Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir? Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir? Nedenleri ve Tedavi YöntemleriNeredeyse herkesin ortak sorunlarından biri olan sırt ağrısı; hareketsizlik, duruş bozukluğu, güçsüz kaslar gibi çeşitli nedenler dolayısıyla ortaya çıkabilir. Ayrıca bu durum, zaman zaman başka bir hastalığın belirtisi olarak da görülür. Bu nedenle de sırt ağrısı yaşayan kişinin teşhis için doktora görünmesi gerekir. Her yaş grubundan ve her kesimden insanın yaşayabildiği sırt ağrısı, uzun süre devam ettiğinde kişinin günlük yaşantısını etkileyerek yapması gereken veya yapmak istediği aktiviteleri gerçekleştirememesine neden olabilir. Bu sebeple de yaşam kalitesini düşürebilir. Ağrının oluşmasında etkili faktörlere göre sırt ağrısı için uygulanması gereken yöntem kolaylıkla bulunarak kişi rutinine geri dönebilir.

Sırt Ağrısının Nedenleri

Sırt ağrısı çoğunlukla kaslar, bağ dokuları ve eklemlerde yaşanır. Ağır kaldırmak, ani hareketler, oturuş ve duruşun kötü olması, hareketsiz yaşam, stres sebepli kas gerginlikleri ve aşırı kilo sırt ağrısının sık görülen nedenleri arasındadır. Bunların yanı sıra birtakım sağlık sorunları da sırt ağrısıyla ilişkili olabilir. Eklemlerde iltihap, sinir sıkışması, omurgada kanal darlığı, skolyoz, kifoz, fibromiyalji veya osteoporoz bu sağlık durumlarındadır. Son olarak kalıcı sırt ağrısının sebebi psikolojik de olabilir. Depresyon, stres, anksiyete gibi sorunlar da sırt ağrısının sebepleri arasında bulunur.

Ağrının hissedildiği zamanlar takip edilerek sırt arasının nedenleri bulunabilir. Nadir de olsa kanser, sinir sıkışması, iltihap, enfeksiyon ve kırık gibi problemler de sırt ağrısı yapabilir. Ancak bu durumlar oldukça az kişide görülür. Geçmeyen sırt ağrısında bu nedeni tespit ederek ağrıyı tedavi edebilmek için mutlaka bir doktora danışılması gerekir.

Sırt Ağrısında Risk Faktörleri

Masa başı veya hareketsiz bir işte çalışmak, spor yapmamak, ısınma hareketleri yapmadan spor yapmaya başlamak, sigara içmek, obezite veya aşırı kilo ve ileri yaş, sırt ağrısında risk faktörleri olarak sayılabilir. Bunlara ek olarak eklemlerin iltihaplanarak şişmesi de sırt ağrısına yol açabilir. Stresli bir işte çalışmak gibi kişide gerginlik yaratan durumlar da sırt ağrısına neden olabilir.

Sırt Ağrısı İçin Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Sırt ağrısı uzun süre geçmediği takdirde dayanılmaz bir hal alabilir. Bununla birlikte sırt ağrısına ek olarak görülen başka durumlar da olabilir. Eğer kişinin sırt ağrısı çok şiddetli ve zamanla şiddeti de artıyorsa, kişi bu ağrı ile başa çıkmakta zorluk çekiyorsa mutlaka bir doktora gidilmesi gerekir. Zaman zaman kişi ağrının nedeni bularak buna bir çözüm getirebilir. Ancak ağrıyı tetiklediği düşünülen neden ortadan kaldırıldığı halde ağrı devam ediyorsa doktora gitmek gerekir.

Bazı durumlarda ise sırt ağrısı ile birlikte görülen başka semptomlar, ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Bu gibi bir durumda bir sağlık kuruluşundan yardım almakta fayda vardır.

Eğer sırt ağrısına ek olarak;

  • Yüksek ateş,
  • Ani kilo kaybı,
  • Tuvalete çıkmakta zorlanma,
  • Göğüs ağrısı,
  • Ağrı geceleri artıyorsa,
  • Dinlenmekle geçmiyorsa,
  • Hapşırık, öksürük veya tuvalet esnasında sırtta acı hissediliyorsa,
  • Bacaklarda veya genital bölge çevresinde ağrı, karıncalanma, uyuşukluk ya da güçsüzlük,
  • Mesane kontrolünü kaybetme gibi semptomlar görülüyorsa mutlaka en kısa sürede doktora gidilmesi gerekir.


Sırt Ağrısında Tedavi Yöntemleri

Sırt ağrısında tedavi yöntemine karar verilebilmesi için ağrının olası nedenleri araştırılmalı ve kişinin tıbbi geçmişine dair gerekli bilgiler edinilmelidir. Ayrıca daha detaylı bilgi edinilmesi için birtakım testler ve radyolojik görüntüleme yöntemleri de gerekebilir. İlaç tedavisinin yanı sıra egzersiz veya fizyoterapi gibi tedaviler de uygulanabilir. Genellikle kendiliğinden veya uygulanan tedaviler ile kısa sürede iyileşen sırt ağrısı birkaç hafta için de geçmediği takdirde farklı yöntemler de denenebilir.

Uygulanan tedavi yöntemlerinin yanı sıra kişinin aktif bir şekilde hareket etmesi de ağrının azaltılmasında yardımcı olur. Hareketli bir yaşam tarzını benimsemek ağrıyı azaltması dışında bir önlem olarak da etkilidir. Eğer sırt ağrısı ile birlikte ciddi bir semptom daha görülmediyse veya kişide sinir sıkışması yoksa çoğunlukla tedavi için ameliyat gerekli değildir.

Sırt Ağrısını Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Sırt ağrısı gün içinde kişinin hareketlerini kısıtlayan, katlanılması zor bir rahatsızlık olabilir. Alınacak birtakım önlemler sayesinde sırt ağrısının önüne kolayca geçilebilir. Öncelikle boyun ve omurga bölgesinin gerilmesini önlemek gerekir. Bunun için de sık sık ağır eşyalar ve tek omuza takılan çantalar taşınmamalıdır. Bunların yerine ağırlığın eşit bir şekilde dağıtılmasına olanak tanıyan sırt çantaları tercih edilebilir veya taşınması gereken yük azaltılabilir. Uzun süreli kullanımda rahatsız edecek yüksek topuklu ayakkabılar da tercih edilmemelidir. Bu tür ayakkabılar direkt olarak sırtı etkileyebilir ve ağrı yapabilir. Rahat ve hafif topuklu ayakkabılar tercih edilmelidir.

Gün içinde kullanılan aksesuarlar dışında kişiler fiziksel aktivitelerin yardımıyla da sırt ağrılarının önüne geçebilir. İlk olarak duruşun düzeltilmesi gerekir. Omurgaya baskı uygulayarak ağrıya yol açan duruş bozukluğu zamanla kalıcı hasar da verebilir. Özellikle masa başında otururken omuzların geriye doğru yuvarlanması veya kişinin kendini dikleştirmesi duruşun düzeltilmesine katkıda bulunur.

Aynı şekilde gerinmek de bu konuda yardımcı olabilir. Her gün aynı aktivitelerin yapılması bir süre sonra kasların yorulup daha çok gerilmesine yol açabilir. Sırt ağrısı riskini azaltmak ve kasların iyileşmesini sağlamak için gerinmek son derece etkili bir yöntemdir. Bunların yanı sıra karın egzersizleri de dik durmak ve güçlenmek konusunda etkilidir ve sırt ağrılarının önüne geçilmesine yardımcı olur. Düzenli spor yaparak da sırt ağrısından korunmak mümkündür.

Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir? Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ağır kaldırmak, ani hareketler, oturuş ve duruşun kötü olması, hareketsiz yaşam, stres sebepli kas gerginlikleri ve aşırı kilo sırt ağrısının sık görülen nedenleri arasındadır.

Masa başı veya hareketsiz bir işte çalışmak, spor yapmamak, ısınma hareketleri yapmadan spor yapmaya başlamak, sigara içmek, obezite veya aşırı kilo ve ileri yaş, sırt ağrısında risk faktörleri olarak sayılabilir.

Doç. Dr.
Erdal Dilekçi
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
MEDICANA ÇAMLICA
Profili Gör
Oluşturma: 18.08.2021 04:49
Son Güncelleme: 20.07.2022 11:25
Oluşturan: Erdal Dilekçi
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri