KURUMSAL HABERLER


+A A-

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hasan Taşçı KASIK FITIĞI Hakkında Bilgi Veriyor

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hasan Taşçı KASIK FITIĞI Hakkında Bilgi Veriyor


GENEL CERRAHİ UZMANI PROF. DR. HASAN TAŞÇI KASIK FITIĞI HAKKINDA BİLGİ VERİYOR


Özel bir kasık fıtığı şekli olan sporcu fıtığı ve özellikleri nedir?


Kelime olarak fıtığın anlamı, belirli boşluğun içerisinden dokuların bu boşluğun dışına taşımasıdır. İnsan vücudunda değişik noktalarda görülebilen bu hastalığın en sık görülen tipi kasık fıtığıdır. Sporcu fıtığı diye bilinen hastalık ise tıp dilinde ''Point Herni – Nokta Fıtık'' şeklinde adlandırılan bir kasık fıtığı tipidir.


Taşçı, “Sporcuların karın içi basınçları spor yapmayan insanlardan fazladır. Karıniçi basınç hem antremanlar sırasında, hem de gelişmiş karın kası yapısının yüksek basıncı nedeni ile sporcularda normal insanlara göre daha yüksektir. Bu da Karın fıtıkları açısından risk oluşturabilir.'' dedi.


Kasık fıtığında karın boşluğundaki artan basınç sonucunda kasık bölgesinde insanoğlunda doğuştan varolan zayıf bölgeden dışarı doğru şişkinlik olur. Bu durum erkeklerde özellikle kasıklarda gözükür. Sporcularda ise kasıkta bu bombeleşme durumu olmayabilir, dışarıdan belli olmayan ve ancak fizik muayene sonucu cerrah tarafından hissedilen bir fıtık saptanabilir.


Sporcu fıtığı olan bir futbolcu veya sporcu, belirli bir süre efor sarf etmeye devam edebilir. Genellikle futbolcular ortalama 45–50 dakika oynamaya devam eder. Bu süre zarfında herhangi bir sorun oluşmaz fakat geçen süre sonrası futbolcu kasığına saplanan ani bir ağrı ile durmak ve dinlenmek zorunda kalır. Sırt üstü yatıp biraz dinlendikten sonra bu ani saplanan ağrı geçer. Bir futbolcu 90 dakika topunu oynayamıyorsa, son 15–20 dakika da kasığına saplanan fakat sonradan dinlenerek kaybolan bir ağrı saplanıyorsa, sporcu fıtığı veya diğer adıyla kasık fıtığı açısından mutlaka tetkik edilmelidir.


Kasık fıtığının ve sporcu fıtığının tedavisi nasıl gerçekleştiriliyor?


Önceki yıllarda yapılan kasık fıtığı ameliyatlarında kaslara ve bağ dokulara dikişler atılarak gergin bir tamir şekli yapılmaktaydı. Artık bu yöntemden vazgeçildi. Biz kasık fıtığında sentetik bir yama yardımı ile gergin olmayan bir ameliyat şekli uyguluyoruz. Gerilimsiz bir yöntem olduğundan hasta açısından daha konforlu olmaktadır. Kasık bölgesinde yapılan küçük bir kesiden bu ameliyat uygulanır. 


Uygun olan bazı hastalarımızda laparoskopik (kapalı ameliyat) yöntemleri de uyguluyoruz. Bu ameliyat şeklinde karından yapılan 1 ve 0.5 cm'lik kesilerden ameliyat gerçekleştiriliyor. Kasıkta herhangi bir kesi oluşturulmuyor. Sentetik yama bu kez fıtık bölgesinin arka kısmına, karın tarafına yerleştiriliyor. Daha yeni bir yöntem olan bu yöntemin açık ameliyata göre üstün olduğu birçok bilimsel çalışmada yayınlanmıştır. 


Biz hastanın ve hastalığının durumuna göre en uygun yöntemi seçiyoruz ve uyguluyoruz.


Tedavinin ardından hastanın normal hayatına dönmesi ne kadar zaman alır?


1. ve 2. ligden birçok futbolcunun ameliyatını başarıyla gerçekleştiren Prof. Dr. Hasan Taşçı, hastaların hemen ertesi gün ayağa kalkıp rahatlıkla yürüyebileceğini ve takip eden günlerde de bütün günlük işlerini rahatça yapabileceğini belirterek, ''Biz kesinlikle hastamızın hareketlerini sınırlandırmıyoruz. İkinci haftadan sonra da hastalarımız rutin hayatlarına devam edebilir.'' dedi.

Oluşturma: 29.04.2014 12:00
Son Güncelleme: 20.07.2017 11:12
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu