Yüksek Topuklu Ayakkabı Giymenin Sakıncaları Nelerdir?

Yüksek Topuklu Ayakkabı Giymenin Sakıncaları Nelerdir?Yüksek topuklu ayakkabılar zarif ve şık bir görünüm sağlamakla birlikte ayak sağlığı açısından sakıncaları göz önünde bulundurulmalıdır. Topuk yüksekliği 4,5cm’den daha fazla olduğunda normal anatomik yürüyüşü sağlayan sistemler olumsuz yönde etkilenir, ağırlık ve basınç öne doğru daha fazla kayar. Yapılan çalışmalar 9 santimlik topuklu ayakkabıların 3 santimlik topuklulara nazaran ayak eklemlerine 7 kat daha fazla stres yüklediğini göstermiştir.

Uygunsuz ayakkabı kullanıma bağlı olarak karşılaştığımız sorularu şu şekilde sıralamak mümkün:

Ayakta şekli bozuklukları

Özellikle sivri burunlu ve topuklu ayakkabı giyen kadınlarda hallux valgus diye adlandırdığımız başparmakta şekil buzukluğu ve iç yanında ağrılı kemik çıkıntısı oluşumu, çekiç parmak deformitesi, parmak üstünde yine dar ayakkabı giymeye bağlı olarak nasır oluşumu meydana gelir. Bu sorunların tedavisinde gece atelleri , silikon makaralar, ayakkabıyı değişikliği veya ameliyat gerekebilir.

Ayak bileği burkulması (metatarsalji)

Yüksek topuklu ayakkabı giyen kadınlarda ayak bileği stabilitesi bozulur ve zemini iyi kavrayamayacağı için ayak bileği burkulması çok sık görülür. Ayrıca Aşill tendonunda aşırı yüklenme ve zamanla tendonda kısalma meydana gelir. Uzun süreli kullanıma bağlı aşırı yüklenme ve ayak tabanındaki yağ dokusunun incelmesine bağlı olarak ayak tarak kemiklerinde ve ayak tabanında ağrı oluşur.

Tırnak problemleri

Topuklu ayakkabı giyen kadınların en sık karşılaştıkları durumlardan birisi de tırnak batmalarıdır ve bazen ciddi enfeksiyonlar gelişebilir. Tedavisi için düzgün tırnak kesimi, geniş ve düz ayakkabı giyilmesi, ilerlemiş durumlarda cerrahi uygulamalar önerilir.

Stres kırıkları

Yüksek topuk giymeye bağlı olarak ayakların ön kısmında oluşan ekstra ağırlık ve basınç stres (yorgunluk) kırıklarına yol açabilir. Ayakta şişlik ve ağrı oluşturan bu durumda ayağı alçıya almak ve istirahat gerekir.

Diz, bacak ve bel ağrısı

Yüksek topuklu ayakkabı giymek ağırlık merkezini öne kaydıracağı için, diz ve kalçayı öne doğru itmek zorunda kalırız. Bu durum diz kapağına ve kalçaya aşırı yük binmesine yol açar, ön diz ağrısı ve kireçlenmeye neden olarak zamanla merdiven inip çıkmak zorlaşır. Aynı şekilde bel bölgesinin kavisi artacağı için bel kaslarında gerginlik ve ağrı meydana gelir. Sık sık yüksek topuklu ayakkabı giyildiğinde ayak, diz ve bel omurgasına ait eklemlerde sürekli zorlanmalara bağlı olarak kireçlenmeler daha erken yaşlarda başlar.

Morton nöroma

Ayağın anatomik yapısına bağlı olarak 3. ve 4. parmak arasından geçen sinir, baskı altında kalmaya en yakın bölgedir. Topuklu ve sivri uçlu ayakkabı kullanımına bağlı olarak 3. ve 4. parmağın arasındaki sinirin üstünde meydana gelen basınç sinir kalınlaşmasına ve yanlış uyarılar vererek ayağın ön tarafında ağrı, yanma, elektriklenme gibi çeşitli şikayetlere yol açar. Tedavisinde ayakkabı seçiminde değişiklik, antieflamatuvar ilaçlar ve metatarsal ped kullanılır. Düzelme olmazsa cerrahi müdahale düşünülür.

Topuklu ayakkabıları daha sağlıklı kullanabilmek için hafta boyunca kullandığınız topuk yüksekliklerini değiştirmeli, daha geniş bir yüzey alanı sağladığı için platform tabanlı ayakkabılar tercih etmeli, ark desteği ve şok emilimi olan ayakkabılar giyinmeli, gün sonunda ayaklarınıza masaj ve ayak tabanıyla şişe çevirme egzersizleri yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Uzm. Dr.
Özlem Mehmetoğlu
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
MEDICANA BURSA
Profili Gör
Oluşturma: 13.10.2020 01:45
Son Güncelleme: 29.12.2021 02:42
Oluşturan: Özlem Mehmetoğlu
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri