Varis Tedavisi (Lazerle): Tedavisi, Nedenleri ve Belirtileri

Varis Tedavisi (Lazerle): Tedavisi, Nedenleri ve BelirtileriVaris damarları, cildin yüzeyinin hemen altında görülebilecek biçimde, şişmiş ve çatlamış şekilde bulunur. Bu damarlar genellikle bacaklarda oluşmakla beraber vücudun diğer bölgelerinde de görülebilir. Varisli damarlar yaygın olarak görülse de az sayıda belirti veya semptomlara neden olur. Bazı durumlarda varisli damarlar hafif ila orta dereceli ağrı, kan pıhtılaşması veya cilt ülseri gibi komplikasyonlara neden olabilir.

Varis Nedir?

Damarlar vücuttaki kanın kalbe akmasını sağlayan kapakçıklara valflere sahiptir. Valfler zayıf veya hasarlıysa kan damarlarda birikebilir. Bu da damarların şişmesine ve damarlarda varis meydana gelmesine neden olur. Ailede hastalık öyküsüne sahip kişilerin bulunması, yaş, cinsiyet, gebelik, aşırı kilolu olma, obezite ve hareket eksikliği gibi durumlar, varisli damar oluşma riskini arttırır. Yaşam tarzında yapılan bazı değişiklilerle ve cerrahi müdahale yardımıyla tedavi mümkündür. Tedavinin amacı semptomları hafifletmek, komplikasyonları önlemek ve görünümü iyileştirmektir.

Varis Neden Olur?

Damarlardaki artan kan basıncından kaynaklı olarak, damarlarda varis oluşumu meydana gelebilir. Varisli damarlar tipik olarak şişmiş ve kabarık görünür. Mavimsi, mor veya kırmızı bir renge sahiptir. Genellikle ağrılıdırlar. Varisli damarlar cildin yüzeyine yakın olduğu için gözle görülebilir. Uzun süre oturmak veya ayakta durmak, kanın bacaklardaki damarlarda birikmesine ve damardaki basıncı arttırmasına neden olabilir. Artan basınçtan dolayı damarlar gerilebilir. Bu da damarların duvarının zayıflamasına ve kan akarken açılıp kapanabilen vanaların zarar görmesine neden olabilir.

Varis Belirtileri

Yaygın olarak görülen belirtiler, damarların çatlaması, şişmesi, mavi ve koyu mor renkli olarak şişkin biçimde görülmesi şeklindedir. Şiddetli varis damarları sonunda daha ciddi, cilt ve doku sorunlarına yol açabilecek uzun süreli hafif şişlik üretebilir. Bunlar ülserlere ve iyileşmeyen yaralara neden olabilir. Bu belirtiler ise:

 • Bacaklarda, özellikle egzersiz sonrası ve geceleri ağrıların oluşması.
 • Varis oluşan bölge, küçük bir yaralanmada dahi normalden uzun süren kanamalara neden olabilir.
 • Varis Dermatiti (Staz Dermatiti) oluşması, etkilenen bölgedeki cildin kızarmasına, kurumasına ve kaşınmasına neden olur.
 • Aniden ayağa kalkıldığında bacaklarda karıncalanma görülmesi.

Varis Çeşitleri (Türleri)

 • Kılcal Varisler: Bu tür varisler örümcek ağı veya ağaç dalları gibi görünür. Kılcal varisler, varis çorapları giyerek, yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yaparak veya lazer tedavisi ile kolayca ve etkili bir şekilde tedavi edilebilir.
 • Orta Boy Varisler: Bu varisler cildin altında büyük ve gözle görülür biçimde şişliğe neden olur. Mavimsi mor renklerinden dolayı, orta derecede varisli damarlar ilk başta kozmetik bir sorun olarak kabul edilir, ancak tedavi edilmezse daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.
 • Büyük Boy Varisler: Varisli damarlar tedavi edilmediğinde, daha fazla şekli bozulur ve çeşitli ciddi sağlık sorunlarına zemin hazırlar. Bunlardan biri, cilt ve dokuların kalınlaşmasına, cilt ülserlerine, cilt renginin bozulmasına ve şiddetli şişmeye yol açabilen Kronik Venöz adı verilen hastalıktır. Şiddetli ve büyük boy varisli damarlarda, tekrarlanan tedavi seansları gereklidir.

Varis Tedavisi

  • Skleroterapi: Tuz çözeltisi, çok ince bir iğne ile doğrudan damara enjekte edilir. Bu noktada, özellikle daha büyük damarlar enjekte edildiğinde 1-2 dakika boyunca hafif rahatsızlık ve kramp oluşmasına neden olabilir. İşlemin kendisi yaklaşık 15 ila 30 dakika sürer.
  • Transkutanöz Lazer: Bu lazer tedavisi için iyileşme süresi hızlıdır ve yan etkiler azdır. Lazerin odaklandığı yerde hafif bir şişlik veya biraz kızarıklık olsa da, birkaç gün içinde kaybolur. Uygulamadan kaynaklı ciltte meydana gelen renk değişiklikleri 5-10 gün içerisinde kaybolur.
  • Endovenöz Lazer: Varisli damarları azaltmak için bir lazerden ısı kullanan bir işlemdir. Varisli şişler, sıklıkla uyluklarda veya bileklerde meydana gelen şişkin damarlardır. Lazer ışığı şeklinde ince radyasyon ışını gönderen bir cihazla tedavi yapılır.
  • Embolizan Ajan Tedavisi

Kılcal Damarda Varis Tedavisi

Skleroterapi kılcal varis tedavisi çok etkili bir yöntemdir. Skleroterapi, varis ve örümcek damarlarını etkili bir şekilde tedavi eder. Genellikle küçük varisli damarlar için tercih edilen tedavi olarak kabul edilir. Skleroterapi, doğrudan damara bir solüsyon enjekte edilerek uygulanır. Skleroterapi çözeltisi kanın daha sağlıklı damarlar üzerinden yeniden yönlendirilmesini sağlar.  Bu sayede damarlar, lokal dokuya geri emilir ve sonunda kaybolurlar.

Ameliyatsız Varis Tedavisi Mümkün mü?

Şişen ve genişleyen varisli damarlar bazı insanlarda ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir. Ameliyatsız varis tedavisi ile evde uygulanan bazı yöntemler varisli damar görüntüsünü ağrısını azaltmaya yardımcı olur.

 • Egzersiz: Düzenli olarak egzersiz yapmak bacaklardaki kan dolaşımını arttırır. Bu da damarlarda toplanan kanı itmeye yardımcı olur.
 • Varis çorapları: Varis çorapları eczaneden temin edilebilir. Bacaklarda baskı uygulayarak kanı kalbe doğru hareket ettirmek için kaslara ve damarlara yardımcı olur.

Hamilelikte Varis Tedavisi

Hamilelik sırasında vücudun varisli damarlar geliştirme riski daha fazladır. Çünkü damarlardaki kan miktarında artış, normalden fazla stres, damarların duvarlarının gevşemesiyle beraber, şişlik oluşması ve progesteron hormonundaki artış meydana gelir. Hamilelikte varis tedavisi için, uzman tavsiyesiyle beraber egzersiz yapma, kilo takibi, dar kıyafetler giymekten kaçınma ve sabırlı olmak gerekir. Çünkü çoğu zaman, doğumdan yaklaşık 3 ay sonra, varisli damarlar kaybolacaktır. Varisli damarlar 3 ay sonra kaybolmazsa, durumunuzun ciddiyetini belirleyebilecek bir uzmana başvurulmalıdır.

İğne İle Varis Tedavisi

Varis iğne tedavisi ile varislerin giderilmesi mümkündür. Bu işlem, damarların görünümünü iyileştirmek amaçlı tasarlanmıştır. Bu yöntemde damarın iç astarına zarar veren ve damar içinde kan pıhtılaşmasına neden olan sklerosant adı verilen bir çözelti enjekte edilir. Bu işlemle, zamanla damarların görünümü eski haline döner.

Varis Çorabı Varislerin Oluşumunu Engeller mi?

Varis çorapları giymek genellikle diğer tedavileri uygulamadan önce denemek için ilk tedavi yöntemlerindendir. Bu çoraplar, bacak kaslarını ve damarlardaki kanı daha sağlıklı bir şekilde hareket etmesine yardımcı olur. Çoraplar bacakları sürekli sıkarlar, damarların ve bacak kaslarının kanı daha verimli hareket etmesine yardımcı olurlar. Sıkıştırma miktarı, türe ve markaya göre değişir. Varis çorapları eczanelerden ve tıbbi malzeme mağazalarından satın alınabilir.

Varis Tedavisi Lazerle Nasıl Yapılır?

Varis lazer tedavisi, en çok kılcal ve küçük damarların tedavisinde etkilidir. Lazer cihazı, tedavi sırasında lazer ışığını damara yönlendirir. Lazer ışığı cilde zarar vermeden damarları yok edebilir. İşlem öncesinde tedavi edilecek bölgeyi uyuşturan lokal anestezi uygulanır. Isınan lazer veya radyo frekans cihazı harekete geçirilir. Bu işlem, damarların çökmesine ve kapanmasına neden olur. Bu ısı çevreye zarar vermez. Bu işlem uygulanırken herhangi bir kesi ya da iğne uygulanmasına gerek yoktur. Lazerle varis tedavisi olanlar tedaviden 30 gün sonra iyileşme kaydederler.

Lazerle Varis Tedavisi Riskleri

Lazerle varis tedavisi riskleri şu şekildedir:

 • Enfeksiyon
 • Damar üzerinde ağrı oluşması
 • Kanama
 • Morarma
 • Sinirlerde hasar meydana gelmesi
 • Damarda kızarıklık veya şişme
 • Kanda pıhtılaşma görülmesi
 • Tedavi edilen damar üzerinde cilt rengindeki değişiklikler meydana gelebilir.

Lazerle Varis Tedavisi Sonrası

Lazerle varis tedavisi uygulandıktan sonra, iyileşme süreci genellikle kısa sürer ve sonrasında hasta günlük rutinlerine devam edebilir. Uygulamadan 1 hafta veya daha uzun süre varis çorabı giyilmesi gerekir. Lazerle varis tedavisi sonrası, evde oluşan şişlikleri azaltmak için buz kompleksi uygulanabilir. Bunun yanı sıra uzun süre ayakta durmamak ve sürekli oturmamak gerekir. Gün için 3 kez 15-20 dk yürüyüş yapılması fakat ağır egzersizlerden de uzak durulması gerekir. Ayrıca tedavi edilen bölgeye belirli bir süre su değdirilmemesi, iyileşme sürecinde önem taşır.

Varis Tedavisinde Kapalı Yöntem;Embolizan Ajan Tedavisi

Hastanemizde başarılı şekilde uygulanan  embolizasyon yöntemi ile herhangi bir anestezi yani narkoza gerek olmadan işlem yapılmaktadır.Bacakta herhangi bir kesi olmaksızın, bir iğne ile ultrason eşliğinde diz kapağı üstünden derindeki hasta damara girilmekte ve damar içinden kasık bölgesine kadar ulaşılmaktadır.Embolizan ajan dediğimiz bir sıvının damar içine uygulanması esasına dayanan bu yöntem10-15 dk sürmekte ve hasta müdahale sonrası yarım saat içinde yürüyerek taburcu olmaktadır.

Varislerde Embolizan Ajan Tedavisinin Üstünlükleri Nedir?

 • Genel veya Spinal Anestezi gerektirmez.
 • Isıya bağlı deri,sinir hasarıve uyuşma riskini ortadan kaldırır.
 • Hasta aynı gün işine ve günlük hayatına geri dönebilir.
 • İz bırakmaz.
 • İşlemden 30 dakika sonra rahatlıkla ayağa kalkabilir.
 • İşlem yapılan damar bölgesinde kalıcı sertlik ve germe hissi kalmaz.
Op. Dr.
Murat Küsdül
Kalp ve Damar Cerrahisi
MEDICANA INTERNATIONAL SAMSUN
Profili Gör
Oluşturma: 14.07.2020 05:14
Son Güncelleme: 10.01.2022 11:49
Oluşturan: Murat Küsdül
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri