtiyaç duyabilir.

Etkili tedavi yöntemleri şunları içerir:

Antidepresanlar ve İlaç Tedavisi

Bir tür antidepresan olan seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI'lar), genel olarak psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Bununla birlikte boşalmayı geciktirebildiği için erkekler tarafından da kullanılabilir. Fluoksetin, sertralin ve paroksetin, tedavi için tercih edilen SSRI’lar arasında bulunur. Bazen klomipramin adı verilen trisiklik antidepresanlar da kullanılır.

Bazı erkekler tedavi başladıktan birkaç gün sonra iyileşme yaşayabilir. Bununla birlikte, tam etkiler fark edilmeden önce ilacın genellikle 1 ila 2 hafta boyunca alınması gerekebilir. 6-12 ay sonra etkiler azalmaya başlayabilir.

SSRI'ların yan etkileri genellikle hafiftir ve 2 ila 3 hafta içinde düzelir. Bazı yan etkiler şu şekildedir:

Prematür ejakülasyonu olan bazı erkekler, erektil disfonksiyonun tedavisinde de kullanılan ve fosfodiesteraz inhibitörleri olan vardenafil, sildenafil ve tadalafil gibi ilaçlardan fayda görebilir. Tek kullanılabilen bu inhibitörler, bir SSRI ile birlikte de alınabilir. İlaçlara, genellikle düşük dozla başlanır.

Dapoksetin ise erken boşalma tedavisi için özel olarak geliştirilmiş yeni bir SSRI tabletidir. Çok hızlı etki etmeye başladığı için her gün değil, cinsel ilişkiden 1-3 saat kadar önce alınabilir.

Kremler ve Prezervatif

Bazı kişiler, cinsel ilişki sırasında uyarımın azalmasından fayda görebilir. Penisi bir miktar uyuşturarak boşalmaya neden olan hassasiyeti azaltan lokal anestezik kremler ve spreyler mevcuttur. Bunlar, lidokain veya prilokain olarak adlandırılır. Bu ürünlerin reçeteli ve reçetesiz satılan farklı alternatifleri bulunabilir. Prezervatif kullanmak da etkili yöntemlerden biridir. Bununla birlikte, bu yöntemler cinsel ilişki sırasında alınan zevki azaltabilir.

Psikoseksüel Danışmanlık

Cinsellikle ilgili sorunlarda bir terapist ve varsa bir partner, psikoseksüel danışmanlıkla kişilere yardımcı olabilir. Bu seanslar sırasında terapist, sahip olunan herhangi bir ilişki sorununun keşfedilmesini sağlayarak bunların çözüm yolları hakkında tavsiyeler verebilir.

Konuşma terapisinin yanı sıra erken boşalma alışkanlığının değiştirilmesine yardımcı olabilecek sıkma ve dur-başla gibi teknikler öğretilebilir. Sıkma tekniği, boşalma noktasından önce durmayı ve penis başını 10 ila 20 saniye sıkmayı içerir. Ardından 30 saniye daha beklemek gerekir. Bu yöntem, boşalma gerçekleşmeden önce birkaç kez tekrar edilebilir.

Dur-başla tekniği ise diğer yönteme benzese de penisin sıkılmasını içermez. Boşalmaya yaklaşan erkekler durarak döngüye yeniden başlar. Bu yöntemin, boşalmayı geciktirme konusunda tecrübe kazanan kişiler tarafından tercih edilmesi faydalı olur.

Davranış terapisinin ardından erken boşalma sıklıkla tekrar karşılaşılabilen bir sorun olduğu için ek terapi gerekebilir.

Prematür Ejakülasyon Önleme Yolları Nelerdir?

Erken boşalmaya engel olmanın bilinen bir yolu mevcut değildir. Ancak, bu yöntemler uygulanarak süreç yavaşlatılabilir:

 • Erken boşalma yaşayanlar, yetersiz ve güvensiz hissetmeye veya kendini suçlamaya meyilli olabilir. Yanlış anlaşılmayı önlemek için partnerlerle açık bir şekilde konuşulabilir.
 • Cinsel ilişki ile ilgili stres, kaygı ve suçluluk hissedildiğinde psikoseksüel davranış terapisi ya da psikoterapi alınabilir.
Dr. Öğr. Üyesi
Müge Yaşar
Psikiyatri
MEDICANA INTERNATIONAL İZMİR
Profili Gör
Oluşturma: 30.05.2024 02:12
Son Güncelleme: 30.05.2024 02:12
Oluşturan: Müge Yaşar
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri