Mide Ekşimesi Nedir? Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

Mide Ekşimesi Nedir? Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?Mide ekşimesi ya da diğer ismiyle mide yanması yetişkin bireylerde en sık karşılaşılan mide problemleri arasında yer alır. Mide ekşimesi göğüs bölgesinin orta bölümünde, göğüs kemiğinin arka kısmında bir yanma hissi olarak ya da ağızda acı tat ile kendisini belli eder. Tüketilen yiyecek ve içeceklere bağlı olarak oluştuysa kısa sürede düzelir; ancak bazı durumlarda sürekli bir hâl alarak yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir.

Mide Ekşimesi Nedir?

Sağlıklı bir sindirim sisteminde çiğnenen besinler yutulduktan sonra ağız ile mideyi birbirine bağlayan yemek borusundan geçer. Ardından yemek borusunun mideye yakın bölümünde yer alan büzücü kasların açılması ile mideye ulaşır. Yemek geçişi tamamlandıktan sonra da bu büzücü kaslar tekrar sıkıca kapanır.

Büzücü kasların yeterince sıkı kapanmaması ya da herhangi bir sebepten ötürü gevşemesi sonucunda mide asidi ve yiyecekler tekrar yemek borusuna doğru yükselir. Yemek borusunun iç yüzeyi mide asidi için yeterince dayanıklı olmadığından asit yemek borusunda bir yanma hissi yaratır ve bu his mide ekşimesi olarak adlandırılır.

Mide Ekşimesini Ne Tetikler?

Mide ekşimesini tetikleyen durumlar her birey için farklılık gösterse de çoğunlukla beslenme ve yaşam tarzından kaynaklanır. Sigara içmek, sürekli stres altında olmak, vücudu sıkan kıyafetler ve kemerler tercih etmek, yeterince uyumamak, öğünler sırasında midenin kapasitesini zorlayacak miktarda yemek, aşırı kilolu olmak ve yatmadan önce yemek mide ekşimesine en çok sebep olan etkenler arasında yer alır.

Mide yanması çeşitli yiyecekler ile bağlantılı olabilir. Narenciyeler ve meyve suları, kızartma gibi yüksek yağ içeren yiyecekler, domates, ketçap ya da salça gibi domates bazlı ürünler, baharatlı besinler, çiğ soğan, çiğ sarımsak, çikolata, alkollü içecekler, gazlı içecekler ve kafein içeren içecekler fazla tüketildiklerinde mide ekşimesine ortam hazırlar. Mide ekşimesi hamilelik sırasında da sıkça gözlemlenebilir. Hamilelikte hormonal değişiklikler ve bebeğin büyüdükçe mideye yaptığı baskı mide ekşimesine neden olabilir.

Mide Ekşimesinin Belirtileri Nelerdir?

Mide ekşimesinin isminde mide geçmesine rağmen bu durum aslında özofagus’u yani yemek borusunu etkileyen bir problem olduğundan semptomlar da ağırlıklı olarak göğüs ve boğaz bölgesinde gözlemlenir. Aşağıdaki belirtilerin bir veya birkaçının varlığı mide ekşimesine işaret eder.

 • Yemekten sonra göğüs bölgesinde gelişen ve birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilen yanma hali
 • Yanma ve ağrının eğilince ya da sırt üstü yatınca artması
 • Ağızda tuzlu, asidik ve ekşimsi bir tat oluşması

Mide ekşimesi nadiren de olsa öksürük ve yemek borusuna bir şey takılmış hissi gibi semptomlarla kendini gösterebilir.


Ne Zaman Doktora Başvurmak Gerekir?

Mide ekşimesi çok sayıda bireyin hayatı boyunca dönem dönem yaşayabildiği yaygın bir durumdur. Genellikle mide ekşimesi kendiliğinden ya da bu duruma yönelik antiasit ilaçların yardımıyla çok sürmeden düzelir. Diğer taraftan mide ekşimesi; reflü, ülser, mide fıtığı, Barrett özofagus veya yemek borusu kanseri gibi ciddi sindirim sistemi hastalıklarının bir semptomu olarak da kendini gösterebilir. Bu nedenle mide ekşimesinin hangi durumlarda ve ne sıklıkla yaşandığı dikkatle takip edilmelidir.

Mide ekşimesi ile ilgili aşağıdaki durumlar gözlemlendiğinde daha detaylı bir değerlendirme için doktora görünülmesi önerilir.

 • Mide ekşimesi aynı hafta içerisinde iki seferden fazla yaşanıyorsa ve birden fazla kez tekrarladıysa
 • Nefes darlığı hissediliyorsa
 • Mide bulantısı ve kusma varsa
 • Boğazda acı hissi oluşuyor ve yutkunmada zorluk yaşanıyorsa
 • Ses kısılması ve hırıltılı soluk alma gibi problemler gözlemleniyorsa
 • Dışkıda siyaha yakın koyu renk, katranı andıran bir doku veya kan görülüyorsa
 • Sırttan omuz bölgesine doğru uzanan bir ağrı mevcutsa
 • Ani ve beklenmedik kilo kaybı şikâyeti söz konusuysa

Kalp krizi ile direkt bir bağlantısı yoktur ancak mide ekşimesinde göğüs bölgesinde hissedilen ağrı ve yanma hissi kalp krizi korkusunu yaratabilir. Eğer göğüsteki ağrı şiddetli ise ve ciddi nefes alma güçlüğü, terleme, baş dönmesi, denge kaybı, çenede ve kolda ağrı gibi belirtilerin bir ya da birkaçı bu ağrıya eşlik ediyorsa kalp krizinden şüphelenilmesi ve vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekir.

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

Mide ekşimesi yaşandığında ilk akla gelen çözüm yolu antiasit özellikteki mide ilaçları olsa da çeşitli yiyecek ve içecekler ile de kısa sürede rahatlama sağlanabilir.

Sakız

Sakız çiğnemek tükürük salgısını artırır. Tükürük hem yutkunmayı tetikleyerek yemek borusuna yükselen asidin mideye geri dönmesine yardımcı olur hem de yapısından ötürü asidi seyrelterek yemek borusundaki yanma hissini azaltır.

Zencefil

Zencefil hem alkali hem de antienflamatuar özellikte olmasından dolayı sıklıkla sindirime doğal bir yardımcı olarak anılır. Yemeklere zencefil ilave etmek ya da yemek sonrası zencefil çayı tüketmek mide ekşimesini azaltmaya destek olur.

Olgunlaşmış Muz

Olgunlaşmış muz yüksek pH’ından dolayı doğal antiasit özelliği gösterir. Muz yemek, mideden yükselerek yemek borusunu rahatsız eden asidin etkisini azaltır ve rahatlamaya yardımcı olur.

Papatya Çayı

Papatya çayı sindirim sistemi üzerinde yatıştırıcı etki yapan bitkisel çözümler arasında yer alır. Aynı zamanda stresi azaltıp rahatlamaya da yardımcı olan papatya çayı stresten kaynaklı mide ekşimesi durumunda tercih edilebilir.

Mide Ekşimesini Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Mide ekşimesinin çoğunlukla yaşam ve beslenme alışkanlıkları ile doğrudan ilgili olduğu gözlemlenir. Dolayısıyla bu alanlarda yapılacak kontrollü değişikliklerle mide ekşimesinin önüne geçmek mümkün olabilir.

 • Bir beslenme günlüğü tutmak hangi yiyecek ve içeceklerin mide ekşimesini tetiklediğini fark etmeye yardımcı olur.
 • Kıyafet tercihi sindirim sağlığı üzerinde önemli etkiye sahiptir. Özellikle karın bölgesini sıkan giysiler midenin sıkışmasına ve mide içerisindekilerin yemek borusuna doğru yükselmesine sebep olur. Bu nedenle esnek ve rahat kıyafetler tercih edilerek midenin rahat bir şekilde sindirim yapmasına yardımcı olunabilir.
 • Mideyi aniden veya fazla doldurmak mide ekşimesine sebep olabildiği için öğünler gün içerisinde sık ve az miktarda yiyecek şekilde planlanarak bu problemin önüne geçilebilir. Aynı zamanda yemekleri acele etmeden yemek, egzersiz ve uykudan hemen önce yemek yememek de mide ekşimesi riskini azaltır.
 • Sigara içmek hem yemek borusunun alt kısmındaki büzücü kasların etkinliğini hem de tükürük üretimini azalttığı için mide ekşimesine ortam hazırlar. Sigarayı bırakmak mide ekşimesi şikayetinin ortadan kalkmasına önemli katkı sağlar.
 • Stresli bir yaşam sürmek vücuttaki sindirimi yavaşlatarak mide ekşimesi ihtimalini artırır. Egzersiz, meditasyon ve açık havada aktivitelerine daha fazla vakit ayırarak hem stres hem de mide ekşimesi azaltılabilir.

Mide Ekşimesi Nedir? Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir? Hakkında Sık Sorulan Sorular

Mide ekşimesi yaşandığında ilk akla gelen çözüm yolu antiasit özellikteki mide ilaçları olsa da çeşitli yiyecek ve içecekler ile de kısa sürede rahatlama sağlanabilir.

Mide ekşimesi sık yaşanıyorsa, nefes darlığı, mide bulantısı, kusma varsa doktora başvurulmalıdır.

Oluşturma: 23.03.2024 09:44
Son Güncelleme: 23.03.2024 09:59
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu
+A A-