Koruyucu Burun Estetiği (Preservation Rinoplasti)

Koruyucu Burun Estetiği (Preservation Rinoplasti)Koruyucu Burun Estetiği (Preservation Rinoplasti) Nedir?

Preservation Rinoplasti aslında kelime anlamında da olduğu gibi koruyucu burun estetiği demektir. Birçok ameliyat tekniği (açık, kapalı, klasik, structure) içerisinden bir tanesidir. Burunun kıkırdak ve kemiğini besleyen perikondriyum ile periostunu ve ayrıca bağları olan ligamanlarını koruyarak mükemmel bir sonuç ve iyileşme sağlayan  en güncel ve en popüler olan burun estetiği tekniğidir. Sayılı cerrahlar tarafından başarı ile yapılabilmektedir.

Koruyucu Burun Estetiği (Preservation Rinoplasti) Kimlere Yapılabilir?

Preservation Rinoplasti aslında tekniği iyi bilen bir cerrah tarafından %90 oranında tüm burunlara yapılabilir. Hastaları rahatsız eden burun şekilleri olan düşük, kalın(büllöz), ayrık(bifid) ve yamuk burun ucu ve kemerli(hump, V, S, düz, eğri) burun sırtı çeşitli preservation rinoplasti teknikleri ile doğal ve hastayı memnun edici sonuçlar elde edilebilir.

Koruyucu Burun Estetiğinin (Preservation Rinoplasti) Avantajları Nelerdir?

Preservation Rinoplasti tekniğinin en baştaki avantajı çok hızlı iyileşmesidir. Hasta ameliyat sonrası 3. gün günlük işlerine sosyal ortamına rahatlıkla dönebilir. Çok minimal ağrı, ödem ve şişlik beklenir. Burun ucunda herhangi bir kesi izi olmaz. Burun sırtında ameliyat sonrasında ele gelen bir düzensizlik olmaz çünkü hastanın önceki doğal burun sırtı korunmuştur. Burun ucu gayet hareketli olur diğer ameliyat tekniklerinde olduğu gibi taş burun, donmuş burun gibi durumlar olmaz. Doğal burun ligamanları korunduğu için burun ucunda düşme görülmez. 

Koruyucu Burun Estetiğinin (Preservation Rinoplasti) Dezantajları Nelerdir?

Preservation Rinoplasti tekniğinin diğer ameliyat tekniklerine göre bilinen hiçbir dezavantajı yoktur. Sadece yeni bir teknik olduğu için dünya üzerinde tekniğe hakim bilen ve ulaşılabilen uzman cerrah sayısı çok azdır.


Koruyucu Burun Estetiğinin (Preservation Rinoplasti) Ameliyat Tekniği

Preservation Rinoplasti ameliyatı tekniği genel anestezi altında diğer burun ameliyatları  gibi yapılır. Ortalama ameliyat süresi 2-3 saat arasında değişir. Burun ucunda görünen bir  kesi olmadan içeriden yapılan insizyonlarla burun içerisine ameliyat yapılacak alana girilir. İlk önce burun orta hat septum kıkırdağında varsa eğri kısımların düzeltilmesi için kıkırdaklar çıkarılır ve bu kıkırdaklar çeşitli greftler için kullanılır. Sonrasında burun ucu kıkırdakları doğurtulur ve olması gereken doğal şekline getirilir. Burun sırtında varsa eğrilik ya da kemer bunlar burun kemiklerine testere ile yapılan kesilerle çıkartılır ve yeni doğal burun sırtı ve ucu oluşturulur. Burun içine ve sırtına konulan tamponlarla ameliyata son  verillir.

Op. Dr.
Muhammet Pamukçu
Kulak Burun Boğaz
MEDICANA ATAKÖY
Profili Gör
Oluşturma: 24.08.2020 04:17
Son Güncelleme: 27.01.2024 12:44
Oluşturan: Muhammet Pamukçu
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri