Kayropratik Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kayropratik Tedavisi Hakkında Bilinmesi GerekenlerKayropraktik Nedir? 

İlk kez 1895 yılında Doktor David Daniel Palmer tarafından bulunan kayropraktik tedavi yöntemi elle uygulanan tedavi yöntemleri için kullanılır. Kayropraktik nedir sorusu pek çok kişi tarafından ilk duyulduğunda merak edilen bir tedavi yöntemidir. Temel itibariyle Yunanca bir kelime olarak "kayropraksi" Türkçe'ye çevrildiğinde el ile yapılan uygulama anlamına gelir. Bu tedavi yöntemi ile vücut sağlığının doğal yollar ile korunması ve direncinin artırılması amaçlanır.

Kayropraktik tedavi ilk ortaya çıktığı yıllardan bu yana hem akut hem de kronik mekanik kaynaklı omurga hastalıklarında kullanılmaktadır. Buna göre omurilik tümörü ve enfeksiyonu ile kırık dışında diğer tüm hastalıkların tedavisinde ilk seçilen yöntem olmaktadır. Diğer bir deyişle, omurganın mekanik işlev bozukluğundan kaynaklanan rahatsızlıkların teşhisi, tedavisi ve bunların sinir sistemi üzerindeki etkilerini azaltan manuel tıp girişimleridir. Tedavi edilecek alan omurga üzerinde saptanır ve eller kullanılarak ilgili eklem harekete geçirilir. Böylece sıkışmış sinirler üzerindeki mevcut baskı ortadan kaldırılır.

Kayropraktik Tedavi Nasıl Yapılır?


Kayropraktik tedavi, tüm dünyada geçerli olan bilimsel bir tedavi yöntemidir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından da kabul edilen bu yöntem, Amerikan Doktorlar Birliği tarafından bel ve boyun ağrılarının tedavisinde ilk seçenek olarak tercih edilmektedir. Tedavideki temel amaç omurga dizilimindeki bozukluğun düzeltilmesidir. Böylece beyin, sinir sistemi ve organlar arasında sağlıklı iletişim sağlanmış olacaktır.

Kayropraktik tedaviye başlamadan önce hasta tüm yönleri ile değerlendirilir. Rahatsızlığı ve problemi oluşturan kaynaklar belirlenir. Gerekli görülen durumlarda MR ve grafi gibi tetkikler istenebilir. Kayropraktik uzmanı tarafından başlıca uygulanan teknikler şunlardır:

Kayropraktik Manipülasyon: Fizyolojik hareket alanının ötesine geçmeden ve anatomik limitler aşılmadan eklemlerin redükse (normal eksenin geri getirme) edilmesidir. Bu işlem eklemi tamamen güvenli şekilde düzeltir. Klasik manipülasyondan farklı olarak sadece bozuk olan eklemin düzeltildiği kalıcı bir tekniktir.

Kayropraktik Sublüksasyon: Subluksasyon, kayropraktik tedavide önemli rol oynar. Bu nedenle yalnızca iki dorsal omurun yer değiştirmesine karşılık gelmektedir. Sıklıkla uygulanan ayarlamalar için şu yöntemler tercih edilir:

  • Toggle Drop: Elleri çapraz kullanan uzmanın, omurganın belirli bir alanına sıkıca bastırdığı durumdur. Sonrasında kesin ve hızlı bir itme ile uzman omurgayı ayarlar. Vertebra eklemlerinde hareketlilik için kullanılır.
  • Lomber Rulo: Uzman, hastayı kendi tarafına göre konumlandırılır ve yanlış hizalanmış omurlara hızlı ve hassas baskı uygulanarak sonrasında uygun pozisyona geri getirir.
  • Hareket Palpasyonu: Bu prosedür, omurların normal hareket düzlemlerinde serbest hareket etmediğinin belirlenmesi için uygulanır.
  • Masa Ayarlamaları: Hasta, damla parçası denilen özel bir masaya yatırılır. Uzman, masa hareketi ile eş zamanlı hızlı bir baskı uygular.
  • Serbest Bırakma Çalışması: Bu yöntem ile omurları ayırmak için parmak uçları kullanılarak hafif bir baskı uygulanır.
  • Alet Ayarları: Genellikle omurgayı ayarlamak için tercih edilen nazik yöntemlerden biridir. Ayarlama için tel yüklü bir aktivatör aleti kullanılır.


Kayropraktik Tedavi İçin Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?


Kayropraktik tedavi için Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümüne başvurulması gereklidir. Kayropraktik, İstanbul'da Medicana Hastaneleri'nde uygulanmaktadır. Aynı zamanda Ankara Medicana Hastaneleri'nde de, kayropraktik uzman doktorlarımız tarafından gerçekleştirilen bir tedavidir.

Uzm. Dr.
Ruhsan Cihan Bulut
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
MEDICANA KADIKÖY
Profili Gör
Oluşturma: 16.07.2020 04:34
Son Güncelleme: 23.12.2021 10:38
Oluşturan: Ruhsan Cihan Bulut
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri