Geç Boşalma Sorunu

Geç Boşalma SorunuGeç boşalma sorunu, cinsel ilişki sırasında meninin salınmasının gecikmesidir. Bazı durumlarda, bir erkek mastürbasyon veya ön sevişme ile orgazma ulaşabilir ancak cinsel ilişki sırasında bunu elde edemez. Erkeklerin zaman zaman geç boşalması normal kabul edilse de bu durumun belli bir süre devam etmesi, özellikle bebek sahibi olmaya çalışan çiftlerde baskı oluşturabilir ve geç boşalma sorun hâline gelebilir.


Geç Boşalma Sorunu Nedir?

Cinsel ilişkinin başlangıcından boşalma anına kadar geçen süre yaklaşık 5 ila 15 dakikadır. Bu süre zarfında, bir erkeğin boşalması için vücudun karmaşık bir dizi farklı fenomenden geçmesi gerekir. Son aşama; erkek vücudunun semen salgılaması, seminal keselerde basınç oluşturması ve ardından bunu dışarı atıp boşalmasından oluşur.

Geç boşalma, yeterli cinsel uyarılmadan sonra kalıcı ya da tekrarlayan gecikme veya orgazm olamama anlamına gelir. Yetersiz uyarılma, kronik sağlık sorunları, psikolojik bozukluklar, ilaç kullanımı, mastürbasyon ve arzu bozuklukları gibi nedenlerle meydana gelebilir.

Bu sorunun zaman zaman erkekleri etkilemesi olağandır. Ayrıca, cinsel tepki genellikle yaşla birlikte değişir. Bir erkek yaşlandıkça, genellikle ereksiyon olması ve boşalması için daha fazla uyarılmaya ihtiyaç duyabilir. Tekrar cinsel ilişkiye girebilmek için ereksiyonlar arasında daha fazla zaman gerekebilir. Bazı vakalarda, erkekler cinsel ilişki veya mastürbasyon sırasında orgazma ulaşmasına rağmen boşalamayabilir. Yaklaşık 30-60 dakikalık istenmeyen bir gecikme veya sık sık boşalamama sorunu yaşayanlar için tedavi planı yapılabilir.

Geç Boşalma Sorunu Risk Faktörleri Nelerdir?

Geç boşalmanın risk faktörleri aşağıdaki gibidir:

 • İleri yaş
 • İlişki sorunları
 • Aşırı alkol ve uyuşturucu tüketimi

Geç boşalma, bir çift için cinsel hayatı daha az zevkli hâle getirebilir ve ilişkiyi zorlayabilir.

Geç Boşalma Sorunu Neden Olur?

Geç boşalma, psikolojik ya da fizyolojik nedenlerden kaynaklanabileceği gibi ikisi birden de bu soruna neden olabilir:

Psikolojik Nedenler

Geç boşalma, bazen performans kaygısı veya altta yatan yakınlık sorunları gibi ilişki sorunları tarafından tetiklenebilir. Stres, anksiyete, düşük benlik saygısı, aşağılık kompleksi ya da depresyon da geç boşalmanın nedenleri arasında bulunur. Gebelik korkusu, partnerler tarafından yetersiz uyarılma nedeniyle azalan cinsel uyarılma, gerçek ve hayali cinsel ilişki arasındaki farklar da nedenlerden bazılarıdır. Özellikle cinsel aktivite için uygun ortamın olmaması, yetersiz zihinsel uyarılmaya neden olabilir.

Geç boşalma, mastürbasyondan ya da vajinal penetrasyon sırasında meydana gelen fiziksel uyarımdan büyük ölçüde farklı olan, kendine özgü bir mastürbasyon tarzından kaynaklanabilir. Erkekler, belirli bir fanteziye göre mastürbasyon yaparken deneyimledikleri duyumlar ile eşli cinsel aktivite sırasında deneyimledikleri duyumlar arasında bir fark görebilir.

Geç boşalma, bir arzu bozukluğunun varlığına işaret edebilir. Bu durumda erkek, partnerini memnun etmekle aşırı ilgili olabilir ve uyarılmadığı zamanlarda bile boşalmaya çalışabilir.

Bazı durumlarda ise erken dönemlerde yaşanan bir cinsel travma da erkeklerde geç boşalma sorununa neden olabilir. Mastürbasyon yaparken ya da yasa dışı cinsel ilişkiye girerken başka biri tarafından görülme veya partnerin bir ilişkisi olduğunun öğrenilmesi gibi nedenler, geç boşalmayı tetikleyebilir.

Fiziksel Nedenler

Boşalma sırasında meninin salınımını sağlayan sinirler ve periferik pelvik sinirler boyunca ilerleyen sempatik lifler zarar görebilir. Özellikle omurilik yaralanmasının geç boşalma ile sonuçlanan sinir hasarına neden olma olasılığı yüksektir.

Multipl skleroz ve diyabet gibi kronik hastalıklar da geç boşalma ile ilişkilidir. İdrar yolu enfeksiyonu ve alkol kullanımı gibi kısa süreli, geri döndürülebilir tıbbi durumlar da semptomlara yol açabilir.

İleri yaş da düşük penil duyarlılıkla ilişkili olabilir. Bununla birlikte, düşük penis hassasiyeti genellikle geç boşalmanın birincil nedeni değildir. Boşalma refleksi, ileri yaşta da kişiye göre değişkenlik gösterebilir.

Antipsikotikler ve antidepresanlar dahil olmak üzere birçok psikofarmakolojik ajan da boşalma gecikmesine neden olabilir. Erkeklerde erken boşalma için kullanılan alfa-blokerler, seçici serotonin geri alım inhibitörleri gibi antiadrenerjik ilaçların kullanımı nedeniyle geç boşalma sorunu ortaya çıkabilir.

Geç Boşalma Sorunu Belirtileri Nelerdir?

Geç boşalmanın ana semptomu, meni sıvısının olmaması veya azalması ve ejakülatuar kasılmaların ve orgazm hissinin bozulması veya olmaması ile sürekli olarak boşalamamaktır. Erkekler, büyük bir eforla ve uzun süreli ilişkiden sonra boşalabilir veya boşalmayabilir. Bu durum, bitkinlik ya da genital rahatsızlık görülene kadar uzun süre devam edebilir. Bazı kişiler, orgazmla ilgili tekrarlayan bir zorluktan kaynaklanan kaygı nedeniyle cinsel aktiviteden kaçınabilir.

Geç boşalma belirtileri şunları içerir:

 • İstenenden daha uzun sürede boşalma
 • Hiç boşalmama (anejakülasyon)
 • Boşalamamaya rağmen orgazm olma

Orgazma ulaşmak için makul zaman konusunda kesin bir fikir birliği olmasa da 25-30 dakikayı aşan gecikmeleri olan erkeklerin geç boşalma sorunu olduğu varsayılır. Geç boşalma ömür boyu sürebileceği gibi normal bir cinsel aktivite döneminden sonra da gelişebilir.

Bazı erkekler için geç boşalma sorunu duruma bağlıdır. Sadece bir partnerle cinsel ilişki sırasında olabilir ve mastürbasyon yaparken sorun olmaz. Bazı erkeklerde ise her durumda meydana gelebilir.

Geç Boşalma Sorunu Nasıl Teşhis Edilir?

Geç boşalma teşhisinde aşağıdakilerden yararlanılır:

 • Cinsel öykü (boşalmada tekrarlayan zorluklar)
 • Tıbbi geçmiş (ileri yaştaki erkeklerde alt üriner sistem semptomları vb.)
 • Kronik hastalıklar (şeker hastalığı, hipertansiyon, ağrı sendromları, nefes darlığı, kas güçsüzlüğü vb.)
 • Mevcut ilaçlar (belirli antidepresanlar ve alfa-blokerler)
 • Yaralanma veya ameliyat öyküsü
 • Alkol ve yasa dışı uyuşturucu kullanımı geçmişi
 • Psikolojik faktörler (travma öyküsü, şiddetli suçluluk, hamile kalma korkusu, şiddetli depresyon vb.)

Altta yaran sorunların belirlenmesi için yapılan fiziki muayene, penisin ve testislerin dikkatli fiziksel değerlendirmesini içerir. Doktor, cinsel organda normal bir his olduğundan emin olmak için penise hafifçe dokunabilir.

Kan testleri ise kardiyovasküler hastalık, düşük testosteron seviyesi, diyabet ve diğer sağlık sorunlarının belirtilerini araştırmak için bir kan örneği alınmasını içerir. Bazı durumlarda idrar testi de istenebilir. Diyabet, idrar yolu enfeksiyonları, diğer enfeksiyonlar ve altta yatan diğer sağlık durumlarının belirtilerini araştırmak için idrar testleri yapılır.

Teşhisin kesinleşmesi için hastaların tanı kriterlerini karşılaması da gerekir. Bu kriterler arasında aşağıdakiler bulunur:

 • Boşalmada gecikme olması ya da boşalma olmaması
 • Geç boşalmanın en az 6 aydır devam etmesi
 • Eşli cinsel aktivitenin büyük bir bölümünde ya da tamamında yaşanması
 • Klinik olarak önemli bir sıkıntıya neden olması


Geç Boşalma Sorunu Nasıl Tedavi Edilir?

Geç boşalma tedavisi, genellikle altta yatan sağlık durumlarının tedavisi ile başlar. İlaç kullanan kişilerin geç boşalma semptomlarına neden olabilecek ilaçları, doktor kontrolünde bırakması veya değiştirmesi gerekebilir.

Bu sorunun tedavisi için özel olarak onaylanmış herhangi bir ilaç yoktur. Bununla birlikte ilaçlar, rahatsız edici semptomları tedavi etmek ve bunlara yardımcı olmak için kullanılır. Tedavide kullanılan bazı ilaçlar şu şekildedir:

 • Amantadin (Parkinson ilacı)
 • Buspiron (anksiyete önleyici)
 • Siproheptadin (alerji ilacı)

Cinsel danışmanlık ve psikoterapi, geç boşalma için en iyi tedavi seçenekleri arasında bulunur. Psikoterapi; performans kaygısı, geçmişteki hoş olmayan cinsel deneyimler, altta yatan psikolojik sorunlar da dahil olmak üzere geç boşalmaya neden olabilecek mevcut ve geçmiş faktörlerin incelenmesini içerir. Anksiyete ve depresyon tedavisi de psikoterapinin bir parçası olabilir. İlişkiyi olumsuz yönde etkileyebilecek boşalma sorunlarının ve endişelerin giderilmesi için partnerler de seanslara dahil edilebilir.

Geç Boşalma Sorunu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Geç boşalma, yeterli cinsel uyarılmadan sonra kalıcı ya da tekrarlayan gecikme veya orgazm olamama anlamına gelir.

Geç boşalma, psikolojik ya da fizyolojik nedenlerden kaynaklanabileceği gibi ikisi birden de bu soruna neden olabilir.

Prof. Dr.
Ali Erol
Üroloji
MEDICANA KADIKÖY
Profili Gör
Oluşturma: 28.03.2024 11:14
Son Güncelleme: 30.03.2024 12:29
Oluşturan: Ali Erol
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri