Homeopati Nedir?

Homeopati Nedir?Kişiyi sadece şikayeti ile değil fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak değerlendirip ele alarak tedaviyi bitkisel ve mineral özlü özel ilaçlarla yapan alternatif tıp yöntemidir.

Alternatif Tıp Ne Demektir?

WHO ( Dünya Sağlık Örgütü) nun tanımına göre modern tıp yöntemiyle tedavi olmak istemeyenler için kullanılabilecek yüzlerce yıllık bilgi birikimine dayanan doğal tedavi yollarıdır. Homeopati, akupunktur, ayurveda uygulamaları dünyada en çok tercih edilen alternatif tıp dallarıdır. Kayropraktik uygulamalar, osteopati,hipnoz  gibi yöntemler tamamlayıcı tıp grubuna girer. Complementary Alternative Medicine kavramıyla dünyanın farklı yerlerinde bu konular ele alınır. Aslında tıbbın alternatifi tamamlayıcısı moderni olmaz. Tüm yöntemler kişinin sağlık durumuna ve tercihine göre uzman kişiler tarafından kombine edilebilir. Sağlık halinin korunması ve hastalık halinde nazikçe ve kalıcı iyileştirme hedeflenmelidir.

Homeopatinin Geçmişi Kaç Yıl Öncesine Dayanır?

Alman kimyager ve tıp doktoru Samuel Hahnemann’ın İbn-i Sina ve Hipokrat tıbbı kayıtlarından yıllar içinde derleyip, yöntemlerini bulup tedavilerde kullanmasıyla 1700 lü yılların sonunda  tedavilere girmiştir. 93 yıllık hayatının en az 50 yılını homeopatiye adayan Hahnemann’ın öğrencileri Avrupa ve Amerika başta olmak üzere Avustralya ve Hindistan’a kadar tüm dünyada homeopatinin yayılmasını sağlamıştır. En büyük destek üç kuşaktır homeopatiyi ailecek kullanan İngiltere Kraliyet Ailesinden gelmiştir. İlk homeopati hastanesi Londrada 1806 da açılmış olup hala halka açık hizmet vermektedir.

Homeopati Nasıl Etki Eder?

Modern tıpta hastalıklar tek bir neden veya bulgu üzerinden ağırlıklı olarak laboratuar ve görüntüleme yöntemleri temel alınarak değerlendirilir. Şikayetlerin bastırılması ile iyileşme hedeflenir. Ağrının kesilmesi, bakterinin öldürülmesi , ateşin düşürülmesi gibi semptomu yok etmek hedeflenirken bakterinin neden o bölgede üremeyi başardığı, ateşin neden çıktığı, gazın neden olduğu pek ele alınmaz. Kolesterol tedavisinde hedef rakamların belli limitler olması için ilaç dozunun ayarlanmasıdır gibi…Homeopatide semptomu baskılamaktan öte bir parça daha şikayeti kontrollü olarak harekete geçirmek ve o arada vücudu kendi iyileşme sistemiyle iyileştirmektir. Bunu yaparken benzerin benzeri tedavi etmesi prensibi kullanılır. Normal cilde değince kabarcık ve yanma yapan bir bitkinin özünün cildinde kabarcıklanma ve yanması olan hasta kişiye verilince şikayetleri geçirmesi durumu gibi açıklanabilir. Sağlıklı kişiyi hasta eden özelliğin aynı durumu hastalık olarak taşıyan kişide iyileştirici özelliği olmasıdır. Homeopatide baskılamak ve sadece şikayeti gidermek değil semptom ele alınırken bedeni tümüyle iyileşme için harekete geçirmek hedeflenir.

Homeopati Muayenesi Nasıl Olur?

Şikayetlerin akut ve kronik olma durumuna göre ele alınır. Ani gelişen yanık, yaralanma, gıda zehirlenmesi ve alerjik durumlar bulgularla hızlıca ele alınıp tedavisi yapılır.

Uzun süredir devam eden, klasik tedavi yöntemleriyle iyileşmeyen, tekrarlayan sorunlar detaylı olarak dinlenir. Şikayetin nasıl ve ne şekilde olduğu, beraberinde nelerin eşlik ettiği, neyin iyi geldiği, başka yerlerde olan sorunlar detaylı olarak anlattırılır. Ardından kişinin genel beslenme, uyku, barsak alışkanlıkları, yaşam tarzı, alışkanlıkları ve mizacı sorulur. Tüm bunları hastanın detaylı olarak anlatmasından sonra analiz yapılır ve kişiye uygun olacak ilaç ve dozu, ne sıklıkta alacağı belirlenir. Şikayetin adı üzerinden değil bünyenin değerlendirmesiyle tedavi yapılır. Hekim uygun görürse laboratuar veya görüntüleme tetkikleri istenir.

Homeopatik İlaçlar Nasıl Hazırlanır?

Homeopatide Hahnemann döneminde 130 tane ilaç varken günümüzde bu sayı üç binlere ulaştı. Ağırlıklı olarak bitki ve minerallerden özel homeopatik sulandırma ve çalkalama yöntemleriyle elde edilen sıvı ilaçlar veya bunların özel topçuk şeklinde kullanılan globül formları kullanılır. Özel ve standart üretim için Avrupa ve Amerika’da Farmakopeleri olan bu ilaçlar remedi olarak adlandırılır.

Homeopati Tedavisinden Kimler Faydalanır?

Homeopati bulguları bütüncül ele aldığı için anne karnından itibaren her yaş ve dönemde kullanılabilir. Hastalık adına göre değil kişiye göre değerlendirme yapıp tedavi başlanacağı için branş doktoru olmak aranmaz. Ancak günümüzde branş hekimi olup üzerine homeopatik bakış açısını ekleyen homeopatlar vardır. Ben kendi branşım ile ağırlıklı olarak

Ergenlerde ve yetişkinde akne

Hamilelik ve güneşe bağlı lekeler

Kaşıntı ve iyileşmeyen yaralarla görülen alerji, egzema,sedef

Saç dökülmesi, saçlı deride yaralar, mantar hastalıklarını ağırlıklı olarak tedavi ediyorum.

Ayrıca antiaging uygulama yöntemlerinde kullanılan tekniği destekleyen ve cildin onarım kapasitesini güçlendirici  olarak homeopati ve schüssler minerallerinden faydalanıyorum

Adet dönemlerinde yoğunlaşan aknelenme, sinirlilik ve tatlı düşkünlüğü, halsizlik (PMS)

Menapoz dönemiyle tetiklenen ateş basması, derinin yaşlanma bulgularının kimyasal olmayan yöntemlerle ele alınması

Başka İlaç Tedavisi Alıyor Olmak Homeopatiye Engel midir?

Homeopati bütüncül bir yöntemdir ve bedeni iyileştirmek üzerinden çalışır. Alınması gerekli olan hormon, insülin, tiroid ilacı gibi tedaviler kesilmez. Sadece ağrı kesici , asit giderici tarzda ilaçların sık alınmaması tercih edilir.

Homeopati Tedavisine Ara Verebilir miyim?

Homeopati tedavisi alıyor olmak bedenin iyileşme ve kendini onarma mekanizmasını doğal olarak harekete geçirir. Elde edilen iyilik hali alınan ilaca bağımlılık yaratmaz. Hatta kişinin mümkün olduğunca az ve düşük dozda etken madde alması hedeflenir. Tedavilerde sorumluluk hastaya verilir. Beslenme, uyku, kötü alışkanlıklar düzenlenmeden iyileşme olmaz. Bu bilincin kazandırılması bile homeopatinin hedefidir. Bu yöntemden vazgeçmek kişiyi eski hastalıklı haline döndürmez.

Homeopatiden Antiaging Anlamda Nasıl Faydalanırım?

Homeopati kişiyi bütüncül olarak ele alır. Deri hem iç organların hem de genel sağlık durumun aynası  olduğu için muayene sırasında eksikler, aksayan noktalar saptanır. Beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıklarıyla ele alınan kişi genel sağlığı iyileştikçe ışıltılı ve kalıcı güzellik yoluna girer. Bireysel yaklaşım yapıldığı için kendini tanır. Dermatolog homeopatlar aynı zamanda gereken dermokozmetik işlemleri de yapabildiği için içerden dışarıya bütüncül güzellik ve şifa sağlanmış olur.

Homeopati Nedir? Hakkında Sık Sorulan Sorular

Şikayetlerin akut ve kronik olma durumuna göre ele alınır. Ani gelişen yanık, yaralanma, gıda zehirlenmesi ve alerjik durumlar bulgularla hızlıca ele alınıp tedavisi yapılır.

Ağırlıklı olarak bitki ve minerallerden özel homeopatik sulandırma ve çalkalama yöntemleriyle elde edilen sıvı ilaçlar veya bunların özel topçuk şeklinde kullanılan globül formları kullanılır.

Doç. Dr.
Erdal Dilekçi
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
MEDICANA ÇAMLICA
Profili Gör
Oluşturma: 27.05.2021 04:52
Son Güncelleme: 15.08.2023 09:47
Oluşturan: Erdal Dilekçi
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri