Ureaplasma

UreaplasmaÇoğunlukla cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan ureaplasma, her hastada farklı semptomlara neden olabilir. Pelvik ağrılar, üretrit, hamile kalmada sorunlar gibi birçok şikayete neden olabilen bu sağlık sorunu vücut sıvılarıyla taşınabilir. Çeşitli testlerle teşhis edilen ureaplasma, kısa sürede tedavi edilebilen bir enfeksiyondur.


Ureaplasma Nedir?

Ureaplasma, idrar yollarında ve üreme organlarında yaşayan bir tür bakteridir. Mikroskopla dahi görülemeyen bu bakteriler, dünya üzerindeki en küçük organizmalar arasındadır. Mikoplazma ailesinden bakteri sınıfına ait olan ureaplasma, kendi kopyasını yaparak kolayca çoğalabilir.

Ureaplasma, hem erkek hem de kadınlarda üreme sistemlerini etkileyen çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Üretrit, prostatit, pelvik ağrı sendromu, bakteriyel vajinoz, pelvik inflamatuar hastalık, gebelik komplikasyonları ve infertilite gibi farklı tıbbi problemlere yol açabilir. 

Ureaplasma Nasıl Bulaşır?

Ureaplasma, cinsel temas yoluyla bulaşan bir enfeksiyondur. Vücuda vajina ya da üretra yoluyla girebilir. Ayrıca hamilelik döneminde annenin hastalığı bebeğe de bulaşabilir. Genellikle antibiyotik tedavisi ile tamamen geçer.

Ureaplasma Riskini Artıran Faktörler Nelerdir?

Ureaplasma, cinsel yolla bulaşan bir hastalık olması nedeniyle en önemli risk faktörü korunmasız cinsel ilişkidir. Birden fazla cinsel partnerin olması da riski artırır.

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde ureaplasma enfeksiyonu geliştirme riski yüksektir. Organ nakli, HIV pozitifliği, kemoterapi gibi bağışıklık sistemini direkt olarak etkileyen durumlar ureaplasma riskini artırır. Nadiren de olsa enfeksiyonun nedeni bilinemeyebilir.

Ureaplasma Hastalığının Semptomları Nelerdir?

Ureaplasma her zaman semptoma neden olmaz. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi bakterileri kontrol altında tutarak enfeksiyon oluşmasının önüne geçebilir. Ancak ureaplasma çoğalmaya başlarsa bazı sağlık sorunları ve semptomlar görülebilir. Ureaplasma ile ortaya çıkabilecek sağlık sorunları şunlardır:

Genital Bölgede Ağrı, Akıntı ve Kaşıntı

Ureaplasma enfeksiyonu, genital bölgede ağrıya ya da farklı rahatsızlıklara yol açan bazı sağlık sorunlarına da neden olabilir. Bu sağlık sorunları şunlardır:

  • Üretrit: İdrarın vücuttan dışarı taşınmasını sağlayan üretranın iltihabı, üretrit olarak tanımlanır. Üretrit; idrar yaparken ağrı ve yanma hissine, penisin içinde ve üretra çevresinde kaşıntıya, penis ucundan olağandışı bir akıntıya neden olabilir.
  • Bakteriyel Vajinoz: Vajinal enfeksiyonlardan biri olan bakteriyel vajinoz, vajinanın içinde ve çevresinde kaşıntıya, idrar yaparken yanma hissine ve kötü kokulu veya olağandışı akıntıya yol açabilir.

Pelvik Ağrı veya Karın Ağrısı

Ureaplasma; pelvik bölgede, karında ya da kasık bölgesinde ağrıya sebep olan birkaç farklı sağlık sorununa neden olabilir. Bu sağlık sorunları şunlardır:

  • Prostatit: Prostat bezinin iltihabı olarak tanımlanan prostatit, idrar yaparken ağrıya ve zorluğa neden olur. Aynı zamanda bulanık ya da kanlı idrara , boşalmada kanama ve genital bölgede ağrı da görülebilir. Acil idrara çıkma ihtiyacına yol açabilir.
  • pelvik İnflamatuvar Hastalık, Endometrit: Endometrit, rahim iç zarının iltihabıdır. Bu durum pelvik ağrıya, anormal vajinal kanama ya da akıntıya ve yüksek ateşe neden olabilir.

Doğurganlık Sorunları

12 ay boyunca hamile kalmaya çalışıldığı halde başarılı olunamaması infertilite olarak tanımlanır. İnfertilite yaşayan çiftlerde ureaplasma saptanırsa tedavi edilmelidir. Ureaplasma bakterisi hem sperm sayısını hem de sperm hareketliliğini etkileyebilir. Bunun yanı sıra annede gebeliğin sağlanmasını zorlaştıran bir enfeksiyona yol açabilir. Yapılan bir araştırma, bir ureaplasma bakterisinin infertilite nedeni bulunamayan kadınlarda daha sık görüldüğünü tespit etmiştir.

Ayrıca ureaplasma enfeksiyonu olan hamilelerde erken doğum, düşük ya da ölü doğum gibi komplikasyonlar da görülebilir. Annenin ureaplasma enfeksiyonu olduğu durumlarda bebek erken ve düşük kiloda doğmuşsa bebek de ureaplasma açısından yüksek risk altındadır. Eğer bir yenidoğan ureaplasma enfeksiyonu olursa menenjit veya zatürre olabilir ya da akciğer ve solunum sorunları gelişebilir.

Ureaplasma Nasıl Teşhis Edilir?

Ureaplasma enfeksiyonun teşhis edilebilmesi için bazı testler yapılabilir. Erkeklerde İdrar tahlili yeterlidir, şüpheli durumlarda üretradan sürüntü alınabilir. Kadınlarda servikal sürüntü, endometriyal sürüntü testi ureaplasma enfeksiyonunu teşhis etmek için kullanılabilir. Küçük boyutundan dolayı ureaplasma mikroskop altında görülemez. Bu nedenle teşhis için özel testler gereklidir.

Ureaplasma Nasıl Tedavi Edilir?

Ureaplasma enfeksiyonları, antibiyotik ilaçlarla tamamen tedavi edilebilir. Ancak ureaplasma bakterilerinin hücre duvarları yoktur. Bu da hastalığın bazı antibiyotik türlerine karşı daha dirençli olmasına neden olur. Dolayısıyla tedavide yalnızca belirli antibiyotikler kullanılır. Hastanın yaşadığı semptomlar, yaşı ve gebelik olup olmamasına göre antibiyotik seçilir.

Ureaplasma’nın yol açtığı idrar yolu enfeksiyonları ya da genital enfeksiyonlar azitromisin ya da doksisiklin ile tedavi edilebilir. Bu ilaçlara yanıt alınamaması durumunda eritromisin ya da florokinolon grubu antibiyotikler de kullanılabilir. Doktorunuz tarafından gerekli görülen durumlarda uygulanan antibiyotik tedavisi, yenidoğanlarda ureaplasma enfeksiyonu riskini azaltmaya yardımcı olur.

Ureaplasma Tedavisi Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ureaplasma tedavisi, yalnızca test sonucu pozitif olan ve semptomları yaşayan kişilere uygulanır. Eğer ureaplasma tedavisine başlandıysa reçete edilen tüm ilaçların alındığından emin olunmalıdır. Ayrıca tedaviye başlanması durumunda yakın zamandaki cinsel partnerlere enfeksiyon ve tedavi hakkında bilgi verilmelidir. Bu sayede enfeksiyonun daha fazla kişiye bulaşması önlenebilir.

Tedavi süresince ve tedavi tamamladıktan sonraki 7 gün boyunca korunmasız cinsel ilişkiye girilmemelidir. İki partnerin aynı anda tedavi olduğu durumlarda dahi bu adım bulaşmayı önlemek açısından son derece önemlidir. Tedavi sonrasında genellikle enfeksiyonun geçip geçmediğini kontrol etmek için bir test yapılmaz. Ancak tedavi bittikten sonra semptomlar tekrar ederse ya da daha şiddetli hâle gelirse bir uzmana başvurulması gerekir.

Ureaplasma Hastalığından Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Ureaplasma için geliştirilmiş bir aşı yoktur. Ancak bazı tedbirler alınarak enfeksiyonun bulaşmasını önlemek mümkün olabilir. Bunlardan ilki, cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanarak korunmaya özen göstermektir. Cinsel yolla bulaşabilen bir hastalık olması nedeniyle korunmak, hastalığın önüne geçmek için en önemli adımdır. Prezervatif, bu enfeksiyonun bulaşmasını engellemek için etkili bir yöntemdir.

Birden fazla cinsel partneri olan kişiler, enfeksiyondan korunmak için partnerlerinin ureaplasma olup olmadığını öğrenebilir. Bununla birlikte eğer yakın zamanda başka bir cinsel partnerin ureaplasma olduğu öğrenildi ise diğer partnerlerle bu durum paylaşılmalıdır. Aynı şekilde cinsel partnerin bir haftadan kısa bir süre önce ureaplasma tedavisi olması durumunda da korunmasız cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.

Prezervatif kullanmak hem ureaplasma gibi bakteriyel üretrit etkenlerinden hem de HIV HCV gibi viral hastalıklardan sizi partnerinizi ve toplumu korur.

Oluşturma: 06.06.2024 01:24
Son Güncelleme: 06.06.2024 01:25
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu
+A A-